Právě je 14.12.2019, 07:00

EKO stavby

Všeobecné vzdělávání; přírodní, humanitní a aplikované vědy; nové poznatky a technologie; aplikace vědeckých metod s ohledem na člověka a životní prostředí; vývoj a udržení kooperativního a symbiotického myšlení.

Příspěvekod conopee » 06.10.2011, 19:30

Zakládám tento topic, abychom se mohly pobavit o ekologickém stavitelství. Předat si případné zkušenosti nebo odkazy na zajímavé informace. Pod pojmem ekologické stavitelství si představuji nízkoenergetický, pasivní, plusový, biosolární a co já vím ještě jaký dům, který je postaven s ohledem na ekologickou stopu vzniklou v průběhu stavby i po jejím dokončení.
Sám jsem zatím ve fázi plánování, takže pokud má již někdo nějaké praktické zkušenosti, budu rád pokud se o ně podělíte.
Naposledy upravil conopee dne 07.10.2011, 08:42, celkově upraveno 1
Kdo chce, hledá možnosti. Kdo nechce, hledá důvody.
conopee
Sympatizant TZM

Příspěvekod Petr_NJ » 06.10.2011, 21:39

Tak můžeme:

nosná konstrukce - jedině dřevěný skelet, případně nosná kce ze slámy, alternativně hlína ale jen do vnitřních stěn
tepelná izolace - sláma, příp. konopí, ale to je zbytečně drahé (použít jen na vycpávky, kolem oken)
omítky - samozřejmě hlína a jíl
izolace proti vodě - HDPE folie tl. min 1,0 mm, doporučuji ochranu geotextilií při styku s kcí, či na nehomogenním
podloží a zvenku nopovku STAR (hvězdice), ale dle situace může být i obyčejná. HDPE samozřejmě svařovat.
Testovat budu i izolaci proti vodě směsí kvalitního jilu a vápna

U nízké dřevostavby lze za určitých podmínek vynechat jakékoliv betonové základy a udělat je z obyčejných dřevěných fošen. A to díky nízké hmotnosti celé kce a jílovému podloží, kde se dá vylepšit únosnost a také vodotěsnost klasického jílu vápnem. Pak lze s přehledem uvažovat o maximálním napětí spáry 0,1 MPa když chci mít totální jistotu, nebo i 0,3-0,4 MPa.

Důležité je velmi dobře udělat odvodnění stavby, a pořešit kritická místa promrzání. Samozřejmě obecná poučka praví, že základy musí být v hloubce 0,8 a více (dle nadm. výšky), ale toto je pravidlo především pro betonové masivní kce, kde i malé sednutí základu vyvolá velké napětí v kritických místech.
Nějaké ovlivňující zvedání vlivem mrazu, tak u dobře odvodněné a zaizolované dřevostavby nehrozí, navíc je-li staticky navržena především, ze staticky určitých jednoduchých částí nosné kce nikoliv jako rámy a podobné tuhé kce.

Co by naopak zajímalo mě, to jsou technologické sestavy pro čistění dešťové vody na pitnou, fotovoltaika s ukládáním stejně jak to mají domy EARTSHIPS, avšak aby to bylo za české ceny - tzn dostupné a především taky náklady na náhradní filtry apod. za určitou časovou jednotku (1 rok, 5let).
Doufám, že tu taky někdo přispěje v tomto směru nikoliv teoreticky, ale především prakticky.
Změnit můžeme svět jen svou změnou, svým příkladem, který někdo jiný bude schopen jednoduše zkopírovat, když dojde poznání a pochopí, jaká je v tom síla. Nic jiného totiž nefunguje a navíc trvale.
Petr_NJ
Organizační tým

Příspěvekod conopee » 07.10.2011, 09:18

Díky za podnětné informace Petře. Je vidět, že se vyznáš.
Rád bych se samozřejmě dostal na co nejnižší cenu za celou stavbu, a proto vážně uvažuju o vynechání hydroizolace s použitím patkových základů. Nicméně nevím, zda bych nedal více za kvalitní geo průzkum, aby se mi po čase nezačala patka bořit do země.
Kdo chce, hledá možnosti. Kdo nechce, hledá důvody.
conopee
Sympatizant TZM

Příspěvekod Petr_NJ » 07.10.2011, 21:30

Geoprůzkum= není levný a pokud je špatně naprojektován (u RD celkem banalita) jsou i výsledky jen určité zatřídění.
Nicméně každý projektant si logicky dává do projektu větu o stanovení konečné hodnoty únosnosti až po provedených výkopech a hlavně v místě založení. Pokud jsi někde kde je velmi nehomogenní podloží, tak by si za průzkum vyplázl neskutečné peníze a nic by to nepomohlo, protože pak by i projektant náležitě předimenzoval základy, aby si byl jistý.

Udělej si vlastnoručně kopané nebo zemním vrtákem vrtané sondy za jedno odpoledne a zjistíš i hladinu podzemní vody (HPV).

U pilotového založení je nejvhodnější (pokud máš čistý jíl, pak je možné uvažovat o dřevu, máš-li ho kácené dle daných potřeb tzn. odolávající vlhku a hnití - celé Benátky na tom stojí) volba mikropilot - jsou únosné, rychlé a je minimum zásahů do terénu.
Změnit můžeme svět jen svou změnou, svým příkladem, který někdo jiný bude schopen jednoduše zkopírovat, když dojde poznání a pochopí, jaká je v tom síla. Nic jiného totiž nefunguje a navíc trvale.
Petr_NJ
Organizační tým


Zpět na Věda a vzdělávání

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron