Právě je 29.02.2020, 15:20

Pochybnosti o Venus Project

Vše o tématech, které nastoluje koncept Ekonomiky založené na zdrojích (Resource-Based economy) včetně diskuse k projektu The Venus Project.

Příspěvekod Petr_NJ » 10.10.2011, 22:42

Dívka píše:Viděla jsem ty filmy. (Btw, titulky jdou příliš rychle, takže maminka je dokonale odrazena..) A právě ty filmy mě samozřejmě donutily přemýšlet o všem tom. Je jasné, že je nutné změnit lidské chování, jen není jasné, jestli to opravdu jde. Zatím to asi jen tušíte a doufáte v to, tak budu doufat s vámi. Napadlo mě totiž, když jsem se zamyslela nad svými prarodiči a nad světem, ve kterém vytvářeli své vztahy a rodiny, že se k sobě chovali úplně jinak, s úctou a opravdu je dost možné, že právě proto, jaká byla tehdy společnost, duch doby.

Ahoj tvůj problém je velmi prostý, ačkoliv vypadá složitý. Mnoho příčin ti už kluci vysvětlili svým způsobem.
Já doplním pouze jednu podstatnou věc, kterou můžeš použít i ve všech ostatních problémech.

Problém dnešních lidí je relativní svoboda a zodpovědnost. Relativní svoboda je ta kterou se ohání dnes každý, že všechno může, nebo názor, že buzíci a lesby nejsou nemocní lidé, ale mají to jaksi geneticky dané apod.., že ženu kterou si vyberu pro život mohu celkem lehce vyměnit a netrápit se následky. Nebo, že je normální odhodit papír na ulici či v přírodě, neuklidit po svém psovi výkaly, protože to někdo snad uklidí či obtěžovat své okolí hlasitou muzikou apod.

Zodpovědnost je to co dnes lidem chybí coby druhá strana té relativní svobody.
Skutečná svoboda = zodpovědnost za své činy a myšlenky i vůči ostatním, nikoliv jen vůči sobě

Tví prarodiče:
- ano částečně to byla úcta, vštěpována určitým vychováním, ale souložilo se mimo stejně, akorát bylo méně příležitostí a méně anonymity
- tví prarodiče nežili v bezbřehém konzumu jako dnes, tzn. znali hodnotu práce i lidských hodnot, idkyž už i v té době to bylo naprosto stejné s penězi jako dnes, jen ne tak rychlé protože chběl internet
- pokud měli to štěstí bydlet a žít v souladu s přírodou, bylo schopni mnohem více vnímat a cítit tu odpovědnost o které hovořím, a o které nás příroda učí jsme-li jí na dosah

Co uděláš ty osobně za změny:
- přestaň tu rezolutně chtít rady od "odborníků", jsme tu jen lidi nic víc
- chceš-li začít a zažít změnu začni u sebe a vem tu zodpovědnost do svých rukou a pěkně se sní seznam tzn.
- udělej cokoliv abys mohla předat informace tvým prarodičům i kdyby to mělo znamenat předčítání titulků filmu ve zpomalené projekci nebo zapojení se do překladu či dabingu, nebo jen slovní vysvětlení celého filmu rozloženého klidně i na několik dnů.

Chceš-li studnici dalších informací najdi na netu filmy jako : Prsten moci, Peníze jako dluh 1+2,Němý výkřik, Dluhokracie, Earthlings, ruský dokument VODA a mnoho desítek dalších např. zde http://www.media.bloguje.cz

- chceš-li najít normálního chlapa, tak ho nehledej mezi těma, kteří už měsíc po seznámení ti potřebují roztáhnout tvé nohy či ústa do obvyklé polohy :-), skutečný chlap si cení především tebe coby osoby, nikoliv jen tvého těla a trochy feromonů
Naposledy upravil Petr_NJ dne 12.10.2011, 16:27, celkově upraveno 1
Změnit můžeme svět jen svou změnou, svým příkladem, který někdo jiný bude schopen jednoduše zkopírovat, když dojde poznání a pochopí, jaká je v tom síla. Nic jiného totiž nefunguje a navíc trvale.
Petr_NJ
Organizační tým

