Právě je 21.07.2018, 09:38

Report z konference Svobodná firma

Veřejný archiv témat a reportů uzavřených prací a požadavků.

Příspěvekod Fido » 19.10.2013, 13:20

V pátek 18.10. jsem se zúčastnil konference Svobodná firma aneb konference o lidsky důstojném a prosperujícím podnikání. Svůj report rozdělím do několika částí:
- dojem z organizačního zajištění a formy konference,
- dojem z obsahové náplně jednotlivých témat a přednášek,
- prohloubení starých kontaktů a navázání nových.

Dojem z organizačního zajištění a formy konference:
Organizace konference odpovídala ceně vstupného (2.000,- Kč) a byla na vysoké úrovni. Organizační tým čítal více jak dvacet zodpovědných lidí a bylo to na hladkém průběhu znát. Na druhou stranu jsem vnímal, že hlavní cílová skupina jsou podnikatelé, tudíž z tohoto titulu nebyla cena vstupného přemrštěná. Realisticky podotýkám, že my nejsme schopni konferenci na takovéto úrovni zorganizovat vzhledem k našim lidským kapacitám a finančnímu a materiálnímu zázemí, resp. ne za vstupné 100,- Kč. Jelikož ale naše cílová skupina je mnohem širší, od prostého lidu až po inteligenci, tak jsem za to jít spíše po kvalitním obsahu než formě, tudíž za stovku získání pocitu, že lidstvo není ztraceno. Co se týče ještě formy, tak jsem nabyl dojmu, že konference byla příliš nafouklá tématy (byznys, právo a firemní kultura), byla dlouhá a mnohdy povrchní. Čtyři přednášky dopoledne a tři panelové diskuze byly hodně vyčerpávající. Kulturní vložky byly výborným nápadem a působily na obecenstvo osvěžujícím dojmem a obecenstvo rozhýbaly. Jarda Dušek nezklamal s jeho bonmoty a jeho příspěvky a zkušenosti vždycky vystihly jádro pudla. Bylo na něm ale vidět, že to není jeho šálek kávy, což mi sám nakonec potvrdil.

Dojem z obsahové náplně jednotlivých témat a přednášek
Tady musím podotknout, že rozdílně může vnímat obsah člověk, který se s touto problematikou setkal poprvé a rozdílně člověk, který již o tom něco ví. Ale vzhledem k tomu, že cílem konference bylo (nebo aspoň já jsem to tak pochopil) rozšíření povědomí o řízení firem novým způsobem, jejich polidštění a vnesení většího množství sociálních aspektů do firem, tak v tomto smyslu svůj účel konference splnila. Byla to snaha o změnu společnosti odspodu a to je správné. Opakovaně zde zazněl princip sociální trojčlennosti Rudolfa Steinera aplikovaný i na firemní prostředí. Osobně musím říct, že trojčlennost se mi zamlouvá, čím dál více a budu jí více a hlouběji studovat. Z hlediska sociálního na ní narážím na každém rohu. Opakovaně zde zazněl odkaz Tomáše Bati, který z hlediska firemní kultury byl nadčasový a málo se jeho odkazem řídíme. Zajímavé byly příspěvky Wolfganga Gutberleta a Ulricha Rösche, kteří se podělili o své aplikace socializace firem a bylo vidět, že naši němečtí kolegové jsou v tomto přeci jenom dál. Např. W. Gutbelret, úspěšný podnikatel sedmdesátník se zmínil o potřebě diskuze k Nepodmíněnému základnímu příjmu a U. Rösch se zmínil o promarněné šanci třetí cesty po Pražském jaru 1968 (slyšet to od německého podnikatele bylo zajímavé) ..... můj závěr k obsahu: můj odvěký pocit, že firma je jako organizmus, kde lidé nejsou jen výrobní prostředky a že je potřeba se k lidem chovat jako ke své rodině, byl potvrzen a utvrzen.

Prohloubení starých kontaktů a navázání nových:
- Jarda Dušek - Jarda zná naše filmy a dokonce ví, že existujeme. Ke spolupráci se vyjádřil, že nic neslibuje, protože takových nabídek má celou řadu. V krátkém čase jsem se mu snažil naznačit, že to chceme děla jinak, souhlasil, abych mu zaslal koncept a on se na to podívá. Bylo na něm vidět, že ho tato role moc nebaví a sám mi řekl, že tam nepatří,
- Karel Kříž - přišel s nabídkou projektu komunitního internetového rádia a na České konferenci od 16. do 17.11 bude k tomuto bližší workshop, ke kterému jsem byl přizván (více řeknu na TS),
- Tomáš Hajzler - srdečný pokec o tom co děláme a co chystáme a o sdílení v Hubu,
- Robin Čumpelík - jen jsme se pozdravil,
- Aleš Studený - kamarád a obchodní ředitel fy ALVAO,
- + jedna příjemná a otevřená slečna, míněno otevřena našim názorům (pohybuje se ve vzdělávání a snad napíše :-)

Ještě jsem nabyl jednoho dojmu. Mezi řádky zaznívalo, že už je docela překonferencováno. Můj závěr z toho je, že musíme poukazovat více na reálné projekty, protože příklady táhnou. Pokud budeme organizovat konference, tak z nich musí být cítit výrazné poselství a cesty řešení problémů společnosti.
Fido
Sympatizant TZM

Příspěvekod dinzbir » 19.10.2013, 15:47

O tom mluvim celou dobu, viz moje prednaska o Fazovem prechodu do RBE... Diky vsak za obsah a proberem to na TS
dinzbir
Sympatizant TZM

Příspěvekod Raziel-CZ » 19.10.2013, 16:06

Off-Topic
Možná to začni dělat tak, jak začínám já. O všem vytvářej dokumentace a po zamítnutí tvého návrhu či myšlenky, jakmile někdo za rok přijde s tímtéž a bude se "svým" nápadem vychvalován do nebes, svoji předpracovanou nebo vypracovanou práci vytáhi na světlo a všem zopakuj, žes o tom již v minulosti hovořil, ale nebylo to přijato. Pak uvidíme, co to udělá.
/Off-Topic

Omlouvám se za texty přímo nesouvisející s tématem, která byla reakcí na Jirkovu připomínku, se kterou souhlasím.
„Dokud budou existovat peníze a náboženství, nebude lidstvo nikdy svobodné.”; „Je rozdíl mezi pravdou, kterou řekneme my a pravdou, kterou řekne někdo jiný.”; „Válčit za mír je jako souložit za panenství.” Už se nechcete podílet na devastaci planety? Kontaktujte nás.
Raziel-CZ
Administrátor

Zpět na Uzavřené práce a požadavky