Právě je 21.08.2018, 14:14

Pochybnosti o Venus Project

Vše o tématech, které nastoluje koncept Ekonomiky založené na zdrojích (Resource-Based economy) včetně diskuse k projektu The Venus Project.

Příspěvekod Raziel-CZ » 21.03.2011, 18:08

Pokračování tématu http://www.zeitgeistmovement.cz/forum/v ... ?f=6&t=213 . Staré fórum se z důvodu chybovosti k 2.4.2011 uzavírá. V novém fóru je zapotřebí se znovu zaregistrovat, děkujeme za pochopení a omlouváme se za případné způsobené potíže.
„Dokud budou existovat peníze a náboženství, nebude lidstvo nikdy svobodné.”; „Je rozdíl mezi pravdou, kterou řekneme my a pravdou, kterou řekne někdo jiný.”; „Válčit za mír je jako souložit za panenství.” Už se nechcete podílet na devastaci planety? Kontaktujte nás.
Raziel-CZ
Administrátor

Příspěvekod prometheus » 14.04.2011, 17:22

Priatelia...

Prešiel som si celú diskusiu "Pochybnosti o Venus project" a rád by som sa k nej vyjadril. Nechcem reagovať na jednotlivých diskutujúcich, skôr na názory, ktoré ma zaujali. Nie je mojím úmyslom niekoho sa dotknúť alebo mentorovať. Ak by mal niekto pocit, že som miestami snáď príliš ostrý nie je v tom nič osobného, polemizujem s názormi a myšlienkami.

Som psychológ. Ako psychológa ma pravdaže zaujíma ako je to s "prirodzenosťou" človeka. Do akej miery sme podmienení vonkajšími silami nech ich už nazveme akokoľvek? (genetika, sociálne prostredie, karma, nadprirodzeno...) Máme potenciál utvárať si svoj život ako slobodné bytosti alebo je to len chiméra?

Hlavný tón diskusie akoby sa niesol v duchu presvedčenia, že Venus project je síce krásna myšlienka ale je žiaľ utopická, nereálna. Aj keby nám hi-tech poskytla všetky potrebné zdroje povaha človeka je nemeniteľná. Je sebecký a zlý a preto vízia zmeny nebude nikdy fungovať. Človek je jej achillovou pätou!

Racionálne jadro tohto presvedčenia spočíva v tom, že nie je možné zmeniť vonkajšie prostredie bez toho aby sa nezmenil človek sám. Človek a jeho prostredie tvoria celok a ak si naozaj prajeme hlbokú zmenu ( a o to vo VP a TZM predsa ide) musíme uvažovať nielen o zmenách vonkajších = materiálnych a sociálnych ale aj o zmenách vnútorných = duchovných a psychologických. Jedno bez druhého nebude fungovať.

V čom spočíva iracionálna stránka presvedčenia, že vnútorná povaha človeka je deštruktívna a nemeniteľná? Spočíva v tom, že takéto presvedčenie NIE JE v súlade s výsledkami psychologických výskumov a reflektuje skôr obavy, nevzdelanosť, zaujatosť a fatalistický svetonázor svojich nositeľov. Vy, ktorí ste nositeľmi tohto presvedčenia, hoc vás neupodozrievam zo zlých úmyslov ani len náhodou, si zrejme neuvedomujete, že jeho rozširovaním a najmä tým, že ste jeho živými nositeľmi, pomáhate udržovať existujúci status quo, všeobecný pocit bezmocnosti a vieru, že sa v konečnom dôsledku aj tak nedá nič robiť. Človek nikdy nebol, nie je a ani nebude, nemôže! byť pánom vo svojom vlastnom dome, nemôže byť tvorcom svojho osudu. Tak toto je veľmi nebezpečný postoj, individuálne aj spoločensky, či si to jeho nositelia uvedomujú alebo nie.

Z pohľadu zmeny je delenie ľudí na 3 základné skupiny, ktoré spomína jeden z diskutujúcich, v zásade správne. Ja sám som s týmto delením prišiel na vaše Fórum už v jeho začiatkoch. Vtedy sme tu preberali podobnú tému ako je táto. O čo ide?

Budem v popise tak jednoduchý ako to len dokážem. Vyjdem z overeného modelu gaussovej krivky, podľa ktorého sú biologické, psychologické aj sociálne javy štatisticky rozložené podľa zvonovej krivky. Pozná ju niekto?

Krivka má svoj stred, v ktorom je spoločenský main-stream a má takisto 2 edge-streamy. Čo sa o nich dá povedať z pohľadu rozhodujúcich síl, ktoré utvárajú človeka?

1) Spoločenský main-stream je dominantne podmienený sociálne. Tvorí ho cca 98% obyvateľstva.

Pre nás to znamená, že ľudia sú takí aká je spoločnosť v ktorej žijú. Ak je spoločnosť "dobrá" aj jej main-stream je "dobrý", ak je spoločnosť "zlá" aj jej main-stream je "zlý". Jednoducho povedané, main-stream kopíruje spoločenské pomery a sám ich spätne vytvára. V súčasnosti ako dôsledok nedostatku zdrojov sa skladá z "vlkov" a "oviec".

2) Deviantný edge-stream, dominantne podmienený genetickou "chybou" tvorí necelé 1% populácie.

Áno, toto sú tí, ktorí budú robiť problémy aj v budúcnosti. Bez ohľadu na to, aké dobré podmienky spoločnosť vytvorí. Je na spoločnosti aby našla riešenie.

Prekvapuje ma, že niektorí diskutujúci nerozlišujú medzi genetickou a sociálnou deviáciou a potom sa dopracúvajú k nesprávnym tvrdeniam. Reprezentujú svoj názor ako FAKT: väčšina ľudí JE vraj už svojou PRIRODZENOSŤOU deviantná. Elegantne prehliadajú skutočnosť na ktorú, a správne, upozorňuje aj Fresco a síce, že rozhodujúca väčšina deviantného správania je podmienená sociálne.

3) Tvorivý a symbiotický edge-stream sociálnej gaussovej krivky tvorí takisto menej ako 1% súčasnej populácie.

Tento edge-stream je nádejou ľudstva. Sú to ľudia, muži a ženy, u ktorých rozhodujúcou silou, ktorá utvára ich životy sú oni sami. Moderná psychológia hovorí o seba-aktualizujúcich, seba-realizujúcich sa ľuďoch.

Títo ľudia sú a zostávajú sami sebou bez ohľadu na spoločenské podmienky, bez ohľadu na to akú genetickú výbavu zdedili. Reprezentujú konštruktívne jadro nášho druhu. Čo ich charakterizuje?

- dobrovolné prevzatie zodpovednosti, nielen za seba
- tvorivosť, spontánnosť, zmysel pre humor:-)
- vnútorná nezávislosť, sebestačnosť...odolnosť voči manipulácii a záťaži
- empatia, súcitnosť, láskavosť...spolupráca, hľadanie vzájomne dobrých riešení
- etická vyspelosť
- idealizmus a hľadanie hlbšieho zmyslu našich životov
- pro-aktivita a činorodosť
- vnútorná stabilita

Môže sa tento edge-stream stať main-streamom? Za akých podmienok? Moderná psychológia pripúšťa, že je to možné. Pokiaľ sú dostatočne uspokojené materiálne a sociálne (vzťahové) potreby človeka aktivizuje sa jeho seba-realizačný potenciál. Aktivizácia je mimoriadne účinná najmä v detstve a v čase dospievania. Faktom zatiaľ ale je, že v súčasných podmienkach k tomu dochádza iba výnimočne. Príčiny sú hlavne spoločenské.

Posledná vec, o ktorú by som chcel s vami v tomto príspevku podeliť je známy citát od Máhatma Gándhiho:

Buďte tou zmenou, ktorú si prajete vidieť vo svete.
Ja by som ešte dodal: ...a nečakajte kým to za vás urobia druhí. Zmena o ktorej tu hovoríme takto nefunguje. Počítať začíname od 1, teda od seba...

Aké závery sa dajú z toho, čo som povedal vyvodiť? To už nechám na ďalších diskutujúcich.
Naposledy upravil prometheus dne 14.04.2011, 21:12, celkově upraveno 2
prometheus
Nový diskutér

Příspěvekod Psychopat » 14.04.2011, 20:24

prometheus píše:...
Som psychológ. Ako psychológa ma pravdaže zaujíma ako je to s "prirodzenosťou" človeka. Do akej miery sme podmienení vonkajšími silami nech ich už nazveme akokoľvek? (genetika, sociálne prostredie, karma, nadprirodzeno...) Máme potenciál utvárať si svoj život ako slobodné bytosti alebo je to len chiméra?

otázka a námět i pro ostatní: pokud by svobodná vůle byla jen chimérou, a vše by bylo osud (něměnné, dané), jaký význam by měl takový život? a hlavně, podle čeho by pak bylo určeno že ten, či onen má takový nebo makový odsud?
prometheus píše:Hlavný tón diskusie akoby sa niesol v duchu presvedčenia, že Venus project je síce krásna myšlienka ale je žiaľ utopická, nereálna. Aj keby nám hi-tech poskytla všetky potrebné zdroje povaha človeka je nemeniteľná. Je sebecký a zlý a preto vízia zmeny nebude nikdy fungovať. Človek je jej achillovou pätou!

Racionálne jadro tohto presvedčenia spočíva v tom, že nie je možné zmeniť vonkajšie prostredie bez toho aby sa nezmenil človek sám. Človek a jeho prostredie tvoria celok a ak si naozaj prajeme hlbokú zmenu ( a o to vo VP a TZM predsa ide) musíme uvažovať nielen o zmenách vonkajších = materiálnych a sociálnych ale aj o zmenách vnútorných = duchovných a psychologických. Jedno bez druhého nebude fungovať.

Shrnu co jsem někde četl: Média na dotaz, proč ve filmech všichni kouří cigarety odpovídala tak že "zobrazují realitu", skutečností ale bylo to že v raných stádiích, kdy kouření nebylo příliš rozšířené, si herec ve filmu nezahrál, pokud se nenaučil kouřit.
takže je to taková variace na otázku: "co bylo dřív, vejce nebo slepice?"
otázku zodpovíme tak že ji škrtneme, pač je nám k ničemu a neřeší problém.

nahradíme jí větou o fraktálech, kterou jsem zaslechl v některém z posledních videí na téma TZM a VP co nedávno vyšla.
Fraktál je geometrický tvar, který najdete všude v přírodě a kolem sebe. Má dvě pro nás zásadní vlastnosti: ať ho zvětšíte, nebo zmenšíte, bude vypadat pořád stejně. Za druhé, když změníte jednu, část fraktálu, změníte ho celý, i když ta změna byla sebemenší.

Praktický příklad: sociální sítě: Někde v zapadlém koutě řekne neznámý bloger něco, co nějak ovlivní jeho nejbližší přátele, ty pak na základě toho, nějak jednají a dál jako řetězová reakce ovlivňují dál své okolí, až nezbude nikdo, kdo by nebyl nějak ovlivněn naprosto "bezvýznamnou" větou "bezvýznamného" člověka. (znalejší to budou znát pod pojmem "efekt motýlích křídel")
prometheus píše:V čom spočíva iracionálna stránka presvedčenia, že vnútorná povaha človeka je deštruktívna a nemeniteľná? Spočíva v tom, že takéto presvedčenie NIE JE v súlade s výsledkami psychologických výskumov a reflektuje skôr obavy, nevzdelanosť, zaujatosť a fatalistický svetonázor svojich nositeľov. Vy, ktorí ste nositeľmi tohto presvedčenia, hoc vás neupodozrievam zo zlých úmyslov ani len náhodou, si zrejme neuvedomujete, že jeho rozširovaním a najmä tým, že ste jeho živými nositeľmi, pomáhate udržovať existujúci status quo, všeobecný pocit bezmocnosti a vieru, že sa v konečnom dôsledku aj tak nedá nič robiť. Človek nie je, nikdy nebol a ani nebude, nemôže byť pánom, tvorcom svojho osudu. Toto je to veľmi nebezpečný postoj, individuálne aj spoločensky.
Velmi dobrý postřeh, dobré by bylo nastínit i nějaká řešení, jak tyto postoje minimalizovat, či nechat zmizet úplně.

prometheus píše:Môže sa tento edge-stream stať main-streamom? Za akých podmienok? Moderná psychológia pripúšťa, že je to možné. Pokiaľ sú dostatočne uspokojené materiálne a sociálne (vzťahové) potreby človeka aktivizuje sa jeho seba-realizačný potenciál. Aktivizácia je mimoriadne účinná najmä v detstve a v čase dospievania. Faktom zatiaľ ale je, že v súčasných podmienkach k tomu dochádza iba výnimočne. Príčiny sú hlavne spoločenské.

Z toho důvodu jsem v jiném vlákně již navrhoval, že by bylo vhodné, jako jednu z možných aktivit, se zaměřit na děti, vytvořit web, který je kreativně bude inspirovat a učit - něco čeho se od našeho ministerstva školství a mainstreamu ovcí těžko dočkáme. Na toto téma by bylo dobré zavést vlastní diskusi, a řešit tam motivaci, cíle, atd, atd... prostě vzdělávání.
Psychopat
Diskutér

Příspěvekod prometheus » 14.04.2011, 21:36

Ako si poradiť s pasivitou a s fatalistickým pohľadom na svet? Hlavné kroky:

1) Začni sám od seba! Tento krok sa nedá nijako obabrať. Nemôžeš vykrikovať do sveta ako sa majú zmeniť druhí, ako sa má zmeniť svet keď ty sám so sebou nič nerobíš.

2) Rozbehnite svoju vlastnú školu ZMeny! My na nej už pracujeme.

3) Vytvorte spoločenstvo ZMeny, ktoré by spojilo tých, ktorí už sú na ZMenu pripravení. Ponúknite skutočné riešenia.

Keď urobíte tieto prvé 3 rozhodujúce kroky až potom sa môžete uchádzať o dôveru ostatnej spoločnosti. Budú sa k vám postupne pridávať ďalší a ďalší, jednotlivci aj skupiny, ktorých zlá životná situácia doslova dokope k zmenám. Už nebudú mať čo stratiť.

Iste: ak sa pýtaš na konkrétne know-how, ako na to, ako pracovať s ľuďmi, to už je téma, ktorá prekračuje rámec tohto príspevku.

Oslovte schopných psychológov ako aj tých, čo rozumejú ľuďom a získajte ich na svoju stranu. Budete ich potrebovať...
prometheus
Nový diskutér

Příspěvekod Psychopat » 15.04.2011, 05:19

Krásně napsáno...

Nicméně, některým by pomohlo alespoň pár tipů, jak splnit bod 1.
prometheus píše:.1) Začni sám od seba! Tento krok sa nedá nijako obabrať. Nemôžeš vykrikovať do sveta ako sa majú zmeniť druhí, ako sa má zmeniť svet keď ty sám so sebou nič nerobíš.

něco, co by člověka nasměrovalo, aby mohl se nějak vnitřně změnit...

Za sebe bych mohl například doporučit buddhismus diamantové cesty, který má na podobné problémy mysli metody, ale to je dost osobní a pro mnohé příliš "náboženské".

a tato otázka platí nejen na prométhea, ale hlavně na naše hnutí...
Psychopat
Diskutér

Příspěvekod prometheus » 15.04.2011, 08:58

Skúsim teda tých pár typov nahodiť...

Predovšetkým, a to iste poznáš aj zo svojej vlastnej skúsenosti: nemôžeš nikoho nútiť k vnútornej zmene o ktorej tu hovoríme. Vonkajšiu zmenu nanútiť môžeš ale pre zmenu vnútornú sa musí človek rozhodnúť sám.

Preto: hľadajte najprv tých, čo sú už svojím vlastným životom na takúto zmenu pripravení!

Vnútorná zmena, ktorá by zodpovedala vízii Venus project začína podľa mňa vlastnou skúsenosťou s KOMUNITOU ako spoločenstvom nového typu. Na toto slúžia napríklad zážitkové-encountrové skupiny s ktorými pracujú psychológovia. Pre inšpiráciu pozrite si prácu od M.S. Pecka (psychológa) "V jiném rytmu" s podnadpisom - utváranie komunít.

Zmyslom komunity je naučiť sa (srdcom) počúvať druhých a rozumieť im.

Druhým krokom je umenie meditácie. Mňa najviac inšpiroval zen-budhizmus. Má triezvy pohľad na meditáciou ako psychologickú metódu práce so sebou oslobodenú od náboženských a ezoterických konotácií.

Zmyslom meditácie je naučiť sa počúvať seba a rozumieť si.