Příspěvekod Dívka » 11.10.2011, 18:33

Ano, všechny problémy jsou vlastně prosté, známe-li řešení.
Když se s lidmi bavím o TZM, většinou se dostaneme do slepé uličky a to u vztahů lidí s lidmi, ne lidí s penězi apod. Neumím na tyto otázky dobře odpovídat, proto jsem se rozhodla vejít do této debaty, a proto mě těší vaše zaujetí a neúnavnost v tomto dialogu. Tím chci říct, že si vážím všech odpovědí, kterých se mi dostalo! A těmi odborníky jsem měla na mysli sociology, psychology, antropology apod. Pořád si myslím, že tak jako všichni, mají co říct. Ale stejně jako žen, je jich tady asi dost málo...
Je určitě pravda, že kdo chce a má "skutečný zájem něco změnit",tak si čas na zastavování titulků udělá, ale s takovou můžete myšlenku VP a ZM rovnou zabalit, jestli mi rozumíte. Pokud ji chcete poslat lidem, aby ji vnímali, protože jak říká Morpheus, lidé jsou leniví, tak je potřeba jim to přinést na zlatém podnose. Můj názor. A je také dost důležité vzít v potaz skutečnost, že například dnešní padesátníci, šedesátníci nebudou poslouchat jen tak někoho a nejde o lenost. Vy tady všichni máte jistě skvělou představivost, jestliže si umíte vybavit život, jak ho popisuje VP a TZM. Proto věřím, že si určitě dokážete představit i svět, ve kterém se již značná část životů dnešní populace odehrála – komunismus především. Těmto lidem už může být zaprvé - budoucnost lidstva úplně fuk, což naštěstí rozhodně není a za druhé - další přesvědčování o nové ideologii značně nepříjemné. Proto je opravdu skvělé, že filmy budou s dabingem. Budou tak přístupnější i „unavenějším“ a „apatičtějším“ lidem. Díky za to!
Dívka
Nový diskutér

Příspěvekod Morpheus » 11.10.2011, 22:40

jj, s tím souhlasím, jednou tu značná část populace rozjela revoluci aby změnila a zlepšila svět...ale vlastně se jen nechala obalamutit vašíkem havlů a teď jsou akorát apatický a už se do ničeho nehrnou, i tím je situace zhoršena...přidáme k tomu debilizaci hlavně mladé generace už od prvních krůčků do škol a máme kompletní nečinné obyvatelstvo...
Naším nepřítelem nejsou lidé, ale systém do kterého jsme se sami uvěznili...
Morpheus
Sympatizant TZM

Příspěvekod Petr_NJ » 11.10.2011, 23:52

Existuje jedna funkční taktika. Pomáhej jen těm, kdož mají zájem, protože ti ostatní ti jen odebírají energii připravenou právě pro ty, kteří chtějí se sebou něco dělat a kterým to má smysl ji věnovat.

Ale jo když se lidi snaží dabovat filmy pro ostatní je i toto velká pomoc, těm pro které to může být impulz ke změně.
A i já neumím english, takže jsem byl rád už jen za titulkový překlad.

Dívko myslíš si, že pomůžeš lenivému člověku tím, když mu informaci přineseš i na zlatém podnose ? Možná že takoví lidi potřebují, aby jim to taky někdo do té hlavy nasypal, když už jsou tak leniví nebo vlastně nemají ani důvod dělat žádnou změnu, když jim současný život vyhovuje.
Takoví lidé budou až ti poslední, kteří provedou svou změnu a to jen na základě pozorování od většiny protože: "oni to tak taky dělají" - to je sorta ideálních lidí pro ovládání jinými dravci.

Hlavně jim prosím tě nemluv o ideologii (to ZM snad nebude a není), raději použij termín "zdravý selský rozum" a především "schopnost očí vidět trochu více souvislostí "
Změnit můžeme svět jen svou změnou, svým příkladem, který někdo jiný bude schopen jednoduše zkopírovat, když dojde poznání a pochopí, jaká je v tom síla. Nic jiného totiž nefunguje a navíc trvale.
Petr_NJ
Organizační tým

Příspěvekod Sviccc » 12.10.2011, 12:27

Jeste me napadlo jedno vysvetleni dnesniho spatneho chovani.Kazdy clovek, ktery je zatvrzen, ze je svobodny, ve svem jadru moc dobre vi, ze to tak neni.Jeho mozek si potom muze myslet, ze kdyz zacne stridat divky, je to jakysi projev svobody.Prece jenom je to problem spise mladych lidi, kteri se snazi za kazdou cenu uzivat zivota.Mozna bych to nazval : obrana mozku pred falesnym věděním, a nebo : konpenzace mylneho vedeni chybnym přetvořením prostredi.A co se tyka odborniku, uroven vzdelani neni definice znalosti a zkusenosti.Naprosto vsichni to jsou lidi na stejnem zakladu jako ty.
Máš to v sobě!
Sviccc
Častý diskutér

Příspěvekod Petr_NJ » 12.10.2011, 16:00

Sviccc píše:......Kazdy clovek, ktery je zatvrzen, ze je svobodny, ve svem jadru moc dobre vi, ze to tak neni......

Přesně tak.
Je jen pár duševně silných lidí, kteří mohou stát pevně na nohou i bez ostatních. Všichni ostatní potřebují od dětství lásku rodiny, komunikaci a především osobní uplatnění ve společnosti.
Cokoliv co jim z toho chybí se snaží dohnat či spíše získat naprosto opačným způsobem, který je defacto ještě více vzdaluje od toho co vnitřně hledají a mnozí si toto ani neuvědomují. Nejhorší obava dnešního konzumního člověka je, že by mohl být v očích ostatních stejně konzumních lidí pokládán za nicku, neschopného něčím se ukázat apod.

Proto např. malé dítě (většinou ještě není typický konzument), kterému se rodiče vůbec nevěnují, se snaží tento nedostatek pozornosti a lásky získat agresivitou vůči jiným dětem, nebo chlapi aby si dokázali že jsou "bejci" jak hrom střídají jednu za druhou, přitom už měli v posteli ženskou s dokonalou postavou, kterou už nebylo nutno nahrazovat opět něčím jiným apod. Těch příkladů je hromada. U mladistvých je to nejhorší - potřebují mít to poslední co ještě mohou obdržet. Uznání vrstevníků, že už i on patří mezi ty borce co hulí cigarety, drogy nebo se dokáže zrýt do mrtva na nějaké akci a obsloužit tam všechny děvčata co mají zájem.

Tohle v sobě zlomit znamená první vítězství a obrat v životě. Pro mě je např. takovým veřejně známým obratem D. Landa, chlap co pochopil svou minulost a ví přesně jak chce aby vypadala budoucnost, tzn. bez těch hloupostí co dělal dříve, ale se zkušeností, že si tím prošel a že je schopen to posoudit.
A navíc ma neskutečně silnou energii i díky tomuto poznání se a poznání pravdy, která ho nabíjí tak, že je schopen i přes to staré bahno co na něho valí media a lidi jít proti proudu a za něčím světlým.
Petr_NJ
Organizační tým

Příspěvekod Dívka » 12.10.2011, 22:19

Petře_NJ, znamená to, že myšlenka VP je pouze pro „některé“? Pro nelenivé? Něco mi říká, že tohle tak úplně Peter Joseph a ostatní na mysli neměli. Není spíš třeba probudit k činnosti všechny nečinné? Nejsou oni to nádraží, které zdržuje vlak?

Ke slovu „ideologie“… Říkat tomu můžeme jakkoli, protože jak už bylo kdysi napsáno: „Co růží zvou, i zváno jinak vonělo by stejně.“ ))) Nejspíš si pod tím vším každý představí něco ideálního, a to do značné míry odstrašuje. Připomíná to pohádku, na které dnes málokdo věří. Tak to je, tak to lidé vidí. Mluvím s nimi, poslouchám je. A mám na mysli lidi, kteří nejsou hloupí, kteří by chtěli změnu a nejsou leniví. Jsou to obyčejní lidé a o těch já mluvím. O kom mluvíte vy?

Ano, na tom něco bude, že chováni „přelétavých“ oni sami vnímají jako projev svobody. Jen si nejsem jistá, zda je toto problém mladých. Myslím, že většina mladých lidí se pouze hledá, nebo hledají jiné. Problém vidím napříč generacemi. Znám spoustu i starších pánů, kteří nechali rozpadnout svá manželství. Mladí lidé nejsou zase tak zkažení, jsou možná lepší, než si myslíme. Mě někdy dokážou velmi mile překvapit svou bystrostí.

A co se týká odborníků, nezáleží mi na úrovni vzdělání, ale na jejich zkušenostech a vědomostech. Ty jaksi máme každý jiné. Zubaře se nebudu ptát na durové stupnice a zedníka se nezeptám na větnou skladbu. Ke vzdělání mám přirozenou úctu, jelikož je spousta věcí, které neznám a které mi každý jen tak nevysvětlí.

Myslím, že všichni toho máme v sobě na lámání dost a ne každý, jak píše Petr_NJ, je dostatečná osobnost na to, aby to dokázal sám. Proto je potřeba pomoci. Nebo se mýlím?
Dívka
Nový diskutér

Příspěvekod Petr_NJ » 12.10.2011, 23:28

NE špatně pochopeno, myšlenka VP i samá skutečnost cesty za ní je pro všechny a jen rozhodnutí každého člověka ji buď zhmotní v realitu nebo zůstane ležet na pohovce v obyváku.

Toto hnutí musí ostatní probouzet, ale nikoli někoho do něčeho nutit !! - to ani nejde, ani by to nemělo smysl !

Nyní je doba extrémů, jsou mladí i staří a těch je velké kvantum co bloudí dnešní upadající společností a nemohou nalézt cestu, impulz či směr (chybí jim informace) a proto dělají to co dělají, a naopak je menšina těch kdo pochopili a snaží se ten impulz vyslat.

Jenže už pak těžko ovlivníš jak se ten impulz ujme v hlavě a jak rychle jej předají i ti obdaření. Proto je nutné dát šanci, ale nezůstat stát u jednoho člověka, když se může během této jeho doby rozhodování dalších milion lidí díky tvému impulzu rozhodnout změnit tento svět.

A to tady děláme a dělat budeme.

Ten vlak už má velké zpoždění, řekl bych že dál půjdeme pěšky a alespoň tak konečně poznáme do detailu domovinu a objevíme znovu kouzlo přírody, kolem které jsme vždy jen velkou rychlostí projížděli či z ní něco rychle urvali.

Nejsem žádná osobnost. Když jsem psal o duševně silných lidech, nemluvil jsem o sobě, to snad bylo jasné.Jen se snažím předat co vím. A jsem rád za každou zkušenost jiného člověka co mě posune dále. vědu v tom nehledej, je to jen hodně studování, přemýšlení a skládání malých střípků informací do jednoho obrazu :-)
Petr_NJ
Organizační tým

Příspěvekod Sviccc » 13.10.2011, 12:37

Muzu jen souhlasit ;-)
Máš to v sobě!
Sviccc
Častý diskutér

Příspěvekod Dívka » 14.10.2011, 21:58

Samozřejmě že je nesmysl někoho k něčemu nutit, většinou je to kontraproduktivní. Myslím, že zpřístupnění filmů P.J. a vůbec celé myšlenky VP, tak jak se o to tady snažíte vy, je dobré a beru to samozřejmě jako pomoc, ne jako tlak. To, jak s těmito informacemi kdo naloží, už je další věc. Podobně jako když někoho chcete naučit psát - je to pomoc. Jak bude tuto dovednost člověk používat dál (a jestli bude) je pouze na něm. Na tom se snad shodneme, že pomoc je důležitá. Jenže naučit někoho psát je opravdu běh na dlouhou trať a chce to dost pevné nervy! A málokteré dítě pochopí nebo dokonce ocení snahu učitele hned v začátcích. Neuvědomuje si, proč by mělo stát o pomoc a k čemu mu to bude. Ale jednou na to přijde a bude rád za tu trpělivost. Mimochodem, je dobré mít při tom někde poblíž někoho, kdo tomu rozumí, kdo ví, jak to naučit, mám na mysli odborníka. Není s tím potom tolik práce ))))

