Právě je 23.06.2018, 22:05

Šetření zdrojů a třídění odpadu

Udržitelnost a dynamická rovnováha přírodně-společenských procesů, životní styl, čisté, vyvážené a všestranné prospěšné životní prostředí.

Příspěvekod Raziel-CZ » 18.11.2011, 08:58

Jak jste na tom se šetřením zemských zdrojů a tříděním odpadu? Tím mám na mysli např., zda si kávu nalijete do sklenice a nebo do jednopoužitelného papírového kelímku? Ono se řekne, že na ty "moje potřeby" toho odpadu tolik navíc nevyprodukuji, ovšem když si něco takového řekne každý... Staráte se kromě sebe také o své okolí?
„Dokud budou existovat peníze a náboženství, nebude lidstvo nikdy svobodné.”; „Je rozdíl mezi pravdou, kterou řekneme my a pravdou, kterou řekne někdo jiný.”; „Válčit za mír je jako souložit za panenství.” Už se nechcete podílet na devastaci planety? Kontaktujte nás.
Raziel-CZ
Administrátor

Příspěvekod Petr_NJ » 18.11.2011, 20:26

Razi toto je jedna z věcí, která se po změně systému musí ihned začít řešit - odpad produkovaný člověkem.

Doma třídím téměř vše i přesto, že to pak nakonec skončí zase smíchané na skládce na jednom placu - zatím bohužel. Ale neřeším to, že je to nyní zbytečnost - tady jde totiž o základní princip obecného fungování a v tom mi nikdo nic nevymluví.

Dávám to průběžně do 200 l pytlů tzn. papír, pak plastové sáčky a obaly všeho druhu, krabice od mléka a džusů, PETky, karton zvlášť, a letáky nosí malá do školy na sběr.
Je velmi zajímavé toto dělat celý rok, pak člověk teprve vidí kolik toho odpadu se zbytečně vyprodukuje. Nejhorší jsou ty plastové obaly . špatně se do komprimuje a defacto je i při velké námaze víc než 50 % jen vzduch v pytli.

Jsme doma 3 dospělí, 2 děti a popelnici vynášíme jednou za 2-3 týdny jen díky třídění a taky díky tomu, že veškerou organiku dávám na kompost, absolutně nechápu proč někdo odváží třeba i trávu apod. .Mám ten kompost už dva roky, dávám tam vše i ze zahrady (jabka, apod.) a po zimě stačí to uschlé jen sešlapat a je zase místo na celý rok. ZAtím jsem z něj nebral vůbec nic pro další využití. Velký je cca 1x2m a 1,3 m na výšku. JE zbitý jen z prken.
Změnit můžeme svět jen svou změnou, svým příkladem, který někdo jiný bude schopen jednoduše zkopírovat, když dojde poznání a pochopí, jaká je v tom síla. Nic jiného totiž nefunguje a navíc trvale.
Petr_NJ
Organizační tým

Příspěvekod Morpheus » 18.11.2011, 23:19

tak u nás se taky třídí, i když je mi jasný, že to nebude v tomhle systému tak růžový jako to vypadá...
co se týče vyhazování trávy apod, tak se s tím také setkávám dost často a úplně to jde mimo moje chápání, ale stačí pohled přes plot a člověk má jasno...image
Naším nepřítelem nejsou lidé, ale systém do kterého jsme se sami uvěznili...
Morpheus
Sympatizant TZM

Příspěvekod Petr_NJ » 19.11.2011, 21:31

No s tím image bych u nich problém ani neměl, když se jim líbí ta jednotvárnost anglického trávníku apod..
Spíše s tím, že ti samí to čeho se pokouší zbavit, pak nakupují v pytlích coby hnojivo.

Je to přesně ten neudržitelný systém, který neustále potřebuje jenom zdroje. Naproti tomu ty opravdové zahrady viz video o Billovi Mollisonovi (viewtopic.php?f=9&t=383&p=2378&hilit=mollison#p2378[/url) to je naprostý opak. První roky práce než se uvede a obnoví rostlinný a vodní systém, pak už jenom příjemná sklizeň a drobná příjemná údržba při kontaktu se zahradou.
Změnit můžeme svět jen svou změnou, svým příkladem, který někdo jiný bude schopen jednoduše zkopírovat, když dojde poznání a pochopí, jaká je v tom síla. Nic jiného totiž nefunguje a navíc trvale.
Petr_NJ
Organizační tým

Zpět na Zdraví a životní styl