Právě je 19.09.2018, 17:18

Státní zakázky - obecná diskuse

Materiální udržování lidského života, monetární a tržní hospodářství, vytváření, získávání a alokace finančních a materiálních zdrojů.

Příspěvekod Raziel-CZ » 20.06.2011, 09:44

Přátelé, o víkendu jsem byl v Jihlavě, krásném to tuzemském městě mimochodem, a došla řeč na jedno malé náměstí. Jeho rekonstrukce prý vyšla na několik milionů (jak překvapivé) a já v něm neviděl nic jiného než beton, beton, betonové kostky s občas nějakou lavičkou, beton, asfalt, beton a beton. Jo a ještě takovou maličkou "ohrádku" s vodou - betonovou samozřejmě. Zkrátka nic moc - nechápu. Proč to ale píši.

Je načase se začít zabývat státními zakázkami a to formou aktivního zájmu o informace a podrobnosti obecně. Chceme, aby byl každý člověk alespoň do jisté míry zodpovědný za své činy. Když to spojím s například touto záležitostí, je potřeba zjistit skutečnou cenu materiálu a prací, najít evidentní chyby s cestami vedoucími k tunelu a viníky, politiky a zodpovědné úředníky potrestat. Zde přicházejí na scénu opomínaní řemeslníci.

Navrhuji se vybraným nejen státním projektům začít věnovat a kontrolovat. Trvat na zvěřejnění veškerých podkladů a informací, protože koho jiného se to týká než nás? Jsou to naše peníze, naše okolí a třeba mně už trpělivost v rozkrádání a zlodějnách došla. Žel v této oblasti se nevyznám, mám jiný obor, ale co nedělám já, dělají jiní a ty potřebujeme. Podaří se nám dát dohromady třeba tento projektový tým a začít nebýt lhostějní a ubrečení? Ujme se toho někdo, kdo bude věci dotahovat do konce? jde rozhodně o věc hodnou podpory, o které je třeba vědět. Co si o tom myslíte vy?
„Dokud budou existovat peníze a náboženství, nebude lidstvo nikdy svobodné.”; „Je rozdíl mezi pravdou, kterou řekneme my a pravdou, kterou řekne někdo jiný.”; „Válčit za mír je jako souložit za panenství.” Už se nechcete podílet na devastaci planety? Kontaktujte nás.
Raziel-CZ
Administrátor

Příspěvekod Raziel-CZ » 21.06.2011, 18:20

Park je prioritou města, stavební práce budou stát 33 milionů korun, na 6 milionů přijdou umělecká díla, jeden milion stála dokumentace.

Park Gustava Mahlera. Pro ty, kdo by rádi věděli informace o parku výše uvedeném.
„Dokud budou existovat peníze a náboženství, nebude lidstvo nikdy svobodné.”; „Je rozdíl mezi pravdou, kterou řekneme my a pravdou, kterou řekne někdo jiný.”; „Válčit za mír je jako souložit za panenství.” Už se nechcete podílet na devastaci planety? Kontaktujte nás.
Raziel-CZ
Administrátor

Příspěvekod Petr_NJ » 22.06.2011, 18:43

No to je hodně práce a musíš mít detailní info o stavbě. Hodně položek nejsi u takových staveb ani schopen zpětně zkontrolovat, pokud není denní fotodokumentace stavby apod. a pasportizace před stavbou.
Se statními zakázkami se bohužel dají dělat "zákonné" fígle jako hrom když do toho veze politika, protože pak končí terminus technikus a nastupují právní a jiné postupy, které už se stavěním nemají moc společného.
Osobně jsem vedl stavbu, kde během 3 měsíců jsme navýšili cenu o cca 40 % díky velmi špatně udělanému projektu a plně jsme se v tom vyznali jen já a kolega z města. A tu byrokracii tu nechtěj vidět, nafotilo se cca 2000 fotek a těch podkladů ohledně změn byly plné dva šanony, a to nepočítám konečnou PD.

U uměleckých děl bych byl stejně krátký co se týče ceny a dokumentace (dle rozsahu zpracování) je bohužel taky hodně klouzavá položka, ale plus mínus i to lze zjistit. Dá se udělat nová fingovaná výběrovka na akci, ale musí to by dokonale provedeno, aby si z toho dostal adekvátní výstupy pro porovnání ceny.

Když nebude přes zimu co dělat na baráku a podaří se sehnat podklady o té akci, mohl bych to zkusit rámcově přelousknout.
Do zimy ale nebudu mít absolutně čas.

Navíc tuto agendu bych navrhoval spojit ve spolupráci s ČPS. Oni jsou o dost dále a spolupráce by vynesla mnohem lepší výsledky. Navíc se hrabeš v mravním hnoji podnikatelů, takže se musí opravdu opatrně. Oni udělají dnes cokoliv, když jde o utnutí těchto kšeftů.

Teď si nevzpomenu, ale u nás v ČR existuje jeden starosta, který totálně vymítil korupci při zakázkách a dosáhl snížení cen na tyto práce v rozsahu 20-30% a přesto se místní podnikatelé uživí. Snad najdu někde to jméno, ale kolovalo to jistou dobu po netu, takže snad to nebude problém.
Změnit můžeme svět jen svou změnou, svým příkladem, který někdo jiný bude schopen jednoduše zkopírovat, když dojde poznání a pochopí, jaká je v tom síla. Nic jiného totiž nefunguje a navíc trvale.
Petr_NJ
Organizační tým

Zpět na Monetární a tržní ekonomika