Právě je 23.04.2018, 07:49

Agrokruh nezávislý na el. síti

Všeobecné vzdělávání; přírodní, humanitní a aplikované vědy; nové poznatky a technologie; aplikace vědeckých metod s ohledem na člověka a životní prostředí; vývoj a udržení kooperativního a symbiotického myšlení.

Příspěvekod Morpheus » 11.04.2011, 07:12

Zajímavé toto, defakto jsem nevěděl, že něco takového vlastně existuje, možná by bylo dobré k tomu sepsat nějaký článek, protože na internetu jsem našel pouze pár slovenských informací a umístil ho někam na webové stránky jako prezentaci pro širší veřejnost a tady si můžeme pokládat otázky. ;)
tady video o tom: http://www.archive.org/details/Agrokruh
a tady stránky: http://www.horaren.sk/agrokruh/
Naším nepřítelem nejsou lidé, ale systém do kterého jsme se sami uvěznili...
Morpheus
Sympatizant TZM

Příspěvekod luger.205 » 14.04.2011, 21:01

Bohužel nemám mechanické znalosti na Tvé úrovni, abych byl schopen navrhovat mechanická řešení a protinávrhy. Pokud mám k dispozoci elektřinu, dokážu vymyslet a vytvořit řízení procesu, tím ale mé znalosti, bohužel, končí.

Tys mechaniku studoval, čili pokud říkáš, že to jde udělat, rád Ti věřím. Bylo by super to nakonec uvést do praxe, takže - jak navrhuješ postupovat?
_________________________________________________________________________________
LIFE IS JUST A RIDE
luger.205
Sympatizant TZM

Příspěvekod Peace Of Mind » 26.04.2011, 18:18

Systém Agrokruhu je podle mě nejideálnější cestou propojení souladu přírody, člověka, rozumu a srdce. Zapadá do myšlenky trvale udržitelných systémů, technologií a zdrojů, kde jsou zase nejvíce zohledněny všechny 4 již zmiňované aspekty. Naprosto ve stejných stopách myšlení jak my.
Poctivě jsem si přečetl všechny vaše příspěvky na tohle téma tady a je velice chválihodné to co v nich píšete, to čemu rozumíte, to co umíte. Mám ale pocit, že jste si možná málo možná vůbec nezjistili podrobnosti o tom jakou mám pan Šlinský s duplikací Agrokruhu představu. Vy nemusíte nic vymýšlet, nad ničím špekulovat co a jak s elektřinou, pohonem, pěstováním atd. Stačí mít 2ha půdy, navštívit ho a on vás všechno naučí. Vše vám vysvětlí. Byl jsem u něj včera v rámci velikonočního výletu a je to lepší než se na první pohled zdá. Je to geniálně jednoduché a jednoduše geniální. Více chci o tom říct dnes na TS když bude prostor a zájem. Jsem s ním i předběžně domluven na jeho vystoupení na našem Z-Day.
Peace Of Mind
Diskutér

Příspěvekod luger.205 » 26.04.2011, 18:23

Tak to je paráda, už se těším ;)
_________________________________________________________________________________
LIFE IS JUST A RIDE
luger.205
Sympatizant TZM

Příspěvekod Raziel-CZ » 31.05.2011, 18:00

Podobný systém se již nějakou dobu používá v Izraeli, viz třeba http://www.stockphotos.cz/image.php?img ... img_type=1
„Dokud budou existovat peníze a náboženství, nebude lidstvo nikdy svobodné.”; „Je rozdíl mezi pravdou, kterou řekneme my a pravdou, kterou řekne někdo jiný.”; „Válčit za mír je jako souložit za panenství.” Už se nechcete podílet na devastaci planety? Kontaktujte nás.
Raziel-CZ
Administrátor

Příspěvekod George » 03.08.2011, 07:17

luger.205 píše:Jsem rád, že tu máme vzdělaného odborníka z ČVUT :)
S Tvými body uvedenými na začátku příspěvku zcela souhlasím. Nejsem ale toho názoru, že je nejproduktivnější čistě mechanické řešení, jakkoliv bych tak nádherný stroj chtěl obdivovat v provozu. Jsem zastáncem elektrického pohonu a řízení z následujících důvodů:

- mechanické řešení vyžaduje sběr energie v místě agrojednotky - vyžaduje tedy najít vhodné místo jak z hlediska výnosnosti plodin, tak z hlediska podmínek pro sběr energie (el. energii lze přenášet na velké vzdálenosti)
- kondenzace energie je omezená, limitovaná např. tou pružinou (i když toto by problém nebyl, jelikož by pružina akumulovala dostatek energie pro jeden fukční cyklus, jestli to správně chápu)
- ovládání, časování spouštění by pravděpodobně vyžadovalo obsluhu, nedokážu si představit mechanický programovatelný způsob časování

A co treba mit centralni jednotku s vetrnou turbinou kde by byla ta pruzina nebo vice tech pruzin nad sebou pro akumulaci energie a byl by tam generator ktery by vyrabel energii podle potreby z mechanicke energie v stlacenych pruzinach a posilal ji do motoru v agrokruhu zapinalo by se to dalkove neco jako remote control ale radiovy dosah asi 1km . Cela ta centralni jednotka by byla stohovatelna podle toho jake mnozstvi energie by bylo potreba a se do tohoto systemu pridala dalsi vetrna turbina pri spatnych vetrnych podminkach anebo dalsi pruziny jako akumulator pro ulozeni vice energie pro pozdejsi vyuziti.
Cely tento system by mohl generovat spoustu energie pro elektricke pohony cehokoli na farme predevsim se musime divat na vypestovanou produkci jako na polotovar to znamena dale tu produkci zpracovavat primo na farme do hotovyrobku a spotrebovavat lokalne s velkou variabilitou produkce taky ne kazdy clovek bude chroustat cely rok jenom produkty z rajcat nebo brambor.

Myslím si, že v dnešní, technologicky poměrně pokročilé době, bychom se mohli držet elektroniky a elektriky. Poskytují mnoho výhod především zhlediska řízení. Navíc pokud sáhneme po transformaci přírodních obnovitelných tdrojů do elektrické energie (větrné elektrárny apod), máme neomezený zdroj, který (když pomineme počáteční investici) je zadarmo.

Proti čistě mechanickému řešení nejsem, uvědomuji si váhu výhod, spojených s nezávislostí na elektřině, jen bude třeba adresovat ty nevýhody oproti elektrickému řešení.

Ještě bych rád dodal, že v severní americe jsou agrokruhy zavedené a směle jsou už několik let používány.

//Raziel-CZ: Nerozumím celé citaci, těžko pochopitelný příspěvek.
George
Nový diskutér

Příspěvekod luger.205 » 03.08.2011, 20:15

Razi, to tužně dopsal citátor, zbytek je můj. Doplnil koment do mého příspěvku.
LIFE IS JUST A RIDE
luger.205
Sympatizant TZM

Příspěvekod Raziel-CZ » 16.01.2012, 09:39

Přidávám foto Agrokruhu v Africe, focené Patrikem z letadla před několika dny cestou zpět do ČR.

Obrázek
„Dokud budou existovat peníze a náboženství, nebude lidstvo nikdy svobodné.”; „Je rozdíl mezi pravdou, kterou řekneme my a pravdou, kterou řekne někdo jiný.”; „Válčit za mír je jako souložit za panenství.” Už se nechcete podílet na devastaci planety? Kontaktujte nás.
Raziel-CZ
Administrátor

Příspěvekod Raziel-CZ » 16.01.2012, 14:25

To co lze vidět na fotce patrně Agrokruhy nebudou. Domnívám se, že jde o klasická pole, která jsou pouze do kruhů. Agrokruhy by měla být blíže u sebe a určitě ne tak rozsáhlá. Na těchto polích pracují běžné zemědělské stroje, což postrádá zcela základní princip Agrokruhů.
Raziel-CZ
Administrátor

Příspěvekod kombík » 16.01.2012, 19:14

toto sem videl v novem dokumentu s nazvem Zeme,alespon myslim,nebo neco se Zemi :D nejsem si jisty. Jde o lepsi policka a efektivejsi pestovani v pousti,kde je zdrojem vody podzemni studna.Po kruhovem tvaru jezdi rameno a zaleva.urcite si vsimnete vyschlych kruhu jak se podzemni voda neefektivne vycerpava uprostred pouste,az se vycerpa,nekolik let,ne-li desetileti bude trvat,ze se podzemni voda obnovi.Do te doby bude cela oblast kompletne vyschla.
kombík
Sympatizant TZM

Příspěvekod Petr_NJ » 16.01.2012, 21:03

Díky kombíku,
přesně tak, není to vůbec pěkný příklad, ale naopak smutný. Prosté čerpání vody z hlubin zlikviduje totálně zásoby podzemní vody a malý či velký koloběh toto jen tak rychle nenapraví.
Osobně tedy uznávám permakulturu, která naopak tvoří zelenou hmotu, která pak dokáže déšť zadržet a obnovovat i lokálně. Už tu někde byl odkaz na film od B. Mollisona. Tento pán má můj obdiv za to co dokázal svými realizacemi na místech, kde by si člověk řekl , že tam nic neuspěje.

Jak se dá zadržovat voda a jaký význam to má , např ukazují i tyto příklady z pouště:
http://probuzeni.blogspot.com/2011/11/jak-z-pouste-vytvorit-rajskou-zahradu.html
http://www.jessicacrabtree.com/journal1/wp-content/uploads/2011/07/shapotou_desert.jpg

Domnívám, se s přírodou se dá kooperovat v jakýchkoliv podmínkách, chce to však jen cit pro terén a roky práce, ale výsledek za to stojí vždy.
Změnit můžeme svět jen svou změnou, svým příkladem, který někdo jiný bude schopen jednoduše zkopírovat, když dojde poznání a pochopí, jaká je v tom síla. Nic jiného totiž nefunguje a navíc trvale.
Petr_NJ
Organizační tým

Předchozí

Zpět na Věda a vzdělávání