Právě je 29.02.2020, 09:36

Pochybnosti o Venus Project

Vše o tématech, které nastoluje koncept Ekonomiky založené na zdrojích (Resource-Based economy) včetně diskuse k projektu The Venus Project.

Příspěvekod prometheus » 18.04.2011, 11:38

Hej, hej...bdelá pozornosť je AKTUÁLNE PRÍTOMNÝ psychologický proces, ktorý umožňuje vidieť vlastné programovanie jednak zvonka (sociálne vplyvy) ale aj zvnútra (psychologické vplyvy). Tým, že vidíme vlastné naprogramovanie vzniká priestor pre vlastné deprogramovanie.

Aký je rozdiel medzi bežnou a bdelou pozornosťou? (takisto by som ju mohol nazvať pozornosťou pozornosti)

Ak sme bežne pozorní sme SÚČASŤOU nášho programovania. Chýba nám odstup a nadhľad. Bežná pozornosť je ako oko, ktoré síce vidí, čo sa deje mimo neho no čo sa pri videní deje v jeho vnútri to nevidí. Je uspôsobená vidieť iba jedným smerom - von.

Bdelá pozornosť je "okom", ktoré nielenže vidí mimo seba ale zároveň s tým vidí AJ samé seba. Tým, že vníma celý psychologický proces vonkajší podnet - vnútorná reakcia, TU a TERAZ (hovorím o psychologickej prítomnosti) nám poskytuje kompletný zážitok z práve prebiehajúcej situácie na základe ktorého môžeme kompletne reagovať.

Základným východiskovým "bodom" pre aktiváciu takejto pozornosti je vnímanie čohokoľvek bez posudzovania, hodnotenia a výberu. Takéto kompletné vnímanie zahŕňa do seba paradoxne aj naše posudzovanie, hodnotenie, rozhodovanie, výber...

Bdelá pozornosť ako cesta k deprogramovaniu je triezvy psychologický proces, ktorý nemá s náboženstvom, ezoterikou, manipuláciou, vymývaním mozgov...nič spoločného a je dostupná každému, kto prejaví o praktický "tréning" hlbší záujem, má aspoň priemernú inteligenciu a jeho mozog je po zdravotnej stránke v poriadku...

Ale dosť už o "meditácii" či bdelej pozornosti lebo toto je téma Pochybnosti o Venus project:-)...
prometheus
Nový diskutér

Příspěvekod Johnny_Cmoud » 18.04.2011, 11:54

Psychopate, ale abys vyléčil příčinu (situace, ze které vyplynul šíp v tvé hrudi) místo důsledku (šíp v hrudi), musíš přesáhnout přítomnou chvíli a přemýšlet i o minulosti, popř. budoucnosti.

Promethee, mohl bys doporučit třeba nějakou literaturu nebo link, abych se dozvěděl, co Zen-buddhismus je?

A ještě jeden dotaz, co to je ta meditace? Je to prostě bdění? Pamatování si všeho, co je okolo mě? Monitorování vlastních volných asociací? Nebo jen neustálé "O co mi jde?" během dne? Rovná se sebereflexe meditaci?
Johnny_Cmoud
Nový diskutér

Příspěvekod prometheus » 18.04.2011, 13:41

Predovšetkým...nie som zen-buddhista:-) Ale je pravdou, že zen-buddhizmus je jedným zo zdrojov, ktoré ma inšpirovali, pretože sa mi zdal triezvy a minimálne zaťažený "ideologickými" kontextami. Meditácia ma zaujíma ako triezvy psychologický proces.

Tu sú niektoré zdroje:

Roshi Kaisen: Zazen Satori
Sunrju Suzuki: Zenová mysl, mysl začátečníka
Gregoire Debailly: Tajemství nehybné moudrosti
Taisen Dešimaru: Zen a bojová umění

Takisto by som doporučil:

W. Timothy Gallwey: Tajemství vysoké pracovní výkonnosti (metoda Inner Game)
Daniel Goleman: Meditujíci mysl
Jiddu Krishnamurti: Volnost, která neví
Herman Hesse: Siddhártha
prometheus
Nový diskutér

Příspěvekod Psychopat » 18.04.2011, 21:15

Johnny_Cmoud píše:Psychopate, ale abys vyléčil příčinu (situace, ze které vyplynul šíp v tvé hrudi) místo důsledku (šíp v hrudi), musíš přesáhnout přítomnou chvíli a přemýšlet i o minulosti, popř. budoucnosti.

