Stránka 1 z 1

Státní zakázky - obecná diskuse

PříspěvekNapsal: 20.06.2011, 09:44
od Raziel-CZ
Přátelé, o víkendu jsem byl v Jihlavě, krásném to tuzemském městě mimochodem, a došla řeč na jedno malé náměstí. Jeho rekonstrukce prý vyšla na několik milionů (jak překvapivé) a já v něm neviděl nic jiného než beton, beton, betonové kostky s občas nějakou lavičkou, beton, asfalt, beton a beton. Jo a ještě takovou maličkou "ohrádku" s vodou - betonovou samozřejmě. Zkrátka nic moc - nechápu. Proč to ale píši.

Je načase se začít zabývat státními zakázkami a to formou aktivního zájmu o informace a podrobnosti obecně. Chceme, aby byl každý člověk alespoň do jisté míry zodpovědný za své činy. Když to spojím s například touto záležitostí, je potřeba zjistit skutečnou cenu materiálu a prací, najít evidentní chyby s cestami vedoucími k tunelu a viníky, politiky a zodpovědné úředníky potrestat. Zde přicházejí na scénu opomínaní řemeslníci.

Navrhuji se vybraným nejen státním projektům začít věnovat a kontrolovat. Trvat na zvěřejnění veškerých podkladů a informací, protože koho jiného se to týká než nás? Jsou to naše peníze, naše okolí a třeba mně už trpělivost v rozkrádání a zlodějnách došla. Žel v této oblasti se nevyznám, mám jiný obor, ale co nedělám já, dělají jiní a ty potřebujeme. Podaří se nám dát dohromady třeba tento projektový tým a začít nebýt lhostějní a ubrečení? Ujme se toho někdo, kdo bude věci dotahovat do konce? jde rozhodně o věc hodnou podpory, o které je třeba vědět. Co si o tom myslíte vy?

Re: Státní zakázky - obecná diskuse

PříspěvekNapsal: 21.06.2011, 18:20
od Raziel-CZ
Park je prioritou města, stavební práce budou stát 33 milionů korun, na 6 milionů přijdou umělecká díla, jeden milion stála dokumentace.

Park Gustava Mahlera. Pro ty, kdo by rádi věděli informace o parku výše uvedeném.

Re: Státní zakázky - obecná diskuse

PříspěvekNapsal: 22.06.2011, 18:43
od Petr_NJ
No to je hodně práce a musíš mít detailní info o stavbě. Hodně položek nejsi u takových staveb ani schopen zpětně zkontrolovat, pokud není denní fotodokumentace stavby apod. a pasportizace před stavbou.
Se statními zakázkami se bohužel dají dělat "zákonné" fígle jako hrom když do toho veze politika, protože pak končí terminus technikus a nastupují právní a jiné postupy, které už se stavěním nemají moc společného.
Osobně jsem vedl stavbu, kde během 3 měsíců jsme navýšili cenu o cca 40 % díky velmi špatně udělanému projektu a plně jsme se v tom vyznali jen já a kolega z města. A tu byrokracii tu nechtěj vidět, nafotilo se cca 2000 fotek a těch podkladů ohledně změn byly plné dva šanony, a to nepočítám konečnou PD.

U uměleckých děl bych byl stejně krátký co se týče ceny a dokumentace (dle rozsahu zpracování) je bohužel taky hodně klouzavá položka, ale plus mínus i to lze zjistit. Dá se udělat nová fingovaná výběrovka na akci, ale musí to by dokonale provedeno, aby si z toho dostal adekvátní výstupy pro porovnání ceny.

Když nebude přes zimu co dělat na baráku a podaří se sehnat podklady o té akci, mohl bych to zkusit rámcově přelousknout.
Do zimy ale nebudu mít absolutně čas.

Navíc tuto agendu bych navrhoval spojit ve spolupráci s ČPS. Oni jsou o dost dále a spolupráce by vynesla mnohem lepší výsledky. Navíc se hrabeš v mravním hnoji podnikatelů, takže se musí opravdu opatrně. Oni udělají dnes cokoliv, když jde o utnutí těchto kšeftů.

Teď si nevzpomenu, ale u nás v ČR existuje jeden starosta, který totálně vymítil korupci při zakázkách a dosáhl snížení cen na tyto práce v rozsahu 20-30% a přesto se místní podnikatelé uživí. Snad najdu někde to jméno, ale kolovalo to jistou dobu po netu, takže snad to nebude problém.