Právě je 28.02.2020, 19:44

Fazovy plan prechodu do zdrojove ekonomiky - Jiri Pavlicek

Etické a morální hodnoty, rozhodovací procesy, společenské, politické a právní systémy, sociální organizace společnosti - východiska, řešení a možné alternativy.

Příspěvekod dinzbir » 10.12.2012, 20:37

Nulta Faze – Povedomi

Lidsky druh nemuze prejit do zdrojove ekonomiky nebo čehokoli jineho bez souhlasu vetsiny. Proto musí byt verejnost uvedomnela ohledne soucasne situace na této planete a musí byt informovana o neudržitelném zpusobu zivota současného zkorumpovaného systemu jako celku. Společnost potrebuje uznat, ze tento zpusob je spatny a musí byt kompletne zmenen. Pote co bude vetsina uvedomnela a bude vedet, ze je jiny zpusob zovota a co vic, bude sama zmenu pozadovat, pote se muze prejit na první fazi.

První Faze – Neomezena energie

Nejurgentnejsim atributem spolecnosti je energie. Když si uvědomíme, ze mame prostedky k vyrobe neomezenych zdroju energie, pote muze byt lidstvo osvobozeno od boje o ni. Dnes je hromada prototypu uzamcena a uschovana, jen aby jsme mohli produkovat energii zpusobem, jakym to delame dodnes. Pokud by byl tem spravnym poskytnut pristup k temto prototypum, aby mohli zlepsit jejich potencial, pokud vojenske rozpocty byly presmerovany na tyto snahy, brzy bychom meli neomezenou energii pro vsechny.

Druha faze – Efektivni inzenyrstvi a produkce

Pokud je vyresena energii, muze se prejit na druhou fazi. Skrze efektivni inzenyrstvi a produkci by spolecnost mohla zanechat spousty kazdodennich praci, ktere mame dnes. Roboti, stroje, automaty a snad brzy i umela inteligence budou moci presmerovat lidskou pracovni dobu (napr. 8-17) na jine aktivity jako vyzkum, verejne sluzby, pece o deti, rodina nebo pratele. S pomoci sofistikovanych a pokrocilych skleniku, automatu na jidlo, atd. lide by byli osvobozeni od jakekoli prace. Samozrejme infrastruktura jako vzdelani, zdravotni pece, pozarni sbory, by pokracovali, ale jen do te doby dokud by jejich sluzby byli stale nutne. Policie a armada by se brzy stali zbytecnymi v sobestatnem a nadbytecnem prostredi. (Male procento by bylo udrzovano pro antisocialni osoby [cca 2,5% populace]).

Treti faze – Hry

Treti faze by nejpravděpodobněji zasahovala do druhé, jelikož prechodem do zdrojove ekonomiky by mnozi hledali svůj ucel. Ikdyz by mnozi nasli svoje alternativni aktivity (vyzkum, pomoc, sluzby, rodina, cestovani..), někdo by mohl prijit o svůj ucel. Proto by byl predstaven projekt her. Pro ty, kteří si preji soutěžit, bojovat, postupovat nebo pouze udrzovat si aktivitu, hry a jiné aktivity by slouzili tomuto ucelu.

Vsechno toto by bylo mozne za predpokladu, ze my jako lidska rasa rozumime tomu, ze se muzeme a musime preklenout do nove civilizace a evoluce.


Jiri Pavlicek
dinzbir
Sympatizant TZM

Příspěvekod Uranix » 19.03.2013, 21:02

Ahoj, je to poměrně hezky sepsané. V první fázi bych se mrknul na globální fora, jestli tam už takový topic nemají a potom to tam hodil. Peterovi asi nemá smysl to psát, protože on o ničem nerozhoduje - komunita a jednotlivci to buď přijmou za své a užitečné, nebo nikoli.

Určitě by ale stálo zato sepsat odpovědi právě na otázky běžných lidí, které si zmínil na teamspeaku. Například, jaký máte plán? Jak tu změnu provedete?
> Nejprve rozšiřováním povědomí a pořádáním nenásilných protestních akcí a stávek na prosazení konkrétních technologíí a zákonů. Dále potom...
Uranix
Podpůrný tým

Příspěvekod Raziel-CZ » 24.03.2013, 20:12

Dovolím si se také vyjádřit, stručně a dle svých zkušeností.