To sice máš pravdu, ale ta citace se vztahuje PRÁVĚ a JEN na ten OKAMŽIK, kdy si zasažen - v tom okamžiku nemá smysl se zabývat čímkoliv jiným než vytáhnutím šípu. Zabývat se čímkoliv jiným nemá v ten okamžik význam.

Ostatně to že máš v sobě střelu znamená, že si někdy v minulosti nepřemýšlel o tom co děláš v daný okamžik (třeba si přemýšlel o skvělé budoucnosti) a někoho si svým neuváženým jednáním pořádně namích :).
Psychopat
Diskutér

Příspěvekod luger.205 » 19.04.2011, 00:37

někoho si svým neuváženým jednáním pořádně namích

Třeba plnou peněženkou :lol:

Já jsem toho názoru, že minulost i budoucnost je důležitá. Z minulosti se můžeme poučit pro příště a budoucnost se lépe tvaruje, je-li plánována. Samosebou to předpokládá schopnost zabývat se jen tím důležitým z obou těchto časových období. Například trápit se minulostí nemá smysl, stačí se poučit a odpoutat se od ní.
_________________________________________________________________________________
LIFE IS JUST A RIDE
luger.205
Sympatizant TZM

Příspěvekod Psychopat » 19.04.2011, 06:47

luger.205 píše:...Já jsem toho názoru, že minulost i budoucnost je důležitá. Z minulosti se můžeme poučit pro příště a budoucnost se lépe tvaruje, je-li plánována. Samosebou to předpokládá schopnost zabývat se jen tím důležitým z obou těchto časových období. Například trápit se minulostí nemá smysl, stačí se poučit a odpoutat se od ní.

Však citát neříká, že bychom se neměli minulostí či budoucností zabývat, ale říká jen to že když máme v daném okamžiku dělat něco konkrétního, tak nás často zajímá něco úplně jiného než by mělo. Z čehož pak následně plynou další problémy, a další "šípy", atd.
Psychopat
Diskutér

Příspěvekod luger.205 » 19.04.2011, 13:44

Pokud jde o soustředění se na právě probíhající proces, pak souhlasím. Stjeně je ale dobré si i v takovém případě pamatovat minulé chyby, čímž se "reakce na šíp" usměrní.
_________________________________________________________________________________
LIFE IS JUST A RIDE
luger.205
Sympatizant TZM

Příspěvekod kombík » 25.04.2011, 22:46

Zdravim vsechny ve spolek,

Po precteni fora od prvniho threahu jeste na starym foru ( par threadu sem vynechal :) ) kde se HNED polozila zasadni otazka od ktere se vyvyjela obrovska debata pres nejruznejsi nazory,temata a myslenkove vymeny,ktera vyustila az sem.myslim ze s prvni otazkou souvisi skoro vsechny posty.Cituji lugera.205 a pokusim se odpovedet.

Jde mi o to, kdo v tomto systému rozhoduje. Pan Jacque Fresco neustále dokola omílá, že do počítačů je vložená logika, která na základě měření podmínek vytvoří nejlepší a nejvýhodnější rozhodnutí. Chceme pěstovat banány? OK, automaty po celém světě naberou vzorky půdy, vezmou v potaz podnebí a podobné věci, které mají vliv na výnos banánů a učiní rozhodnutí, kde je nejlepší postavit plantáže. Vyšle budovací sázecí zalévací troje, roboti zajistí infrastrukturu a vše potřebné. Ok, to beru. Nicméně:
"Vždy se vynoří zcela nový problém, na které nelze počítače předprogramovat, případně na jejichž řešení je potřeba vyvinout novou technologii. Dobře, nastoupí vědci. Vědci jsou lidé, čili jejich návrhy a rozhodnutí jsou ovlivněny jejich rozdílnými životními zkušenostmi. Dvě skupiny vědců tedy mohou přijít s dvěma rozdílnými řešeními, přičemž obě vyžadují stejnou energii a zdá se, že jedno i druhé by měly fungovat. Tady přeci musí být někdo, kdo rozhodne pro jedno, nebo druhé řešení. KDO?"

pote se rozjela debata od ruznych vedeckych poznatku a zivotnich zkusenosti pres manipulovatelnost,chamtivost,chovani vetsiny "main-stream" ,ktery tvori vetsinu populace,az po nejruznejsi duchovna a jeho vliv apod.Myslim ze jednoduchost odpovedi zaskoci,ackoliv byla zcela jasna.

