Právě je 15.12.2017, 04:30

Projekt: křížová konfrontace vědy samotnou vědou

Všeobecné vzdělávání; přírodní, humanitní a aplikované vědy; nové poznatky a technologie; aplikace vědeckých metod s ohledem na člověka a životní prostředí; vývoj a udržení kooperativního a symbiotického myšlení.

Příspěvekod Petr_NJ » 28.01.2015, 14:48

Zdar,
napadlo mne v pracovní pauze, že jeden z projektů v dalších měsících , který by mohl výrazně rozvířit hladiny uhnívající populace by mohla být aktivita např. formou konferencí apod., která by v celé své kráse ukázala na tu zvrácenost potřeby konzumu a neustálé produkce. Super by navíc bylo, kdyby se ty akce povedlo realizovat na samotné posvátné akademické půdě.

Dnes je to hlavně problém tzv. kurv.tek (český velmi přesný termín) = plánovaného zastarávání.

Osobně bych jednou rád viděl všechny ty rektory VŠ, technologické špičky a jiné pomazané hlavy z technických oborů, ekonomických a také humanitních jak budou na téma "současný monetární a produkční systém versus jeho skutečná efektivita a smysluplnost" reagovat a dokladovat své vědecké postřehy, zda jim to připadá jako normální chování výsledků vědy a také jak z toho ven a hlavně co jiného jim osobně v tom brání, mimo známý fakt obecné závislosti člověka na příjmech na obživu.

Vždyť i na těch ekonom. a humanitních universitách vlastně lidí celou dobu učí jak mít převahu nad jiným člověkem, jak využívat jeho slabin a to jen z prach sprostého důvodu obohacení se na úkor jiného. Spolupráce o té se mluví pouze ve spojitosti pokud z toho něco někomu kape do peněženky.

Celá tato část společnosti i přes předpokládané vysoké znalosti přijímá stejně takový přístup jako většina populace tzn. "ano o tom víme (někteří), ale co my s tím můžeme dělat" a já dopovím "když naše kroky někdo řídí skrze provázky finanční závislosti"

Mě-li bychom bušit i do těchto "vrat", protože tam je totiž zdroj potřebného odborného potenciálu, který bude schopen společně pak řešit celý přechod na jiné fungování společnosti.
Prostě tě lidem je nutné ukázat zvenku tu krabici, ve které je jim dovoleno nějak žít.
Změnit můžeme svět jen svou změnou, svým příkladem, který někdo jiný bude schopen jednoduše zkopírovat, když dojde poznání a pochopí, jaká je v tom síla. Nic jiného totiž nefunguje a navíc trvale.
Petr_NJ
Organizační tým

Příspěvekod JanG » 28.01.2015, 15:53

Možeš to kľudne skúsiť, teda myslím zorganizovať nejakú debatu, alebo konferenciu. Bavili sme sa ale už o tom, že všetci sme obeťou systému, aj vedci a pedagógovia. Niektorí z nich už proti systému vystupujú, niektorí sa možno boja (ztrata práce, pohľad "okolia" a pod.), niektorých je to možno jedno, alebo sa o to nezaujímajú. Nieje dovod, prečo by to u nich malo byť iné ako u iných ľudí.

Ja som skúšal kontaktovať vybrané univerzity (asi 8), medzi inými aj ČVUT, Karlova univerzita, VŠE, ohľadne organizovania Z-Day 2015 na ich pode a odpovedali mi len 2 (Karlova a VŠE), že im je ľúto, ale nemajú na to priestory. Zvyšok doteraz nereagoval. Takže neviem, či sú zatiaľ títo ľudia (vo veľkej miere) pripravený a ochotný nejako spolupracovať.
JanG
Organizační tým

Příspěvekod Raziel-CZ » 28.01.2015, 17:12

JanG píše:Ja som skúšal kontaktovať vybrané univerzity (asi 8), medzi inými aj ČVUT, Karlova univerzita, VŠE, ohľadne organizovania Z-Day 2015 na ich pode a odpovedali mi len 2 (Karlova a VŠE), že im je ľúto, ale nemajú na to priestory. Zvyšok doteraz nereagoval. Takže neviem, či sú zatiaľ títo ľudia (vo veľkej miere) pripravený a ochotný nejako spolupracovať.

Možná bude trochu tvrdé, co napíši, ale podle mě nemají ony univerzity zcela vzdělané zaměstnance. Je to taková zajímavá a zároveň smutná otázka pokrytectví našeho politicky ovlivněného školství... Na Pedf UK jsem přes 6 let pracoval, takže dobře vím co píši. A to se nevyjadřuji k uklízečkám či běžné správě, ale k Mgr., PhD., Ing. CsC atd. Nemilé, ale je to tak.
„Dokud budou existovat peníze a náboženství, nebude lidstvo nikdy svobodné.”; „Je rozdíl mezi pravdou, kterou řekneme my a pravdou, kterou řekne někdo jiný.”; „Válčit za mír je jako souložit za panenství.” Už se nechcete podílet na devastaci planety? Kontaktujte nás.
Raziel-CZ
Administrátor

Příspěvekod Petr_NJ » 28.01.2015, 17:51

díky za reakci.
Tímto způsobem to asi neprotlačíš na tu půdu, pocházím z ní sám, takže vím o čem mluvím. A jak jsem mezitím zjistil, tak Razi má stejnou zkušenost. Osobně jsem vykonával 3 roky funkci předseda studenstké komory fakulty, takže s Razim víme že tam člověk najde i mezi vzdělanými lidmi stejnou dobrotu i špínu jako kdekoliv jinde.

Je to smutné to konstatovat, ale úroveň určitého druhu vzdělání bohužel nemá zásadní vliv na kvalitu člověka jako takového, to potvrzují i výzkumy.

Navíc pokud jsi to poslal nějakou oficiální cestou a ještě na vedení školy, už to bylo předem jasné.
Ty "oběti" systému mají jasně dané věci, co mohou a co ne. Takže někteří by klidně i rádi, ale oficiálně se tyto aktivity "nesmí" pokud to nějak nabourává ty co jim posílají z vrchu peníze na provoz a obživu!.

Budu rád za každou zkušenost ostatních, ale opravdu oficiální cestou tu cestu nehledejme. Musí to jít zespoda od pedagogů nebo od studentů, ti mohou něco v tomto udělat, protože k tomu mají sami vlastní nástroje.

Ale ja jsem to psal byl to impulz po jiné na diskusi, než dokončím aktuální projekt, který už pak zahrne i tuto věc pod svá křídla.

Zatím
Petr
Změnit můžeme svět jen svou změnou, svým příkladem, který někdo jiný bude schopen jednoduše zkopírovat, když dojde poznání a pochopí, jaká je v tom síla. Nic jiného totiž nefunguje a navíc trvale.
Petr_NJ
Organizační tým

Příspěvekod Uranix » 28.01.2015, 18:25

Zday 2013 byl někde na universitě. Jarda Fiedler třeba podobnou akci zase zajistí a pozve nás ;-)
Uranix
Podpůrný tým

Příspěvekod Petr_NJ » 29.01.2015, 11:48

v tom případě je třeba uvést kompletní fakta o tom co je to za místo, a že zjevně nejde o čistě akademickou půdu, ale vyhrazený prostor kde se může pořádat co je libo (třeba prodej libových párků, nebo prezentace GMO produktů apod.), pokud se za to zaplatí - viz blíže zde:
http://www.akc-avcr.cz/

Jeho prostory mohou také využívat vysokoškolští pracovníci i neakademické komerční subjekty pro pořádání dalších konferenčních aktivit jako jsou tiskové konference, firemní prezentace, školení, různé kurzy apod.

Já se bavil o čistě akademické půdě - tzn. jádro univerzit >> přednaškové sály, kde se učí, dělají vědecké konference apod.
Tam by asi moc i komerční prezentace nepustily, pokud nejde o určité donátory dané univerzity či "výzkumné" akce zabalené do komerční obálky.

Ale rozhodně nemám nic proti tomu, když se i takovýto prostor využije - byť kapacita 50 lidí, to asi není to co by bylo dostatečně vhodné na projekt tohoto významu. Ale na začátek, proč ne. I vyvolání zájmu manipulativně oblbovací formou " pouze 50 míst k dispozici - rezervujte co nejdříve" může být pro někoho smyslem, ale osobně je mi to nedůstojné.

Nic nechejme tu myšlenku zatím spát, až se k ní dle priorit projektů dostanu zapracuji na tom sám.
Petr_NJ
Organizační tým

Příspěvekod Raziel-CZ » 29.01.2015, 12:24

Souhlas s Petr_NJ.

Uranix píše:Zday 2013 byl někde na universitě. Jarda Fiedler třeba podobnou akci zase zajistí a pozve nás ;-)

Někde... Z-Day ČR 2013 byl na akademii věd, nikoli na univerzitě, a především to nebyl Z-Day. Třeba taková Švihlíková, Palatinus a většina dalších nemají s myšlenkovým tokem TZM nic společného. Naštěstí to byl snad náš poslední fail pod taktovou J. Fiedlera.

Petr_NJ píše:Já se bavil o čistě akademické půdě - tzn. jádro univerzit >> přednaškové sály, kde se učí, dělají vědecké konference apod.
Tam by asi moc i komerční prezentace nepustily, pokud nejde o určité donátory dané univerzity či "výzkumné" akce zabalené do komerční obálky.

Na Pedf UK ještě před 6 lety aulu pronajímali prakticky komukoli. Za opravdu hodně peněz.
„Dokud budou existovat peníze a náboženství, nebude lidstvo nikdy svobodné.”; „Je rozdíl mezi pravdou, kterou řekneme my a pravdou, kterou řekne někdo jiný.”; „Válčit za mír je jako souložit za panenství.” Už se nechcete podílet na devastaci planety? Kontaktujte nás.
Raziel-CZ
Administrátor

Příspěvekod Petr_NJ » 29.01.2015, 14:16

A jaká je situace Razi nyní ?, vysonduj aktuální stav či možnosti od kolegů z bývalé práce :-)
Ale jen jestli máš, čas , já se tomu stejně aktivně teď věnovat nebudu, než dodělám přednější věc, ale možná se někdo jiný toho chytne a může na tom makat

A neber práci Jardy jako propadák. Svým způsobem si kdokoliv může vzít logo TZM a udělat s ním co chce za akci. Je to svobodná volba a nelze ji nějak blokovat.
TZM by mělo jasně stanovit, že se distancuje od všech aktivit, které nemají plnou podporu všech lidí v komunitě a basta fidli.
A jestli je aktivních 5 lidí nebo 50000 je celkem jedno, každý má možnost něco dělat.

Prostě akce pod záštitou TZM před samotnou akcí jmenovitě vypisovat do speciální sekce a není co řešit, vše ostatní budou pouze osobní akce sympatizantů apod. a buď se povedou či ne. A je jasné, že jen ty dobré příklady pak půjdou pod křídla TZM, pokud jejich autor bude mít pak ještě zájem. Děláme si složité problémy, tak kde nejsou :-)

Co je ještě jiného za problém o čem nevím, ohledně toho jak to jasně vyřešit jednou pro vždy ?
Petr_NJ
Organizační tým

Příspěvekod Raziel-CZ » 29.01.2015, 15:14

Situace je taková, že celé SIT (středisko informačních technologií) oddělení bylo rozpuštěno. Na fakultě, přinejmenším za mé tehdejší přítomnosti, vedlo naše SIT oddělení s jiným IT oddělením (nebo spíše studijním oborem) jakéhosi nejmenovaného pablba jisté žabomyší války. No a jelikož byl onen pablb nejspíše kamarád nové, zkorumpované, děkanky, byli téměř všichni z SIT vyhození. Já naštěstí odešel rok před touto akcí sám k jinému zaměstnavateli z důvodu na PedF neadekvátního finančního ohodnocení. Naposledy jsem s bývalým šéfem telefonoval v létě 2013, kdy mi sdělil, že na peďáku nyní předmětný pablb vládne, má tam nějaké dva mladé imbecily hrající místo práce hry a celá IT infrastruktura v podstatě chátrá. Snad tehdy plánovali pronajatí nějaké drahé externí firmy či co. Z toho plyne, že na PedF sice znám nějaký zbytek lidí, ovšem ten nemá absolutně na nic žádné páky. Zkrátka tam údajně nyní vládne těžká diktatura a korupce.

Akce Jardy může kdokoli charakterizovat jakkoli, přes to to byly propadáky. Z-Day ČR 2013, promítání v kině BIO OKO, spot k filmu Průlom atd. Opravdu nezáleží na tom, zda o tom někdo moralizuje, nebo ne. Propadáky to byly. To chce zažít, abys mohl hodnotit, ne to říci jen tak z dobroty duše či pokusů o smír. Kráčíme ve šlépějích myšlenkového toku hnutí Zeitgeist, což znamená, že nelze dělat a neděláme kompromisy. Červená růže nebude zelená jen proto, žes to řekl. :-)

Co se týče problémů, tak nevím co bys chtěl vědět či řešit. Není co řešit, některé věci jen podotýkám. ;-) Především o většině ví většina a já nebudu vzpomínat a každému jednotlivě je opakovat. Prostě počkej až se k nim eventuálně znovu dostaneme. :mrgreen:
Raziel-CZ
Administrátor

Příspěvekod Petr_NJ » 29.01.2015, 21:13

Jestli byly ty akce propadák, tak zaevidovat do systému jako červenou růži, dát shrnutí abys novým co by to zase chtěli zkoušet i mimo křídla TZM (já to nebudu :-) ) nemusel tuto věc vysvětlovat furt dokola a finito.

Důležitý poznatek pro všechny co k tomu nečuchli je ten, ať si nedělají krásné obrázky o vzdělaných lidech na jakékoliv universitě apod.. a v jakýchkoliv patrech těchto ústavů. Bohužel v mnoha školách je to stejný boj o "žrádlo" jako kdekoliv jinde a se vším všudy, jen se to tam dělá navenek s větší noblesou.

Myslím, že kolega profesor z akce Z-day 2014 by mohl vyprávět stejně, ale je to vůbec dále nutné ?

Celá akademická půda bude chtít stejný průplach svědomí jako kdokoliv jiný co má ruce od krve, často se totiž věda podílí přímo i nepřímo i na těchto věcech a nemluvím jen o zbrojařském průmyslu.

Nic jde se makat na jiných věcech, z toho ted nic kloudného nevyleze.
Petr_NJ
Organizační tým

Zpět na Věda a vzdělávání