Nultá Fáze – Povědomí

Lidský druh nemůže přejít jak do zdrojové ekonomiky, tak do čehokoli jiného, dokud mu to bude jedno. Můžeme být informovaní jak chceme, ovšem nemáme-li chuť se zabývat tím, co se děje kolem nás, nedokážeme nic. Tím chci říci, že společnost může uznat, že je současný systém špatný, ovšem jsme natolik krátkozrací, líní a pokrytečtí, že sáhneme po čemkoli, co nám přinese i jen krátkodobý užitek.


První Fáze – Neomezená energie

Lidé o to nemají zájem, protože kdyby měli, vypadala by naše společnost jinak již dávno. Lidé se chtějí levně přepravovat a nezajímá je už jak. Respektive co to dělá se životním prostředím atd. Dokud lidé nebudou mít informace na podnose, neudělají sami nic. Problém je ten, že lidé ani o ty informace nemají zájem a to čistě jen z pouhé lenosti a pohodlnosti.


Ostatní body vzhledem k prvním dvěma nebudu zatím asi řešit, nejprve se musíme vypořádat se sebou každý sám. Abychom začali, musíme být vychováváni jinak. Musíme přeorganizovat celý systém školství, musíme si věřit, navzájem pomáhat, respektovat a hlavně naslouchat. Musíme se naučit, že žijeme díky druhým, kteří zase potřebují naší pomoc, protože jsme každý jiný a máme předpoklady umět jiné věci. Dokud se nezměníme k tomuto obrazu, nestane se žel nic. Ani ve hnutí Zeitgeist nejsou lidé tohoto schopni a to je důvod, proč jsou ti, kteří by schopni být mohli opakovaně těmi neschopnými demotivováni.


Btw pokud tě má někdo brát alespoň trochu vážně, oprav si ty desítky hrubek, je to příšerné!
„Dokud budou existovat peníze a náboženství, nebude lidstvo nikdy svobodné.”; „Je rozdíl mezi pravdou, kterou řekneme my a pravdou, kterou řekne někdo jiný.”; „Válčit za mír je jako souložit za panenství.” Už se nechcete podílet na devastaci planety? Kontaktujte nás.
Raziel-CZ
Administrátor
Uživatelský avatar

Příspěvekod Naglafar » 06.04.2013, 20:45

Napadá mě pár věcí k první a nulté fázi. Podle mě by v začátcích dost pomohlo kdyby se do některých nápadů vložil někdo kdo má prostředky (hodně peněz?). Třeba by postavil továrnu která by byla z 98% automatizovaná, nebo vertikální hydroponickou farmu. Prostě by rozjel reklamní kampaň na Venus projekt. Když lidi uvidí tyhle dílčí mechanizmy funkční a v provozu tak je to podle mě spíš přesvědčí... Veřejné exkurze atd...
To co píšete o tech fazích jsou pořád dost obecné informace musíme tohle musíme tamto. Zkuste přesvědčit Petra Kellnera, Andreje Babiše, Pavela Tykače aby do toho šli s námi :D . Pak možná máme šanci...

Většina z nás chodí do práce a nemáme moc prostředků k uskutečnění, jedině můžeme informace dál šířit v práci a mezi přáteli.
Naglafar
Nový diskutér

Příspěvekod Raziel-CZ » 07.04.2013, 13:05

Problém je ten, že se nikdo takový do toho jen tak nevloží, protože RBE hraje v podstatě proti němu a ještě větší problém je v tom, že i kdyby chtěl, tak mu to nebude v rámci účelového udržování populace v nevědomosti umožněno. Ani nevíte, jak bych se rád mýlil, nicméně zkušenosti žel hovoří v souvislosti s tím, co píši.
„Dokud budou existovat peníze a náboženství, nebude lidstvo nikdy svobodné.”; „Je rozdíl mezi pravdou, kterou řekneme my a pravdou, kterou řekne někdo jiný.”; „Válčit za mír je jako souložit za panenství.” Už se nechcete podílet na devastaci planety? Kontaktujte nás.
Raziel-CZ
Administrátor
Uživatelský avatar

Příspěvekod Naglafar » 07.04.2013, 16:47

Já bych nad těma "boháčema" nelámal hůl tak brzo aspoň ne aniž by jsme to nezkusili. Třeba máš pravdu ale kdyby jen teoreticky jsme přemluvili nejbohatšího čecha tak přece i on má nějakou moc ne? Nebo chceš říct že by koupil kulku do hlavy jako Kennedy ? :) Dívat se na to tak že jsou všichni špatní a záleží jim jen na zisku, tudíž by se nikdy nepodíleli na tomhle projektu je celkem černobílý pohled ne? Mě je jasný že RBE je proti nim ale jak moc jsou morální nikdo z nás neví... J. Fresco jednou řekl že Američané měli dát Japoncům šanci se vzdát tím že by atomovou bombu svrhli třeba 50 mil od pobřeží Japonska. Kdyby možná viděli co je čeká třeba by se vzdali třeba ne ale aspon by měli šanci...
Naglafar
Nový diskutér