Je to duvod proc se male skupiny vzdycky domluvi,kdykoliv mate vetsi masu,jako megapoli nebo narod,celek neni schopny se domluvit a tak predava tuto zodpovednost vudcum,politikum apod,nebo TI si ji dokonce vynucuji.
Klicem aby to fungovalo je SKUTEČNÁ DEMOKRACIE A STIMULOVANÉ PROSTŘEDÍ.

O TOM JE.Ideální technické podmínky a lid JAKO CELEK budou rozhodovat o dulezitych vecech,ktere pocitaci nedokazeme naprogramovat, o tom bude rozhodoval cely lid,misto reklamnich kampani budou nabizena reseni problemu ze vsech uhlu z co nejvice zdroju a pak se lidi sami rozhodou ve VOLBACH,kde jako celek rozhodnou,tim padem nikdy nevzniknou zaujate skupiny usilujici o manipulaci.nebo se lidi nezacnou zdruzovat proti druhym,protoze VSICHNI vzdyky o necem rozhodnou a otazka i odpoved bude pokazde jina!Tzn jeji nazor pokazde zastava jina skupina lidi...to je udrzi pohromade, nebudou se proti sobe stvat.Navic stimul neomezene inovace v HIGH-TECH prostredi kde se muze kazdy skutecne zabivat tim cim chce a jit smerem,jakym chce,to co ho bude cinit stastnym.Mysleni lidi se take musi zmenit,myslim ze tohle prave lidi zapominaj,pojem demokracie.dnes je jeji podoba tak zdeformovana,ze uz lidi zapomneli jak ma vypada.

Ale zaroven neco takoveho TADY PROBIHA NA FORU ,kdyz se schazime na TS a domluvime se,akorat si to nedokazem predstavit ve vetsim meritku,tak jak to ma skutecne fungovat...

Zaklad je informovanost lidi...to se v dnesni dobe neda prakticky vubec realne uvazovat :D co se tyce politiku a informovanosti.Ten kdo neni poucen o problemu,neni schopny ho resit,stejne jako dnesni demokracie.V podstate vubec nikdo nevi co se resi, v televizi sou furt naky skandaly,zadluzovani a zlocinnost a v podstate to o nicem neni.misto informovani o skutecnych problemech a jejich alternativnich reseni o kterych maj volit lidi kterych se to skutecne tyka.Nesmyslne nekonecne mechtle v parlamentech me udivuji.Jedine co dnes volime je jeden nebo druhej kaspar,kterej nikdy nic nezmeni ikdyby opravdu chtel.A kdykoliv neco volime,dopadne to jinak.
Kdo z nas volil pro vyssi DPH, kdo z nas volil pro reklamni kampane vsech politickych stran za 500 000 000 Kč? Zdrazovaní zdravotnictví.za pul miliardy by se skoro vsechny poplatky mohly zrusit.nebo misto statnich maturit na pozvednuti urovne ceskeho skolstvi za 460 000 000 Kč,ktere neni nic nez tisknuti papiru.MIsto novych uceben a skoleni kvalitnich ucitelu..za PUL MILIARDY. to je 270 000kč za učebnu,kterou se pysnil ČEZ,takze to by bylo 1700 novych učeben s kvalitnimi uciteli.TOHLE skutecne pozvedne uroven ceskeho skolstvi...kdo z nas volil pro ty kraviny co ti vypatlani salati delaj.

I potom co se ted stalo mezi TZM a TVP porad povazuji jeho princip a vyse zminovany zpusob rozhodovani za realny a mnohem lepsi nez ted.

Takde tuhle prvni otazku kterou povazuji za uplne zakladni i v korenech TGM mysleni.
na tohle by sme nemeli zapomenout.vsiml sem si ze na ni skoro nikdo nedokazal odpovedet..jak se chceme v budoucnu domluvit a jak by to melo vlastne fungovat,uz tedka se Projektu Venus ztraci jeho vize. a TZM vlastne nevi jak to bude,Peter proste nevi,sam to rikal v poslednim projevu.Nemeli by sme zapomenout o co usilujeme a jak toho chcem dosahnout,sami vydite ze se 3 lidi nedomluvi,proc? Chybi informovanost a komunikace, krajne kompromis.
Naposledy upravil kombík dne 25.04.2011, 22:57, celkově upraveno 3
kombík
Sympatizant TZM