Tretím krokom je efektívna práca so svojou duchovnou energiou uplatňovaním kompletnej sady postojov a techník Cesty bojovníka zmeny. Znova ide o triezvy psychologický prístup , ktorý som vytvoril ako súčasť psychológie vnútornej zmeny. Tento prístup je zovšeobecnením toho najlepšieho z môjho odboru a takisto som sa dal inšpirovať dielom Carlosa Castanedu.

Zmyslom uplatňovania sady postojov a techník bojovníka zmeny je opätovné získanie osobnej sily k zmene a odolnosť voči nátlaku, manipulácii a záťaži.

Konkretizáciou psychológie vnútornej zmeny (ktorá je súčasťou školy ZMeny) je transformačný t-tréning, ktorý má 3 dôležité súčasti:

- utvorenie komunity
- umenie meditácie
- osvojenie si kompletnej sady postojov a techník Cesty bojovníka zmeny

A aby som bol úplne konkrétny, "prezradím" jeden z bojovníckych postojov, bojovnícke "múdro":-)

Rob svoje najlepšie. Za každých okolností a v každej situácii. Akoby to mal byť tvoj posledný čin na tejto Zemi! Aj keď s vedomím, že to možno nie je to najlepšie. S pokorou prijímaj výsledok nech už je akýkoľvek. Je taký aký je. To, že je taký aký je ti však NEMôŽE brániť aby si VŽDY robil svoje najlepšie, chápeš?:-) V tomto úsilí: spoliehaj najprv sám na seba. Sústreď sa na to, čo môžeš zmeniť TY. Až potom sa pýtaj, čo môžu urobiť iní...
prometheus
Nový diskutér

Příspěvekod Morpheus » 15.04.2011, 09:30

Myslím si že to je právě to na co se Češi jen podívají a řeknou si...hm, a co z toho, mám důležitější věci na práci...tato země se umístila jako první v žebříčku "nevěřících Tomášů" a jakmile tu po někom člověk bude chtít aby se inspiroval Budhismem, nebo pracoval s duchovní energií, meditoval apod, tak půjde radši dělat něco jiného co by mohlo i onu změnu přinést a bylo to jaksi hmatatelné. Nevím, takhle to cítím. Utvoří se tu nějaká vize, tak tu se tu myslím každý snaží přijít na to, jak této vizi pomoci, pomalu uvádět do praxe, přicházet s nápady na realizaci apod...
Naším nepřítelem nejsou lidé, ale systém do kterého jsme se sami uvěznili...
Morpheus
Sympatizant TZM

Příspěvekod prometheus » 15.04.2011, 10:10

Čítam ťa, čítam...Aj ty patríš k tým neveriacim Tomášom Morfeus?:-)

//Raziel-CZ: Poslední příspěvek netřeba citovat.
prometheus
Nový diskutér

Příspěvekod Morpheus » 15.04.2011, 12:57

určitě ano, na nějaké božstvo každopádně, o to ale v diskuzi nešlo,nicméně co člověku přinese ona meditace, či budhizmus...z pohledu nezúčastněného pozorujícího jakousi vyrovnanost duše, aby ho nepohltila stávající situace a bral vše s nadhledem a odstupem? myslím že to dovedu i tak...a možná že se taková činnost dá považovat za určitou meditaci duše ani už si to člověk neuvědomuje...co se budhismu týká, tak je tu zřejmě podobnost myšlenek našeho směru a budhistického a když se to tak vezme tak člověk věnující se budhismu otázku kterou tu řešíme my už dávno věděl a zeitgeist vidím jako prostředek "odpoutání" pro moderní svět, zasažený vším co tu řešíme, zase něco blíž "normálnímu" člověku pohlceného do něčeho co nefunguje...
Morpheus
Sympatizant TZM

Příspěvekod prometheus » 15.04.2011, 15:55

Asi prestanem slovo meditácia používať:-) Akosi automaticky vzbudzuje v ľuďoch náboženské, ezoterické, mystické konotácie najmä u tých, ktorí nikdy prakticky nemeditovali, iba si myslia, že vedia o čom je reč a pritom majú informácie, často v podobe predsudkov, iba z druhej ruky.

