Právě je 16.08.2018, 18:28

Money Fix

Materiální udržování lidského života, monetární a tržní hospodářství, vytváření, získávání a alokace finančních a materiálních zdrojů.

Příspěvekod Morpheus » 27.12.2011, 13:08

Založím tu téma na tento dokument.
Ke shlédnutí zde: http://dotsub.com/view/38d7177f-869c-49 ... dium=embed
V první části se tam řeší to co se řeší i v zeitgeistu a v jiných dokumentech a to problém monetárního systému, úroky, tvorba peněz, dluh apod. Nic nového pro nás.
Potom pokud jsem to dobře pochopil tak se tam představují dvě východiska.

1) Lokální měna (čas 49:20) - nevím jestli jsem to dobře pochopil, ostatně proto je tu diskuze, ať mě kdyžtak opravíte, ale v podstatě je to tisknutí vlastních peněz a vytváření jejich dostatku, protože oficiálních peněz je vyráběn umělý nedostatek...
takže to podle mě neřeší problémy...
2) Systém kreditů (čas 60:25) - je to jakýsi systém, kde každý má nulový kredit, pokud společnosti pomůžete, kredit získáte a ona vám dluží, takže pro vás něco udělá, například si můžete skočit na pivo v požadované výši kreditu. Samozřejmě tu nejsou úroky, pocit nedostatku apod. Podobné systémy se mi moc líbí. Samotného mě napadlo něco podobného, jen bych kredit pojmenoval třeba jako "karma" aby to lidi nutilo i přemýšlet o tom co dělají a jak to působí na společnost, takový motivační prvek trochu :) Budu rád, když by se na toto téma rozjela diskuze ;)
Naším nepřítelem nejsou lidé, ale systém do kterého jsme se sami uvěznili...
Morpheus
Sympatizant TZM

Příspěvekod firda » 27.12.2011, 15:09

Když to řeknu jednoduše, tak pěníze jsou ideou/myšlenkou výměny.
Peníze jako takové nejsou vůbec špatné, špatný je dnešní systém jejich užívání a produkce, který jim dává hodnotu skrze nedostatek.

Obě metody (lokální měna i systém kreditů) adresují právě ten špatný umělý nedostatek a vracejí penězům jejich funkci - média směny.
Skutečně svobodní budeme teprve tehdy, až se přestaneme vzájemně cíleně oblbovat.
firda
Sympatizant TZM

Příspěvekod Morpheus » 27.12.2011, 15:37

Jo, to vidím jako reálnou přechodovou fázi. V člověku to vytváří pocit, že je tu pro společnost a ne pro ten kousek papíru, to co plyne z onoho umělého nedostatku. Systém kreditů, nazýval bych je karmou, ať to ještě více člověka přibližuje k důležitosti pro společnost, se mi líbí. Navíc už máme i zkušenost z praxe. Ale jak říkám, bude to jen přechodová fáze. Nikdo v přírodě nepotřebuje na směnu nějaké média, ale to už je daleko daleko předaleko.
Morpheus
Sympatizant TZM

Příspěvekod firda » 27.12.2011, 15:58

Mě se název karma také líbí, ale raději bych to nespojoval s náboženskými termíny,
kredit je dobrý, vyjadřuje důvěru.

Morpheus píše:Nikdo v přírodě nepotřebuje na směnu nějaké média, ale to už je daleko daleko předaleko.