Příspěvekod luger.205 » 25.04.2011, 22:54

Děkuji za zodpovězení mého původního dotazu :lol:
Nebyl jsem ještě ani člen ZGM, když jsem jej pokládal. Od jeho položení jsem ušel poměrně dlouhou cestu a odpověď již znám. Jde o přímou demokracii, která je dnes díky informačním technologiím možná a velmi dobře si jí dokážu představit. Jak zastaralý a scestný mi dnes připadá systém zastupitelské demokracie, kdy malá skupinka vyvolených dostane za úkol reprezentovat názory celého lidstva, přičemž, pochopitelně, jeho vlastní názory a zájmy nakonec převáží jeho úkol a lidé jsou zapomenuti.
LIFE IS JUST A RIDE
luger.205
Sympatizant TZM

Příspěvekod kombík » 25.04.2011, 23:05

jj,ale....zaklad skoro vsech threadu co se tu resily az do ted je furt stejny a prehlizeny...a aji kdyz to prirovnam s tim co se deje ted.aji na team speaku na tohle nedokazal nekdo odpovedet.standartni otazka,kdo bude vladnout a jak dosahnout aby byl kazdej nejak spokojenen s vysledkem.vsichni se do toho zamotaj :D navic to na rozdil od vetsiny postu co tu,tohle sou patri k pochybnosti o venus project,nak se to tu zvrtlo :)
Naposledy upravil kombík dne 26.04.2011, 01:33, celkově upraveno 3
kombík
Sympatizant TZM

Příspěvekod luger.205 » 26.04.2011, 00:10

To je dáno naší nezkušeností s argumentací, to de podá :) Lépe se odpovídá, když si to člověk může rozmyslet a sepsat.
LIFE IS JUST A RIDE
luger.205
Sympatizant TZM

Příspěvekod kombík » 26.04.2011, 00:35

jj...takhle sem to nemyslel..spis sem to psal pro ostatni,napr jako novacek sem prisel do tohoto kanalu a uvidel sem co si psal,je to dulezity protoze jak rikas jacque porad omyva prirovnani s vodou,zivinama pro kytky a tak a nikde ta odpoved neni jak to ma teda fungovat.ty uz to treba vis :) ale ostatni co sem chodi ne.a v brozurkach se chodi porad kolem horke kase :) a kdyz si to tak vezmes,je to vlastne jediny nadejny reseni,pokud vynechas high-tek prostredi nebo prostredi kde nemas nedostatek nebo vynechas vyse zminenou formu demokracie,vzdycky se bude spolecnost trhat na ruzne frakce.ale pokud by se splnili ty to dve podminky,tak bude socialni soudrznost a stabilni system.ale to my prece vime :)
kombík
Sympatizant TZM

Příspěvekod Dívka » 24.09.2011, 23:04

Snažila jsem přečíst a shlédnout tady co nejvíc, přesto mi toho ale ještě dost chybí. Proto doufám, že omluvíte můj dotaz, pokud bude poněkud mimo. Přecejen se musím zeptat teď a tady, protože mě velmi zaujaly věty Promethea, připadá mi jako člověk s mnoha zlušenostmi.
Zatím jsem měla možnost číst a slyšet jen názory mužů. Zdá se mi to, nebo je jich tady velká převaha?? Jedna z mála žen, která byla ochotná se zabývat aspoň kouskem vize Venus, tzn. něco málo si poslechnout a přečíst, byla moje máma. Jelikož jsem mladá a život mě teprve "naučí", poslouchám pozorně a dost kriticky :) svoji matku, která je velmi chytrá a zkušená a vždy mi dokáže poradit a nejednou mě vyvedla z omylu v mém pohledu na svět. I tentokrát vyslovila jednu myšlenku, kterou smetla moji víru ve ZMěnu.
Jde o velmi banální věc. O muže a ženy. Všechno možné se změnit snad dá. Nakonec i myšlení lidí a snad se i objeví nová plodina, která nakrmí davy, ale co vztah mužů a žen? Nepochází touha mužů po moci právě z jejich sexuální touhy? Mít všeho hodně a nejvíc, abych měl všechny, na které si ukážu?? Pokud budou mít všichni všeho dostatek, budou mít i muži dostatek žen, které chtějí? Nebo se bez nich obejdou??? Až taková změna má nastat?? Nebo snad někdo věří v dokonalou souhru mužů a žen tak, že se všichni dokonale spárují? Nezůstane tady pořád ta samá touha po tom, být lepší než ten druhý, "abych měl tamtu"? Nevím, třeba ne. Co myslíte?
V této společnosti mužů se musím omluvit, že své příklady vztahuji pouze na muže, ale u žen podobné myšlenkové pochody neznám. Ženy, jak je známo, jsou řízeny více citem než fyzickou touhou a převážně citem k jednomu muži. Klidně tady můžeme rozvinout myšlenku o tom, že ženy podvědomě hledají muže, kteří zabezpečí je i rodinu. Když tedy bude všeho dostatek a ženy a jejich děti budou zabezpečeny, budou mít vše, co potřebují...
Ale to už asi přeháním.
Prosím, berte to jako věcnou připomínku, nikoli jako odsouzení mužské touhy!
Dívka
Nový diskutér