Příspěvekod Raziel-CZ » 07.04.2013, 19:40

Nelámu nad nimi hůl, ale platí zde pak ta druhá možnost. Jeden boháč, který se do toho pustí, nemá ani zdaleka takový vliv, jako všichni ostatní, respektive 1% populace ovládající 40% světového bohatství. Takže ano, dostane kulku do hlavy a to možná ještě v tom lepším případě. Žel v tomto světě je to skutečně tak, téměř všichni jsou špatní a záleží jim jen na zisku, poněvadž jejich cílem jsou peníze, nikoli štěstí nebo pocit štěstí.

Co se vyjádření J. Fresca týče, jednoznačně souhlasím. Na druhou stranu Američané nemohli vědět, čím Japonci disponují, takže to mohli hodit někam na pobřeží a odpovědí by Američanům mohla být jiná bomba. Snadno se říká, co mohlo a nemohlo být, po bitvě je každý generál...
„Dokud budou existovat peníze a náboženství, nebude lidstvo nikdy svobodné.”; „Je rozdíl mezi pravdou, kterou řekneme my a pravdou, kterou řekne někdo jiný.”; „Válčit za mír je jako souložit za panenství.” Už se nechcete podílet na devastaci planety? Kontaktujte nás.
Raziel-CZ
Administrátor
Uživatelský avatar

Příspěvekod Naglafar » 07.04.2013, 21:09

Tak to pak jen čekat až se systém zhroutí vlastní dynamikou a doufat že to bude bez krve. On to myslím navrhoval sám Robert Oppenheimer prezidentovy Trumanovy aby ji svrhli do moře ale on ho z kanceláře vyhodil. Navíc v té době Japonci neměli jak překonat atlantik protože měli zničenou armádu...
Naglafar
Nový diskutér

Příspěvekod Raziel-CZ » 07.04.2013, 22:01

Nejspíše to tak dopadne. Ono je také totiž dost dobře možné, že naši "mocní" o celé problematice dobře vědí a dokud to půjde, budou toho, co jim planeta a její hloupí obyvatelé umožňují, využívat až do vyčerpání všech možností (zásob). Například ropu v podstatě již téměř nepotřebujeme, technologií pro její nahrazení máte dost.

Konec politicko-ekonomického systému je pro přežití lidstva nevyhnutelný. Někde jsem četl, že už snad i Illumináti došli k názoru, že daleko pohodlnější a zajímavější skutečně bude RBE před tím, co chtějí, protože proč se stále zabývat nějakými podrazy, skulinkami, strategiemi, když vše může jít tak snadno a dobře se budou mít všichni...
„Dokud budou existovat peníze a náboženství, nebude lidstvo nikdy svobodné.”; „Je rozdíl mezi pravdou, kterou řekneme my a pravdou, kterou řekne někdo jiný.”; „Válčit za mír je jako souložit za panenství.” Už se nechcete podílet na devastaci planety? Kontaktujte nás.
Raziel-CZ
Administrátor
Uživatelský avatar

Příspěvekod Uranix » 25.05.2013, 09:49

Odkaz na video Transition Plan (české titulky)
http://dotsub.com/view/05311b6d-08e0-4b ... 2c7117e6b4

//Raziel-CZ: Doplněna informace o videu, prosím pro příště o totéž, ať je důvod na odkaz klikat, děkuji.
Uranix
Podpůrný tým

Příspěvekod Uranix » 03.06.2013, 17:25

V nové příručce bude přímo bodem Transition & The Hybrid Economy
http://thezeitgeistmovement.com/orientation
Uranix
Podpůrný tým

Příspěvekod ALFicek84 » 28.06.2014, 10:40

Uběhl koukám rok... :)

No já na jakýkoliv přerod vidím pár problémů, některé už byli zmíněny...

1) Začít musíme každý u sebe... změnit své hodnoty. Dokud se budeme honit každý rok za novým mobilem, notebookem, autem atd... nezmění se nic. Každý mluví o tom jak by se lidstvo mělo změnit, ale až příliš málo lidí hovoří o tom co dělají oni samy proto aby se změnili. Já a má přítelkyně jsme přešli k čistě ekologické drogérii, další krok je i tu co nejvíce omezit, nahradit alternativami jako je čištění párou atd... Vyřešili jsme dle mého jeden veliký současný problém a to je plýtvání ppotravinami. Ruku na srdce, kolik toho vyhodíte? Trvalo to, ale dnes nic nevyhazujeme, vše sníme a snažíme se kupovat jen to co opravdu potřebujeme a spotřebujeme (krom ekologického to má i poměrně značný ekonomický dopad na rodinný rozpočet). Člověk si mnohdy ani neuvědomuje jak moc plýtvá... atd....

2) Výchova dětí - vychovat své děti v jiném hodnotovém systému. Jak se říká "starého psa nový kouskům nenaučíš". Proto právě děti jsou tím největším potenciálem pro budoucí změnu. Jenže koukněte se kolem sebe... Děti žijí konzumem... od malička jim pouštíme televizi kde do nich hustí jak je potřeba mít super mobil atd... a tak koukáme na děti s mobilem už v 6ti letech a obhajujeme si to tvrzením "to má proto abych ho měl/měla pod kontrolou, kde je atd..." WTF? Já nikdy mobil jako dítě neměl... kam jsem nesměl jsem nešel jen proto že jsem věděl že pokud se to provalí dostanu na bendžo. Když se řeklo budeš doma v 18h tak jsem si nedovolil přijít pozdě... jenže to se dětem musíme věnovat, vychovávat... bohužel pohodlnější je jim zapnout telku... O stavu jak se lidé dnes věnují dětem svědčí i to že děti nepoznají zelí od cibule, při pohledu na krájenou mrkev se ptají "co je to oranžový". Nad domácí polévkou ohrnují nos a když jim dáte tu z pytlíku tak by se zbláznili (doma to do nich pumpují a tak jsou jejich chutě uzpůsobené glutamátům atd...). Chceme svým dětem dopřát, ale právě tím jim zaděláváme na veliký průser do budoucna...
Mluvil jsem před lety s cca 16ti letou dívkou která u nás ve firmě byla na praxi... na otázku co chce dělat až dodělá střední odpověděla: "budu studovat tak dlouho jak jen to půjde abych nemusela jít pracovat a pak si najdu nějakého bohatého chlapa co mě zajistí a já budu doma..." eeee? To jsou představy co? Njn... celý život jí média tloukla do hlavy že člověk je úspěšný podle velikosti peněženky, že jediné skutečné štěstí je v tom mít dům o 300m2, luxusní auto, šperky, plnou lednici...
A tak se všichni honí za penězi, zapomíná se na, jak říkám, lidský rozměr (řeší se jen peníze... pro zaměstnavatele jste často stroj jehož provoz stojí XY peněz, nikoliv živý tvor který má své potřeby) z čehož pak vyplývá právě ta situace s dětmi výše.
Proč svým dětem nevysvětlujeme, že štestí je mít správného partnera, zdravé děti, být zdravý, žít na čisté a zdravé planetě?? A když někdo vybočí z řady koukáme na něj jako na blázna a nejlépe na to vymyslíme paragraf a zavřeme ho.

3) Je potřeba zásadní revize hodnot společnosti... na vše máme zákon, doslova na každý prd, vytrácí se svoboda... lepší by bylo přijmout odpovědnost za svůj život. Lidé si např. stěžují že je tzv. šmejdi drbají a žádají zákon který je ochrání... vážení, před vlastní blbostí vás neochrání nic... je to o zamyšlení nad sebou sama (přijetí odpovědnosti za svá rozhodnutí), ne volání o změnu zákona (schovávání se a obviňování ostatních). Dokud si toto lidé neuvědomí, budeme mít stále více zákonů zakazujících stále více věcí a přesto zjistíme, že to nevyřešilo vlastně nic.

4) Krokem jak se přiblížit cíli je dle mého pomoc mikroekonomice - lokální trhy, prostě si maso nekoupíte v supermarketu po tom co urazilo 2000km v kamionu ale koupíte si ho od farmáře který je 10km od vás. není to cíl, ale je to mezistupeň.

Ve skutečnosti jde v životě opravdu jen o to mít přiměřené pohodlí, zajisti životní potřeby a radovat se z prostého bytí... Vzdát se potřeby vlastnit.... To je cesta jak se dostat k RBE.
ALFicek84
Nový diskutér

Příspěvekod Uranix » 28.06.2014, 11:03

Zde je jeden z úspěšných projektů, pro současnou mládež.
https://www.youtube.com/watch?v=W5367udMNzw

více na http://www.seberevolta.cz/
Uranix
Podpůrný tým


Zpět na Hodnoty dnešní společnosti

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron