Právě je 19.08.2018, 14:02

Oddělení TVP a ZGM

Globální diskusní koš je sekcí, do které správci fóra přesouvají nejen neaktuální témata z Hlavní kategorie a Tématických oblastí. Slouží zároveň jako archiv.

Příspěvekod luger.205 » 24.04.2011, 05:30

Poslechnul jsem si Peterovo vyjádření k věci rozdělení Venus spojectu a hnutí Zeitgeist.
Je to k dispozici ZDE (část 1/4, odkaz na další díly v komentáři videa)

Napřed popisuje začátky spolupráce těchto dvou projektů a to, jak ho Jacques Fresco usměrnil ve svém smýšlení a popisuje základní teze ZGM. Pak ale jde do detailů rozkolu mezi ZM a VP...

Rozhodnutí přišlo ze strany Venus projektu, Roxanne s Jacquesem se rozhodli, že Peterovo snažení, tedy snaha ZM, je zaměřená jinak, než Frescova. Pokud jsem rozuměl správně, tak VP Petera vyšachoval z důvodu toho, že Peter nějak využívá Jacquesových myšlenek, které Jacques považuje za své vlastnictví. Jacquesovi pravděpodobně vadí, že Peter začíná být tím populárním, namísto jeho samotného. Nediskutovali s ním nic, prostě zničeho nic oznámili, že s ním končí. Venus projekt je prý navíc poněkud komerčněji zaměřen, a Peter jim v tom údajně bránil, což sám popírá a nechápe důvody, které vedly k tomuto kroku. Ve VP se začínají točit peníze, začíná se natáčet a prodávat drahý film na financování VP a pokusného města, zatímco Peter jde cestou bez peněz, cestou poskytování informací lidem, aby si uvědomili, jak je svět špatně nastaven.

Dost se obraňuje, evidentně je dost pod vlivem posledních událostí. Těžko říct, jak to přesně je. Nicméně v druhé části napadá VP z "monatérnosti" a ega, přičemž se vyjadřuje, že cíle obou projektů jsou velmi podobné, přižemž nelze mluvit o konkurenčním boji, protože na těchto základech přeci VP ani ZM není postaven. Nicméně se zdá, že ve VP jde i o prestiž, o kterou je třeba bojovat. VP tedy prý vyžaduje naprostou "poslušnost" a souhlasné názory od lidí, zapojených do dění ve VP, což se Peterovi nelíbí, protože podle něj je třeba přemostit rozdíli mezi všemi různými skupinami lidí, nehledě na jejich názor, nebo cíle. NAvíc jde prý ve VP o to, aby na všech nápadech byla nálepka se jménem Jacques Fresco, jako by model resource based economy byl Frascův vynález a vlastnictví.

Peter tedy bude nadále advokovat myšlenku RBE, protože tato myšlenka není ničí vlastnictví, jde jen o soubor logických informací. Peter tedy vyzývá k výběru mezi ZGM a VP. Rozdíl je tedy ten, že VP je velmi úzce zaměřen na technologii, soběstačné město a na způsob, jak toto prosadit, zatímco ZGM je zaměřen na celé spektrum problémů, které přináší stávající monetární systém, a zasazuje se o kompletní sociální změnu.

Další plány ZGM jsou zaměřeny na to, co je popsáno v poslední části dokumentu Zeitgeist: Moving forward. Projekt "Earth", který bude za použití Google API mapovat zdroje planety a virtuálně navrhovat infrastrukturu podle zásad RBE a vše zobrazovat ve vrstvách Google map. - tak, jako bychom chtěli obydlet novou planetu. Zeitgest se stane neprofitní organizací, aby měl nějakou formu a bylo možné nějaké oficiální financování projektů.

Co to tedy znamená pro nás? Prakticky nic. Už jsme se mnohokrát shodli, že ZGM je naše cesta kterou se lidstvo, jako celek, musí dříve, či později, vydat, a že VP je jen jedna z možných alternativ řešení. To si myslím, že zůstává faktem i nadále, bez ohledu na to, jak autoři VP nyní odporují svým vlastním tvrzením, že ego a konkurence nemá v novém řádě místo. Nehleďmě na autory, ale na myšlenku.