To je tak předaleko, že jsem pro se soutředit na reálné možnosti a prostředky ;)
Skutečně svobodní budeme teprve tehdy, až se přestaneme vzájemně cíleně oblbovat.
firda
Sympatizant TZM

Příspěvekod Morpheus » 27.12.2011, 18:12

hehe, to mě ani nenapadlo to spojovat s náboženstvím :D v tomhle jsem asi nevzdělaný :) vzpomněl jsem si na tenhle systém odměňování z té staré dobré pc hry Fallout :D
Morpheus
Sympatizant TZM

Příspěvekod Morpheus » 27.12.2011, 19:05

tak jsem podobný koncept nové ekonomiky našel i v dokumentu 2012: Čas na změnu. Kus, kde se o tom také mluví jsem vystřihl: http://www.youtube.com/watch?v=AY-mTWO-hVc přesně od 3minuty 54vteřiny...
Jinak celý tento dokument začíná o zkušenostech hlavního aktéra s meditací, užívání nějakých houbiček apod. Což si myslím, že většinu nepolíbených ihned odradí, že to je nějakej eko lítač ve hvězdách...škoda.
Morpheus
Sympatizant TZM

Příspěvekod firda » 27.12.2011, 22:45

Hezké video, zvláště te odkaz na Fureai kippu (en.wiki) se mi líbí. To bychom měli někde zaznamenávat, jakož i to, že podle nějakého videa mají snad už v Belgii v ústavě zakotven příslib základního příjmu.
firda
Sympatizant TZM

Příspěvekod Morpheus » 28.12.2011, 00:13

já jsem jedině pro, tyhle projekty nebo nějaký nápady se doufám budou zaznamenávat na nové webové stránce, jako takový přehled, určitá prezentace. Na takových informacích se potom dá krásně stavět.
Morpheus
Sympatizant TZM

Příspěvekod radekzg » 29.12.2011, 11:11

Ahoy,

fureai se libi i me..karma je dtto pod jinym nazvem..v podtste jde ale o to, aby byl onen dostatek..aby lidi od prirody nechteli vice :))

dneska jsme hnani z leva doprava..sama nastraha samy chtic..
pokud by se vyrabeli kvalitni veci..nemuseli by se tak casto kupovat..bylo by zapotrebi mene penez..

porad ale zbyva ta lidska natura..kdo s ni pohne? pohroma? revoluce? nevim..
tak ci onak..zmenaa na jiny druhy platidel..nemuze byt jina nez v paralele na produkty, system a lidi..

je to tak nekonecny a sovisejici tema, ze nez neco vymslime, uz budou veci jinak :)) myslim, ze to nakonec musi cas udelat za nas..snad..bychom mu mohli trochu pomoci..ale..jiste ne bez moci..bez exekutivy..

jeste bych dodal, ze podle mne je tak nejak prirozenosti cloveka "vymenovat" a "pomahat si"
mnoho lidi to bezne praktikuje..problem je ale ten, ze nas maji v podruci korporace, ktere nam tuto prirozenost pomalu ale jiste odebiraji..chtelo by to back to the time..o par desitek let..mozna stoleti .o)
radekzg
Nový diskutér

Příspěvekod Morpheus » 29.12.2011, 11:26

je také dobré si uvědomit že pouze "kvalitní" také nestačí, ale jak bych to řekl "open source"...hlavně tedy elektronika apod. Přecijen koukat do stejného monitoru 50let taky není úplně ono a musí tam být pružnost.
Morpheus
Sympatizant TZM

Příspěvekod firda » 29.12.2011, 12:19

Je evidentní, že náprava peněz je nutná. Tuto myšlenku integruje jak základní příjem + DPH=50%, tak reforma společnosti. První se mi zatím líbí více, protože je jednoduchá a adresuje přirozenost lidí, jejich přirozenou soudržnost. Druhá je velice propracovaná a naopak nedovoluje argument, že by se nikomu nechtělo pracovat, a právě pro to má možná větší šanci na úspěch. Teprve ji studuji.
firda
Sympatizant TZM

Příspěvekod Morpheus » 29.12.2011, 12:54

co je absolutně nejdůležitější je aby výsledná reforma vrátila racionalitu do společnosti, pač jinak si můžeme s naším současným způsobem žití dát co nevidět sbohem.
Morpheus
Sympatizant TZM

Příspěvekod radekzg » 29.12.2011, 22:34

Morphe..jasny, ze je treba inovace..ale jiste ne na ukor kvality..myslim, ze jednou za 50let by sis ten monas mohl vymenit :) je ale mnoho veci, ktere by bylo mozne dlouhodobe uchovavat..v souvislosti s tim jde ruku v ruce vyvoj..ruzne technologie..tady ale citelne pokulhavame..myslim, ze se obecne soustredime na spatne veci..
z hlediska hospodarnosti by se melo vice premyslet napriklad o kvalitnejsich silnicich..uchovavani a vyuziti energie vyrobene z volnych zdroju..taky treba elektromobilita.. jedno tema zajimavejsi nez druhe..to by bylo zahy usporenych prostredku .o)

o penezich a jejich ekvivalentu sem tam premyslim..napadlo mne take, ze by byla zajimava vyssi dan pro vsechny :))
treba 50% tedy..o5 v souvislosti s tim, ze by lide meli za onech malo zbylych penez dostatek potrebneho..no..a z te vyssi dane by byla cesta k lepsim zitrkum snadnejsi..koneckoncu..zkraje se bez penez penez nezbavime..

znamena to tedy zodpovednejsi, pruhlednejsi a profesionalnejsi zachazeni s prostredky danovych poplatniku..nakonec v tom bude i gro tehle debaty..pokud by se lidi potazmo stat naucil kvalitne vynakladat nase prispevky do spolecne kasicky..bylo by lepe a veseleji :)
radekzg
Nový diskutér

Příspěvekod kunsento » 08.01.2012, 23:04

firda píše:Je evidentní, že náprava peněz je nutná. Tuto myšlenku integruje jak základní příjem + DPH=50%, tak reforma společnosti. První se mi zatím líbí více, protože je jednoduchá a adresuje přirozenost lidí, jejich přirozenou soudržnost. Druhá je velice propracovaná a naopak nedovoluje argument, že by se nikomu nechtělo pracovat, a právě pro to má možná větší šanci na úspěch. Teprve ji studuji.

některé tématické výtažky z Ekonomické reformy (ER)
16.16 občan   má   právo  na   práci,   ale   ne   povinnost   pracovat (pokud   se   tak   sám  a   ze  
svobodné vůle rozhodne, potom má ale jen nárok na životní minimum a společnost 
k němu nemá žádné další závazky). 
16.17 Životní minimum odpovídá 20 % minimální mzdy (5 280,­ Kč)

Níže   uvedený   návrh   není   dogma   a   předpokládá   spolupráci   mnoha   osob   na   jeho
dopracování  a   vylepšování,   nepředpokládá žádné   tajné   zákulisní  praktiky   jednání,   ale   čistou,
otevřenou celonárodní diskusi.

Zde je taková zhuštěná esence ER na 6-ti A4 http://ekonomickareforma.cz/pdf/bulletin%2013.11.2010.pdf

Ale znovu uvádím důležitou větu z ER " uvedený   návrh   není   dogma   ..."
V podstatě podle mého názoru autor ER chtěl prostě vytvořit něco dostatečně konkréního, aby bylo možné již o něčem konkrétním diskutovat a rozdmychávat ve společnosti diskusi okolo těchto témat.
Jsou 2 způsoby podvodů: Věřit v něco, co není pravda; nebo nevěřit něčemu, co pravda je.(Soren Kierkegaard)
kunsento
Diskutér

Příspěvekod firda » 09.01.2012, 01:40

kunsento píše:Zde je taková zhuštěná esence ER na 6-ti A4 http://ekonomickareforma.cz/pdf/bulletin%2013.11.2010.pdf

Ten bulletin je super, to nějak využiju na stránkách.

úplné oddělení moci zákonodárné, výkonné i soudní.

vysvětlí mi to někdo? mě to přijde jako konstrukt.
Tuším, že to má nějak bránit korupci, ale nějak nechápu, proč by soudce nemohl navrhnout zákon (neříkám schválit, ale navrhnout). Kde dělám chybu?
firda
Sympatizant TZM

Další

Zpět na Monetární a tržní ekonomika