Stránka 1 z 1

článek: 1,3 trilionu na odvrácení katastrof

PříspěvekNapsal: 07.07.2011, 10:51
od Raziel-CZ
Na odvrácení planetárních katastrof je třeba 1,3 triliónu

Zhruba 1,3 triliónu korun musí být v příštích 40 letech vynaloženo na zabránění „katastrofickým dopadům klimatických změn, úpadku životního prostředí“ a skoncování s chudobou ve světě. V tomto týdnu to uvedl úřad pro ekonomické a sociální záležitosti při OSN (DESA).

„Dosavadní praxe není dostačující,“ uvedl hlavní autor zprávy Rob Vos, jejíž podtitul zní: Velká zelená technologická transformace. „Bez drastických vylepšení a rozšíření zelených technologií nikdy nezvrátíme probíhající proces ekologické destrukce a nezajistíme slušné živobytí lidstvu teď ani v budoucnu,“ dodal Vos.

Zpráva uvádí, že životní prostředí se nezvládá vyrovnat s dopady lidské aktivity. Mizí zdroje vody, polovina světových lesů je pryč a mizí živočišné a rostlinné druhy. Na biomase (např. dřevo, uhlí, hnůj) je přitom závislých 2,7 miliardy lidí. Pětina lidstva nemá elektřinu.

Podle úřadu by měly vlády každoročně v příštích čtyřech dekádách vynaložit na tzv. zelené technologie tři procenta světového HDP, tedy asi 1,9 biliónu dolarů. To je v souhrnu v přepočtu zhruba 1,3 triliónu korun. Nejméně polovina, ale spíše 1,1 biliónu dolarů je podle úřadu každoročně třeba v rozvojovém světě na pokrytí jeho energetických a potravinových potřeb.

Autoři zprávy doporučují zlepšit energetickou efektivitu a nezvyšovat spotřebu energií v zemích, kde je již nyní vysoká. Rovněž je podle nich třeba podporovat vědu a rozvoj nových, ekologicky šetrných technologií a zavést odpovědnější dlouhodobou strategii v energetické oblasti.

Zdroj článku ZDE (novinky.cz) a ZDE (studie OSN).