Zrejme vymyslím nové slovo...druhá pozornosť, bdelé vnímanie, bdelá introspekcia...možno iné, príhodnejšie:-)

Ale aby som išiel k meritu veci: čo myslíš Morfeus, čo to tá "meditácia" ako TRIEZVY psychologický proces vlastne je? Prečo je vlastne ako súčasť procesov vnútornej zmeny "potrebná"? A je? ;)

Morfeus...je známe meno zo známeho filmu, však? Dám ti hádanku? Ako sa chce Morfeus vyslobodiť zo svojho vlastného vnútorného matrixu, v ktorom je až po uši, ja teraz neteoretizujem! keď nevidí sám do seba??

Umenie meditácie teda nie je ničím iným ako praktickým "nástrojom", ktorý je v dosahu každého, ako nahliadnuť svoj vlastný matrix Morfeus. Keď uvidíš ako si vlastne vnútorne naprogramovaný, až potom s tým môžeš naozaj niečo urobiť...

(...Ako môžeme zmeniť spoločnosť keď nevieme zmeniť samých seba?...Ty vieš?...)

prometheus
Nový diskutér

Příspěvekod Psychopat » 15.04.2011, 17:35

prometheus píše:Asi prestanem slovo meditácia používať:-) Akosi automaticky vzbudzuje v ľuďoch náboženské, ezoterické, mystické konotácie najmä u tých, ktorí nikdy prakticky nemeditovali, iba si myslia, že vedia o čom je reč a pritom majú informácie, často v podobe predsudkov, iba z druhej ruky.

Zrejme vymyslím nové slovo...druhá pozornosť, bdelé vnímanie, bdelá introspekcia...možno iné, príhodnejšie:-)

přesně jak říkáš, meditace je bohužel, mnohými koncepty, zatížené slovo :(. Cvičení pozornosti mi zní nejlépe.
Ještě mě napadlo že by místo meditace bylo pro některé skupiny lidí vhodnější učit se rychločtení. Při rychločtení se podobně jako u meditace zvyšuje schopnost koncentrace a vnímání.
Psychopat
Diskutér

Příspěvekod prometheus » 15.04.2011, 19:24

Akékoľvek neobvyklé správanie, ktoré narúša emocionálne a myšlienkové stereotypy vytvára dobré podmienky pre meditačný vhľad:-) Môže ním byť aj to rýchločítanie, súhlas. Ale môže ním byť aj čokoľvek iné. Ak som pravák, skúsim robiť veci ľavou rukou. Môžem skúsiť chodiť pospiatky, chrbtom dopredu, so zavretými očami etc. etc. Možných inakostí je nekonečné množstvo:-) Je len na mne, či to chcem vidieť, čo s tým urobím a pre čo sa rozhodnem:-)

Moja rada pre tých, čo chcú "meditovať"? Vytvorte si vhodné podmienky!

Rozvíjajte svoju kreativitu v bežnom každodennom živote a to v každom smere. Hrajte sa:-) Neustále hľadajte nové cesty, nové spôsoby ako urobiť aj z obyčajných vecí veci neobyčajné. Tým, že neustále prekračujete svojou hravosťou, tvorivosťou svoje zvyky a návyky dávate si jedinečnú príležitosť uvedomiť si kde sú vaše limity, limity vášho ega, zlatej klietky, matrixu. Tam kde sú hranice tam je aj priestor a uvedomenie si jedného vedie k druhému. Vnímanie jedného aj druhého je meditáciou a toto vnímanie vedie k vnútornej slobode. Vnútorná sloboda je mobilitou, flexibilitou, pružnosťou a prináša človeku nielen radosť a šťastie ale maximálne zvyšuje jeho šancu, že najde a zrealizuje riešenie, ktoré bude v súlade so situáciou. Hm?:-) Celkom praktická vec tá "meditácia" :lol:

J. Krišnamurti vraj raz povedal: meditácia je ako závan čerstvého vánku, vetríka. Veje kedy chce a ako chce. Čo môžete urobiť vy je, že otvoríte dvere a okná svojho domu dokorán. To, že zostanú otvorené vám síce nedáva žiadnu istotu, že zavíta aj k vám, v každom prípade však, ak bude u vás všetko uzavreté a uzamknuté, vás ten slobodný vánok, vetrík nikdy nenavštívi.

Aký je postoj bojovníka zmeny?