Co na to ostatní?
_________________________________________________________________________________
LIFE IS JUST A RIDE
luger.205
Sympatizant TZM

Příspěvekod Johny2005 » 24.04.2011, 08:49

Podle toho, jak to popisuješ, tak se více přikláním k tomu otevřenému ZM. Samozřejmě, že VP je také jedna z možností, ale trochu se mi nelíbí, jak se k tomu Fresco staví. O nějakou absolutní poslušnost a další podobné věci dle mého nejde. Ten člověk to prostě musí chtít sám od sebe, nemá smysl ho zavírat pod poslušnost. Prostě buď chci změnu a chovám se tak, nebo nechci. Také bych to viděl na sjednocení lidí všech skupin všech koutů a skupin, ale nenásilnou formou. Mužeme jim při nejlepším ukázat cestu. Ale rozkazovat jim? Kde to jsme.
Nikdo není více zotročený než ten, kdo se milně domnívá, že je svobodný.
Johny2005
Sympatizant TZM

Příspěvekod luger.205 » 24.04.2011, 15:36

Taky to na mě tak působí, necméně ber v potaz, že náme k dispozici jen vyjádření poškozeného a tedy jen jeho pohled. Jsem, zvědav, zda se vyvrbí nějaké vyjádření od Roxanne, třeba to ještě zamíchá kartami.
_________________________________________________________________________________
LIFE IS JUST A RIDE
luger.205
Sympatizant TZM

Příspěvekod Morpheus » 25.04.2011, 19:50

Chápu to tedy dobře že Fresco na tom něco chce těžit a PJ to bere jako nekomerční myšlenkový směr? Něco podobného se možná dalo čekat, každopádně je to škoda, ale nic to nemění.
Naším nepřítelem nejsou lidé, ale systém do kterého jsme se sami uvěznili...
Morpheus
Sympatizant TZM

Příspěvekod Morpheus » 26.04.2011, 00:51

Ještě bych k tomu dopsal asi to, že je defakto jedno že se něco takového stalo, to proč tu jsme je pouze ta myšlenka alternativy a jak by mohla vypadat, protože nynější verze nefunguje. Myšlenku jsme dostali jen nějak pojmenovanou (TZM) aby se následně lidé lépe našli, ale ona myšlenka a lidé na stejné frekvenci tu budou ač se něco takového objeví..jen si teď asi třeba budeme muset změnit pojmenování jedné vize nebo podobně...toť takové mé malé sepsání myšlenky :D
Morpheus
Sympatizant TZM

Příspěvekod luger.205 » 26.04.2011, 14:58

Tak zde konečně máme vyjádření Roxanne a Jacquese a máme se o čem bavit:
http://www.youtube.com/watch?v=mUug5OpD_tQ

Roxanne vysvětluje, jak PJ nabádal lidi ať sami navrhují a kreslí, jak by podle nich měla vypadat RBE, což prý neprošlo schválením ze strany VP a existovala obava, že by jak laické, tak vědecké, ale "úzkoobzorné" návrhy mohly VP, jakožto komplexní balík návrhů, znehodnotit, protože všechny návrhy, designy a vynálezy musí vzejít od Jacquea...

Popravdě řečeno, první věta Roxanne mi stačila, zbytek jsem slyšet nepotřeboval. Nechápu, jak může něčí nápad něco znehodnotit. Podle mě je dobré motivovat lidi přemýšlet a řešit aby si rozšířili obzory a začli si uvědomovat, že sami můžou ovlivnit svou budoucnost.

Nicméně poslechl jsem si to celé. Další argumenty Roxanne jsou buďto lehce mimo, nebo velmi slabé - nepochopil jsem o co jí šlo, stále dokola mluvila o Jacquesovi, jak je jedinečný, a jak dokáže navrhnout kompletně celé město a že Venus project je technologicky, finančně i časově (!!) dosažitelný.

Na PJ-ův komentář, že ve VP je EGO, odvětila, že to není ego, ale snaha o integritu celého návrhu a směru, kterého se VP drží. To mi přijde jako argument, který jen potvrdil, co PJ říkal.

Pak říkala: "Nevím, možná bychom se mohli pokusit přemostit naše (chápej VP vs. ZGM) rozdíly, nevím, možná bychom mohli více a přímě spolupracovat. Takže uvidíme, co budeme moci udělat, nevím..." - Takže si zase protiřečí, připouští možnost do toho PJ zase pustit a "hrabat se jim v tom" (že by připouštěla chybu?) a dokola opakuje, že neví :lol:

Na PJ-vu připomínku, že to celé (město, návrh, konstrukci) nemohou zvládnout sami, že co prý dělali posledních 30 let, kde mají stavební a inženýrské plány? Roxan reagovala, že poslednách 30 let Jacques kreslil detailní návrhy budov, principů jejich sestavování, dopravy, továrny, mechanismy... To bych bral, kdyby to nebyly jen nákresy. Jde o design, plány opravdu neexistují.

Dále následoval dlouhý výčet činnostní, které Jacques a Roxanne museli SAMI za posledních 30 let udělat. Opět si neuvědomila, že argumentuje sama proti sobě. Něměli to dělat sami, ZGM má desetitisíce lidí ochotných pomoci, kdyby je k tomu někdo pustil.

Dále zazněla výtka, že PJ sice vynesl VP svou popularizací na další level, ale nemá prý potřebnou schopnost se učit a schopnost učit jiné, kterou má Jacques.

Myslím, že nemusím pokračovat, v tomto duchu se nesou celé více, než 2 hodiny. Jacques je bůh, všechno musí být podle něj. Docela mě naštvalo to, že sama Roxanne potvrdila Peterovy stěžejní argumenty. Čekal jsem pohled z jiného úhlu.
LIFE IS JUST A RIDE
luger.205
Sympatizant TZM

Příspěvekod Morpheus » 26.04.2011, 15:33

Bohužel už není Fresco žádný mladíček no...
Morpheus
Sympatizant TZM

Příspěvekod kombík » 26.04.2011, 23:33

ahoj.neco se si poslechl a je tam skutecne same obkecavani...nicmene udelat serial misto filmu,jak navrhuji neni vubec spatne,ze zacatku to vyjde levneji a bude se moct dynamicky reagovat na otazky publika,ktere se mohou promitat do dalsich dilu a lidem tak skutecne ukazat, jak by seco takoveho mohlo fungovat...myslim ze vetsina lidi v TZM porad nema skutecnou predstavu a obycejni lide by neco takoveho nedokazali ani vysnit. diky takovemu projektu by se mohlo skutecne HODNE lidi priklonit k RBE a TVP nebo i TZM :D
kombík
Sympatizant TZM

Příspěvekod luger.205 » 26.04.2011, 23:37

Tak VP si jede svou a jede si jí dobře, ale jsem zastáncem open source, tak mě zklamal jejich postoj, zvlášť ke člověku, jako je Peter Joseph, který mi přijde jako naprosto nezjištný.
LIFE IS JUST A RIDE
luger.205
Sympatizant TZM

Příspěvekod Morpheus » 27.04.2011, 10:00

taky mě to napadlo že je to krok jak dostat tuto vizi mezi ostatní lidi. Možná chce představit vyloženě svůj návrh, aby tam nevznikalo jako při open source mnoho názorů a nezdržovalo se to a k jeho odkazu už se přihlásí další lidé a vše bude poskytnuto k open source rozboru...co říkáte?
Morpheus
Sympatizant TZM

Příspěvekod luger.205 » 27.04.2011, 15:53

S tím souhlasím, ale nevím, jské vidle jim do toho Peter házel... :-/
LIFE IS JUST A RIDE
luger.205
Sympatizant TZM

Zpět na Globální diskusní koš