Právě je 20.06.2018, 03:34

Politika manipulace

Etické a morální hodnoty, rozhodovací procesy, společenské, politické a právní systémy, sociální organizace společnosti - východiska, řešení a možné alternativy.

Příspěvekod firda » 19.12.2011, 16:54

Zkusme si tu zahrát na zákonodárce a zamezit manipulaci s lidmi. Všichni známe reklamy a titerné důležité větičky. VELKÉ: Telefon za korunu, ale malé: když se upíšete na tarif za 500,- za měsíc. Nestačilo by standardizovat minimální velikost písma? S reklamou je to horší, tak se zkusme zaměřit na smlouvy. Nedávno někdo rozesílal faktury jejichž uhrazením jste vlastně souhlasili s tím, že to budete platit každý měsíc. Šlo tedy o smlouvu a tato skutečnost byla napsána titěrným písmem. Proč by nešlo zavést požadavek, že listina může plnit funkci smlouvy jen tehdy, když bude slovo SMLOUVA jediným slovem uprostřed prvního řádku a žádné slovo v celé listině nebude větším písmem?
Skutečně svobodní budeme teprve tehdy, až se přestaneme vzájemně cíleně oblbovat.
firda
Sympatizant TZM

Příspěvekod Morpheus » 20.12.2011, 00:40

Člověk je tvor vynalézavý a vždycky si najde nějaký způsob jak něco obejít aby mohl podojit další ovečky :)
Naším nepřítelem nejsou lidé, ale systém do kterého jsme se sami uvěznili...
Morpheus
Sympatizant TZM

Příspěvekod firda » 20.12.2011, 09:57

Morpheus píše:Člověk je tvor vynalézavý a vždycky si najde nějaký způsob jak něco obejít aby mohl podojit další ovečky :)

Takže to vzdáváš? Já jsem toho názoru, že zákony mohou být jednoduché, matematicky precicní i srozumitelné zároveň, jen je musí začít tvořit skuteční odborníci s nadšením a zájmem o to, aby to fungovalo pro lidi.
Skutečně svobodní budeme teprve tehdy, až se přestaneme vzájemně cíleně oblbovat.
firda
Sympatizant TZM

Příspěvekod Morpheus » 20.12.2011, 10:16

Pokud tu budou peníze, tak jak chceš docílit srozumitelnosti zákonů pro lidi a ne pro zájmové skupinky? vem si zákon o nových autolékárničkách apod ;)
Morpheus
Sympatizant TZM

Příspěvekod firda » 20.12.2011, 11:20

Jaká je cena autolékárničky v porovnání s cenou provozu auta? Soustřeďme se na důležitější věci.
Máš magický proutek aby jsi změnil myšlení všech lidí? Přesně kvůli tomuhle se kominusmus změnil ve zvěrstvo.

Dokud se od základu nezměníme tak budou peníze a zákony. Máme vizi, víme kam chceme dojít, tak hledejme cestu. Já říkám, že nejhorším a zároveň nejúčinějším artiklem biznisu je MANIPULACE A OBLBOVÁNÍ, tak s tím zkusme něco udělat, v našem současném systému. To totiž povede ke změně myšlení o kterou tak usilujeme. Co tedy můžeme dělat? Omezit, zakázat a postihovat manipulaci. Je to jen krůček, ale dobrý krůček, je to alespoň něco.

Každý má právo vědět co a za jakých podmínek kupuje.
Každý prodávající by měl být povinnen kupujícího se všemi důležitými podmínkamy řádně seznámit.

To jsou dvě naprosto jednoduchá pravidla. Zavedl bych strukturu zákonů. Každý soubor zákonů by měl začínat prostým lidským vyjádřením myšlenky, účelu zákona. Stejně tak by každá smlouva měla začínat srozumitelnou, jasnou a relativně krátkou pasáží lidsky popisující oč jde. Teprve později definovat pojmy. Aby jsi při čtení chápal, co smlouva říká, a nechyběla tomu právnická/matematická přesnost. Proti zneužití by byli certifikované vzory smluv. Věděl by jsi, zda ti někdo předkládá standardizovanou nebo potenciálně manipulativní smlouvu.

Pak tu máme různé okruhy smluv. Jedním z nich jsou půjčky. Každý by měl být ihned seznámem s celkovou částkou, kterou musí vrátit... a tak můžeme pokračovat dál a dál.
firda
Sympatizant TZM

Příspěvekod firda » 22.12.2011, 15:12

Bez reakce? Žádný názor? Něco podobného jsem napsal na anglickém blogu.
A tohle je taky dobrý pohled na věc, který mne ubezpečuje, že se mám snažit dál... ačkoliv se mi zatím nedostává reakcí.
firda
Sympatizant TZM

Příspěvekod Morpheus » 22.12.2011, 16:23

Já tak nějak nevím co odpovědět abych pravdu řekl :) samozřejmě je to dobrá věc odstranit oblbování a manipulaci, ale čím víc bude zákazů a nařízení co se jak nemá dělat, tím větší vznikne chaos si myslím. Stačí se teď podívat na právní nauku a člověk co neví, je úplně mimo hru. Na to je potřeba roky studia aby byl znalý. Tak to svěří někomu kdo ví, ten se podplatí a jsme zase tam kde jsme byli.
Přijde mi to jako snaha odnaučit narkomany drogám. Odnaučíš jednoho dva a systém ti pošle další tři. Je to takový boj s mlýny :)
Morpheus
Sympatizant TZM

Příspěvekod firda » 22.12.2011, 16:53

Díky, to už je alespoň reakce, člověk jinak neví, co se děje. Ale ono to vypadá, že jsi to vlastně nečetl. Vypadá to, že si prostě myslíš, že zákony jsou špatné už z principu a tak jsi nad tím dál ani nechtěl přemýšlet, protože jinak by sis všiml, že navrhuji zcela jinou koncepci zákonů.

firda píše:Zavedl bych strukturu zákonů. Každý soubor zákonů by měl začínat prostým lidským vyjádřením myšlenky, účelu zákona. Stejně tak by každá smlouva měla začínat srozumitelnou, jasnou a relativně krátkou pasáží lidsky popisující oč jde. Teprve později definovat pojmy. Aby jsi při čtení chápal, co smlouva říká, a nechyběla tomu právnická/matematická přesnost. Proti zneužití by byli certifikované vzory smluv. Věděl by jsi, zda ti někdo předkládá standardizovanou nebo potenciálně manipulativní smlouvu.

Než budu vůbec pokračovat, tak bych rád zjistil, zda je tu vůbec někdo, kdo je ochoten se o tom konstruktivně bavit. Pokud umíš anglicky tak si prosím přečti tuhle mou reakci.

Doufám, že jsi to nepochopil tak, že bych se Tě chtěl nějak dotknout. Snažím se jen ukázat, že musíme všichni zahodit své předsudky o tom, že něco nejde. Jinak nepůjde ani RBE a tohle hnutí nebude ničím jiným než dalším spolkem křičících pomatených radikálů. To přece nechceme.
firda
Sympatizant TZM

Příspěvekod ghostdog » 06.01.2012, 13:10

Ale no tak.... Problém není v tom danou věc dobře a přehledně zpracovat, tak aby byla ku prospěchu lidem. Chytrých lidí, kteří to dokážou máme si troufnu říct dost. Problém je v tom, že k tomu není vůle. Vláda dlouhodobě nahájí zájmi občanů, tohle prostě není její prioritou. Je spousta do očí bijících nesmyslů, které vyloženě nás občany poškozují a nic se s tím nedělá (ač by některé šli vyřešit relativně snadno a rychle). Ne proto, že by se nevědělo jak, ale proto, že k tomu není vůle. To je podstata všech problémů dnešního světa. Dojdi v té hře do bodu, kdy předložíš ke schválení kvalitně zpracovaný zákon, který ale budu poškozovat zájmy velkých hráčů na trhu a uvidíš co se bude dít. Neschválí ho, nebo v lepším případě zněj udělají takový paskvil, že nic stejně řešit nebude. Příště už si s ničím takovým, předem ztraceným případem, práci nedáš.To si asi slyšet nechtěl....
ghostdog
Nový diskutér

Příspěvekod firda » 06.01.2012, 14:35

Ale já to přece dělám pro sebe ;) Jestli to někomu něco dá, tak jenom dobře. Vždyť o co se přece toto hnutí snaží? Já myslel, že o informovanost. No tak já si hraji, třídím informace, abych je nemusel hledat znovu, když už mám tak mizernou paměť. A baví mne to, barvičky, obrázky, odkazy, zvýrazňování (podporuje mou vizální paměť - takovej můj vnitřní refresh) a tak, jak to třídím "na papír" tak si to třídím "v hlavě".

A až to bude........ tak to možná zbourám :lol:
firda
Sympatizant TZM

Příspěvekod ghostdog » 06.01.2012, 20:00

Tak to potom jo :-)
ghostdog
Nový diskutér

Zpět na Hodnoty dnešní společnosti