Ja tie dvere, okná otvorím. Nechám ich po celý čas otvorené. Bez ohľadu na to, že nemám žiadnu istotu, že ten hosť raz príde:-)...Urobil som vše, čo som urobiť mohol a vedel? Urobil som svoje najlepšie? Potom je vše OK tak ako to je...
prometheus
Nový diskutér

Příspěvekod Morpheus » 17.04.2011, 11:25

prometheus píše:Morfeus...je známe meno zo známeho filmu, však? Dám ti hádanku? Ako sa chce Morfeus vyslobodiť zo svojho vlastného vnútorného matrixu, v ktorom je až po uši, ja teraz neteoretizujem! keď nevidí sám do seba??

Umenie meditácie teda nie je ničím iným ako praktickým "nástrojom", ktorý je v dosahu každého, ako nahliadnuť svoj vlastný matrix Morfeus. Keď uvidíš ako si vlastne vnútorne naprogramovaný, až potom s tým môžeš naozaj niečo urobiť...

(...Ako môžeme zmeniť spoločnosť keď nevieme zmeniť samých seba?...Ty vieš?...)

tak sám za sebe mohu snad říci že jsem se vysvobodil ze svého vlastního matrixu, už jen třeba tím, že jsem se tu zaregistroval, jsem aktivní a přemýšlím nad jistě smysluplnější variantou a to mi dodává i dávku radosti a klidu do duše :) už jen tím, že člověk nemá potřebu podléhat okolí které tu máme nastolené a zastává své vlastní názory, změnil sám sebe, teď ještě si zodpovědět otázku jak pomoci té společnosti...
Morpheus
Sympatizant TZM

Příspěvekod prometheus » 17.04.2011, 15:26

..."Meditácia"...alebo možno ešte lepšie bdelé vnímanie...je pre mňa stav-proces mojej psyché v ktorom dokážem akceptovať VŠETKY svoje vnútorné pohyby, bez identifikácie bez odmietania...Keď prijímam celé svoje vnútro také aké je, vo všetkých jeho protikladných polohách...keď sa to deje spontánne a bez úsilia...vtedy viem, že "meditujem":-)...

Keď "meditujem" som v priamom intuitívnom, empatickom kontakte s každou časťou seba samého, od okamihu k okamihu, v reálnom čase..."Plyniem" ako voda v rieke a predsa...hoc som všetkým nie som ničím...a práve preto spontánne nachádzam rovnováhu medzi silami, ktoré tvoria celok môjho života. Toto je pre mňa bdelým vnímaním.

Odhaliť vonkajší matrix (ako funguje spoločnosť) je dobrá vec. No odhaliť aj svoj vnútorný matrix (ako fungujem ja) ba ešte lepšie ako sa vnútorný matrix stáva vonkajším a vonkajší vnútorným je pre mňa to o čo tu kráča...

Vnútorný matrix neobjavíš pokiaľ sa nedostaneš "za" svoje myšlienky a city. Mnohí sa mylne domnievajú, že dostať sa "za" znamená kontrolovať seba samého (vnútorná disciplína). Takisto: mnohí popierajú vlastné popieranie, odsudzujú vlastné odsudzovanie, hodnotia vlastné hodnotenie - a tak upadajú do super-pasce. Rovnakou super-pascou je domnievať sa, že "ešte" nie som bdelý ale možno "raz" budem.

Vnútorne bdelý môžem byť okamžite aj keď to určitý čas potrvá kým sa to prejaví aj navonok...
prometheus
Nový diskutér

Příspěvekod Psychopat » 17.04.2011, 21:07

To co popisuje prométheus bych shrnul takto:

Když tě zasáhne šíp, tak běžně člověk nejdřív zjišťuje, kdo ho vystřelil, proč ho vystřelil, kdo byl jeho otec, s kým spala jeho babička, etc. , a případně ještě, budu invalida, všichni na mě budou koukat skrz prsty, nebudu moci (např.)chodit, etc.

Jediná rozumná věc, co ale v dané situaci lze udělat, je vytáhnout šíp. tečka.

někdo řekne.. to je snad jasné né? - žel, většina z nás funguje tak že se pohybujeme v minulosti, nebo v budoucnosti, a přítomnost nám jaksi uniká, a pak se strašně divíme že nejsme štastní, že nám něco nevyšlo, nebo že nám někdo něco udělal.

meditace je pouze prostředek/cvičení, jak si udržet pozornost v přítomnosti a být tak co nejvíce efektivní a prospěšný v životě.
Psychopat
Diskutér

Další

Zpět na Ekonomika založená na zdrojích