Právě je 17.06.2018, 23:46

Morální ekonomická reforma

Materiální udržování lidského života, monetární a tržní hospodářství, vytváření, získávání a alokace finančních a materiálních zdrojů.

Příspěvekod firda » 27.12.2011, 00:48

Můžete mi někdo říct o čem je ta reforma společnosti? Je to stejná myšlenka jako základní příjem?

A dále děkuji rákosníkovi z TemSpeaku za Money Fix, velmi inspirativní video.
(Přídáno též do sekce videa na firda.cz)

//Raziel-CZ: Rozděleno z tématu "Informace o hnutí v ČR" ZDE.
//Firda: Oprava odkazu na Money Fix
Naposledy upravil firda dne 27.12.2011, 11:52, celkově upraveno 1
Skutečně svobodní budeme teprve tehdy, až se přestaneme vzájemně cíleně oblbovat.
firda
Sympatizant TZM

Příspěvekod kunsento » 27.12.2011, 09:34

Předesílám , že rozhodně nejsem žádný expert. Celou reformu (cca 100 stránek) textu jsem si přečetl. Dokument základní příjem chápu jako určitou vizi. Ekonomická reforma nabízí v zásadě praktické kroky ve směru této vize.
Pro její pochopení je určitě potřeba si text přečíst, ale pokusím se vypíchnout určité zásadní body, kterými jsou:
- odejmutí penězům funkce zboží se kterým je možno spekulovat a uplatňovat princip "peníze dělají peníze"
- bezúročné bankovnictví
- občan   má   právo  na   práci,   ale   ne   povinnost   pracovat (pokud   se   tak   sám  a   ze  
svobodné vůle rozhodne, potom má ale jen nárok na životní minimum a společnost 
k němu nemá žádné další závazky).
- pomocí určitých zabudovaných mechanizmů postupně narovnává dnes dost extrémně rozevřené "nůžky" mezi bohatými a chudými

Takže stručně řečeno vztah mezi základním příjmem a reformou společnosti vidím jako že základní příjem je vize a reforma společnosti je již konkrétnější plán kroků ve směru této vize.
Jsou 2 způsoby podvodů: Věřit v něco, co není pravda; nebo nevěřit něčemu, co pravda je.(Soren Kierkegaard)
kunsento
Diskutér

Příspěvekod Morpheus » 27.12.2011, 11:15

Ale i k tomu je rozhodně potřeba morální reforma...protože se stejně budou objevovat lidi co budou chtít mít víc peněz a budou se chtít mít líp než ostatní, budou levně vyrábět a draze prodávat nekvalitní zboží...
nebo jestli je to zabudované v nějakém tom mechanismu?
Jinak Razi přesuneš tuhle diskuzi do samostatného tématu o Ekonomické reformě? dík

//Raziel-CZ: Téma na požádání rozděleno...
Naším nepřítelem nejsou lidé, ale systém do kterého jsme se sami uvěznili...
Morpheus
Sympatizant TZM

Příspěvekod kunsento » 27.12.2011, 11:33

určitě celá transformace souvisí s "morální reformou" a změnami v myšlení. Ekonomická reforma má v sobě právě zabudované mechanizmy, které zajišťují, že hromadění peněz na jednom místě je neefektivní. ER vlastně peníze v dnešním smyslu - kdy je jako můžu vlastnit - ruší a místo toho zavádí něco čemu říká "nárok na peněžní plnění".
ER - se vlastně snaží, aby peníze fungovali jako krev v těle, kdy ta plní svou funkci nejlépe, když se nikde nezastavuje a nehromadí ( a tím se nekazí).

Jojo - vlákno přesuňte na příslušné místo, ať je v tom pořádek.
Jsou 2 způsoby podvodů: Věřit v něco, co není pravda; nebo nevěřit něčemu, co pravda je.(Soren Kierkegaard)
kunsento
Diskutér

Příspěvekod firda » 27.12.2011, 12:05

Díky, asi to teda nějak přelouskám :)
Skutečně svobodní budeme teprve tehdy, až se přestaneme vzájemně cíleně oblbovat.
firda
Sympatizant TZM

Příspěvekod Morpheus » 27.12.2011, 13:14

proč ne, myšlenka to může bejt zajímavá, ale kdo má čas se prokousávat tou tunou materiálů. Měli by udělat nějaké ucelené info o co tedy tak nějak jde, ve zkratce to předložit široké veřejnosti, protože jak koukám tak i v diskuzi u nich se lidi "prokousávaji". Takže jsem rád, že to tu někdo začal studovat a bude nám ostatním to třeba překládat :)
Ono je dobré s něčím přijít, ale člověk si taky musí uvědomit do jakého prostředí to předkládá. Společnost jako taková defakto dospěla do bodu, že nové věci chápeme až když ve videu poskakujou panduláčci a vůbec všude je plno obrázků :D
Morpheus
Sympatizant TZM

Příspěvekod kunsento » 06.01.2012, 16:31

včera jsem na foru o Ekonomické reformě (ER) založil vlákno "ER a Zeitgeist vize", protože vídím společný směr.
http://ekonomickareforma.ning.com/forum/topics/er-a-zeitgeist-vize
Celkem mne potěšilo, že někteří lidé z ER uznali "bezpeněžní ekonomiku dle ZG" jako cíl a ER je dílčí krok, k tomuto cíli. Ono, totiž přejít rovnou na "zdrojovou ekonomiku dle ZG" z tohoto bordelu, který tu máme, je asi trochu oříšek.. I mně se jeví něco jako ER a i jen diskuse o ní, jako dobré nakročení k tomu, abychom se toho nesmyslu, zvaného peníze mohli výhledově zbavit zcela.
kunsento
Diskutér

Příspěvekod Morpheus » 06.01.2012, 16:49

jak bylo řečeno, rbe je konečný cíl, samozřejmě musí být mezistupeň, jinak by to bylo dost zajímavý :D mě se líbí ta ekonomika založená na spolupráci jak byla v dokumentu 2012: čas na změnu zmíněná
Morpheus
Sympatizant TZM

Příspěvekod kunsento » 06.01.2012, 16:50

Teď jsem našel (ke svém příjemnému překvapení) tento příspěvek p.Mikše (čelní představitel obč.iniciativy REforma společnosti)
http://ekonomickareforma.ning.com/forum/topics/ses-a-ob-h-pen-z-aneb-pen-ze-a-na-1-m-st?commentId=4572367%3AComment%3A37080
kde zmiňuje projekt Venus, jako cílovou vizi. Doporučuji navázat s "Reformou společnosti" užší spolupráci.
Podotýkám, že lidé této iniciativy jsou rovněž aktivními účastníky České konference http://www.ceska-konference.cz/
Velmi bych si přál, aby vize projektu Venus na ČK na jaře zazněla. Jsem si téměř jist, že by vzbudila značný ohlas.
kunsento
Diskutér

Příspěvekod Morpheus » 06.01.2012, 17:03

Krásná ukázka toho, že všichni víceméně kopeme stejným směrem dopředu, jen každý pod trochu jiným úhlem nebo spíš názvem...zeitgeist, venus a další kopají míč více do brány, ale je potřeba ještě řešit, jak obejít obránce apod.
Takové fotbalové přirovnání :D
Morpheus
Sympatizant TZM

Zpět na Monetární a tržní ekonomika