Když je hezké počasí, moc ráda chodím pěšky. Nevíte někdo, jak bude? A jak daleko to bude? )))))))
Dívka
Nový diskutér

Příspěvekod Petr_NJ » 14.10.2011, 23:08

Dívko kolik ti je let ? - snaž se jít za svůj horizont naučených poznání, jen tak se pohneš z místa. Zkus přemýšlet svým postupem, ne tím co tě někde někdo evidentně špatně naučil.

Nikoliv, největší schopnost učitele je umění ukázat a motivovat k čemu a proč dané věci umět a až pak je schopnost to taky i naučit přirozeným a příjemným způsobem. Dokonce i to jak bude používat danou znalost ten obdařený dál je z velké většiny schopnost učitele co ho naučí, ne žáka.

Své děti jsem vedl k vlastní aktivitě v poznávání určitou nenásilnou motivací. Syn se naučil v pěti letech sčítat a odčítat do 100, na konci pěti let uměl násobit např. 16x24 (z hlavy i na papíře) a naučil se během roku číst text na úrovni, kterou byste nikdy nečekali. Dnes v 6 letech a 3 měsících si klidně z Vámi zachatuje na skypu a budete valit oči a zároveň se smát jeho krásným a mnohdy srandovně seskládáným větám. Samozřejmě z něj ale nechci dělat zvířátko v ZOO, kde se na tuto atrakci bude chtít každý podívat.
A není žádný genius, jen jsem v něm dokázal probudit schopnosti každého dítěte, je-li mu věnována láska a pozornost. Jenže na tyto záležitosti v dnešní konzumní a uspěchané době je velmi težké najít čas a proto společnost upadá a upadá.

Takže něco o tom učení vím a vím co děti dokážou když se jim to vhodným způsobem podá. Naučil jsem své děti používat několik systémů jak dojít k výsledku (ty školní nebyly nejlepší) a oni si sami vybrali svým citem co je pro ně nejlepší a co mě překvapilo našly i jiné způsoby nad kterými jsem zíral i já.

Učení je umění a v případě dětí to platí nejvíc a taky zde nejsou žádné hranice kolik se ten mladý človíček naučí a je celkem jedno jaké vzdělání mají i jeho rodiče, když zjistíte jeho schopnosti se učit.

A už nech ty "odborníky" konečně na pokoji, po světě jich běhá miliony a přitom na většinu věcí stačí zdravý selský rozum. Kdyby vše mělo fungovat jen na odbornících, tak by jsme nebyli v tom tak špatně, jak jsme dnes.
Umíme technicky zajistit a poslat sondu na Mars, ale kousek od nás zbytečně umírá dítě - to je realita a naprosto zbytečná když se nad tím hluboce zamyslíš.
Petr_NJ
Organizační tým

Příspěvekod Morpheus » 14.10.2011, 23:51

souhlasím, myslím že odborníkem může být kdokoliv z nás, kdo se tématu delší dobu věnuje, dokáže si dávat věci do souvislosti, zamýšlet se nad tím a smysluplně je předávat do okolí. Příkladem může být klidně tady Petr. Dost dobře si umím představit, že takový člověk dal svému dítěti mnohem větší vzděláni, než tomu bude za několik let na základní škole, plné odborníků přes pedagogiku, psychologii a bůh ví co ještě.
Naším nepřítelem nejsou lidé, ale systém do kterého jsme se sami uvěznili...
Morpheus
Sympatizant TZM

Příspěvekod Dívka » 15.10.2011, 18:50

To mě mrzí, že přirovnání, které jsem použila, bylo takto smeteno. Jen dodám, že ne všechny děti mají takové rodiče, aby nepotřebovali pomoc od jiných (a bohužel je jich většina). Metafora i fakt!
Ještě víc mě ale mrzí, že se mě snažíte přinutit k tomu, abych přestala uznávat lidi, o kterých vím, že díky jejich vzdělání a zkušenostem v daném oboru jsem se hodně naučila. Prosím, neberte mi tento můj pohled. Myslím, že ve svých 27 letech, jsem do jisté míry schopná posoudit, kdo si mou úctu zaslouží a kdo ne. A znám i spoustu „neodborníků“, kterých si hluboce vážím za to, co dělají a co dokážou.
K úrovni školství a k výchově se tady vůbec nebudu vyjadřovat. To bych krátce nezvládla.
Mám pocit, že tato debata se tak trochu obrací v boj. Nebo je to jenom můj pocit??
Dívka
Nový diskutér

Příspěvekod Sviccc » 15.10.2011, 18:55

Svoje negativum si jiz nasla, tak si myslim, ze je boj ukoncen?
Máš to v sobě!
Sviccc
Častý diskutér

Příspěvekod Petr_NJ » 16.10.2011, 00:25

Dívka píše:To mě mrzí, že přirovnání, které jsem použila, bylo takto smeteno. .................
Mám pocit, že tato debata se tak trochu obrací v boj. Nebo je to jenom můj pocit??

Dívko : nikdo nechce aby tvé názory byly nějak smeteny, ale sama píšeš, že hledáš pomoc a to je forma pomoci, kterou jsem ti chtěl předat podle toho jak tě hodnotím, kde se teď myšlenkově nacházíš. Na věku vůbec nezáleží, ale čekal jsem ti někde kolem 17 let, nikoliv člověka znalého a zkušeného. V těchto letech už musíš mít zkušeností hodně nebo žádné - je to otázka cesty kterou jsi zatím prošla okolím, které tě ovlivnilo.

Pokud jsem ti nějak ublížil, tak přijmi mou omluvu. Stejně vím, že to ve finále bude jinak a příjde i poděkování nebo světlá energie. Beru raději to druhé ;)

Odborníků si vážím i já, je jen otázka čím se takový odborník pozná od neodborníka. Tady ti nepomůže nic jiného než vlastní cit a rozum a taky zkušenosti jiných. A kvůli tomu si tu dle historie diskuse i přišla.
Jak je možné, že na to co tě nejvíc zatím pálelo (psychologie chlapů - asi tvá špatná přímá osobní zkušenost) nemáš už dávno svého odborníka ? - najdi ho a nejlépe ve svém budoucím partnerovi.
Nejvíce problémů v párech vzniká velmi nízkou schopností hovořit otevřeně opravdu o všem z obou stran.

Změň své pocity, jsou špatné - na tomto foru nenajdeš člověka, který chce nebo bude s tebou bojovat. Všichni si tu chceme navzájem pomoci. Doufám, že to tak zůstane i v době kdy se naše forum rapidně rozroste o nové lidi. Čekat lze totiž i provokatéry, stejně jak je musel očekávat Kaddáfí v Libyi a pár zemí i před ním.
A takové lidi člověk spacifikuje raz dva, protože se zde na internetu nemůže použít přímé fyzické násilí jako v těch okupovaných zemích, což je velká výhoda.
Právě proti tomuto postupu toto forum je - dnešní doba není totiž nic jiného než uměle vytvořený boj mezi lidmi.

Tzn. žádný boj, ale hledání společného, ale přesvědčovat se musíme pouze vlastními zkušenostmi ze života, aby to k něčemu bylo. Zkus najít taky nějaké téma kde nebudeš hledat, ale naopak i poskytneš něco co druhým pomůže a uvidíš jak se ti změní pohled na svět. Ta světlá energie ti bude přicházet, věř mi.

JAk říká Sviccc, myslím že pochybnost byla vysvětlena a můžeme to tu ukončit - souhlas ?
Petr_NJ
Organizační tým

PředchozíDalší

Zpět na Ekonomika založená na zdrojích