Příspěvekod Raziel-CZ » 25.09.2011, 10:20

Dívka, vítám Tě ve fóru a mezi námi.

Nezdá se Ti to, opět jsi na stránce plné mužů (ostatně jako na téměř celém internetu). Ženy moc zájem nikde nejeví, ačkoliv bychom velmi rádi, poněvadž jsou to právě jejich názory a pocity, které nám chybí, a které tolik potřebujeme.

Ano, problematika mužů je i dle mého názoru částečně taková, jak ji popisuješ, ačkoliv tomu upřímně moc nerozumím (asi jako nebudou rozumět budoucí generace pojmu "peníze"). Jde o věc přírodní (zvířecí, mám-li to nazvat přesněji), které se evolučně začínáme snad pomalu zbavovat. Někteří si to uvědomují, někteří ne. Jak ale říkám, nerozumím tomu, ale rozhodně to tak vidím i já a nemám důvod jako muž se urážet.

Maminka bude chytrá, jen je velká škoda, že si své názory ponechává pro sebe a nemá zájem se na tvorbě nové budoucnosti podílet. Může to být třeba právě ona, kdo významně přispěje pro tolik potřebnou a nevyhnutelnou ZMěnu. Ale tak mít názor a nic nedělat je problematika člověka obecně, s tím jen horko těžko něco uděláme. Každý musí začít u sebe. Tím se nechci nikoho dotknout.

A co Ty, máš zájem se zapojit? Mohli bychom se dozvědět něco o pochybnostech mamky? Třeba jen čistě ze zvědavosti? Respektive poví nebo vzkáže nám něco? Vidí v Zeitgeist Movement nějaký potenciál a pokud ne, jaká jsou dle ní (nebo Tebe) slabá místa?
„Dokud budou existovat peníze a náboženství, nebude lidstvo nikdy svobodné.”; „Je rozdíl mezi pravdou, kterou řekneme my a pravdou, kterou řekne někdo jiný.”; „Válčit za mír je jako souložit za panenství.” Už se nechcete podílet na devastaci planety? Kontaktujte nás.
Raziel-CZ
Administrátor

Příspěvekod Sviccc » 26.09.2011, 02:11

Co jsem se docetl ja, tak zeny podvedomne vybiraji muze z duvodu geneticke vybavy a to muze byt duvod stridani partneru.Nicmene o muzich se to nepise, ale v podstate to muze byt stejne.Preci jenom neznam nikoho, kdo by chtel mit co nejvice zen najednou, ale chtel by prostridat co nejvice zen.Tudiz se nejedna o nahromadene mnozstvi (bohatstvi).Verim ale, ze takovi muzi existujou, coz muze byt zpusobeno prave dnesni spolecnosti, kterou se pokousime ZMenit.Mam pritelkyni 8 let a necitim potrebu behat za sousedkama.Kdyz si par sedne, tak neni co resit.At to je jakkoliv, verim ze priroda si poradi sama a to tim nejlepsim zpusobem, ktery nebude pro nikoho nebezpecny.Pokud si vytvorime bezpecnou budoucnost, neverim, ze by nas priroda chtela bezduvodne zatahnout zpatky do nebezpeci.A neexistuji veci bez duvodu.Nicmene vitam te Dívko mezi nasi mensinou a jsem velice nadsen, ze pribyvaji novi cleni. ;)
Máš to v sobě!
Sviccc
Častý diskutér

PředchozíDalší

Zpět na Ekonomika založená na zdrojích