Právě je 23.06.2018, 02:34

Ekovesnice

Materiální udržování lidského života, monetární a tržní hospodářství, vytváření, získávání a alokace finančních a materiálních zdrojů.

Příspěvekod freddy » 07.05.2011, 15:31

Na základě poslední debaty předkládám tedy konkrétní projekt - Ekovesnice, který se momentálně nachazí ve fázi Shánění materiálů, návrh projektu.

Tento projekt je mojí soukromou aktivitou, které se věnuji ve svém volném čase, proto bych byl velice rád, kdybych případně vzbudil zájem u dalších nadšenců, kteří by se mohli podílet na návrhu, plánování a realizaci tohoto projektu.

Jde o vybudování malé ekovesnice v prostředí dosud nepoškozené přírody, která by splňovala základní standardy ekologické vesnice. Jednalo by se zejména o vybudování několika trvale obydlených domů postavených zpravidla z okolních přírodních materiálů, dále vybudování alternativních zdrojů energie, několik společenských a kulturních budov pro potřeby zdejších obyvatel. Vesnice by měla dále k dispozici chov různorodých domacích zvířat a samozřejmostí by byli skleníky a agrokruhy pro pěstování ovoce a zeleniny. Vesnice by měla několik čistících a koupacích jezírek, které by sloužili jednak k čištění užitkové i pitné vody, jiné by zase sloužili čistě k relaxaci a rekreaci. V dlouhodobějším plánu je postavení školky, přírodního léčitelství (něco jako lékárna bez chem. léků), truhlářské, kovářské a keramické dílny, čajovny, přírodní sauny, hřiště, atd.

Celá vesnice by byla energeticky a potravinově nezávislá, toho by bylo dosaženo používáním alternativních zdrojů energie a vlastním pěstováním jídla. Vesnice by měla fungovat na základě spolupráce, kdy jednotliví obyvatelé mají rozdělené jednotlivé práce nezbytné pro celý chod vesnice. Mezi domy by nebyly ploty, neboť celá vesnice by fungovala jako celek a živoucí organismus. Podle znalostí permakultury by vesnice nevypadala, tak jak známe vesnice nebo satelity dnes (tj. barák, úzká parcela, vysoký plot, anglický trávník), ale spíše by připomínala jakýsi živoucí park či jedlý les, kde se jednotliví obyvatelé sházejí na čaj mezi nádhernými stromy, jezírky, atd.

Vesnice by fungovala na základě prodeje přebytkové energie, přebytkového jídla, vlastních výrobků, pořádání seminářů a sezónních zájezdů pro zájemce ekologie a trvale udržitelného rozvoje. Rozvrstvení obyvatel vesnice by bylo strategicky zvoleno tak, aby každý mohl svojí původní profesí přispět do chodu vesnice, případně by fungovala jakási cirkulace jednotlivých činností tak, aby nikdo nedělal stejnou monotónní práci a činnosti byly rozděleny stejným dílem. Je velmi důležité pro komunikaci i sousedské vztahy, aby to byli lidé, kteří si velmi dobře naslouchají a rozumějí.

Tato vesnice by měla být jakýmsi prvotním impulsem v ČR pro vznik podobných projektů, měla by být pomyslným majákem svobody svobodných lidí, kteří chtějí žít samostatně a ne jako loutky nějakých společností. Nabízí se především prostor pro aktivity a záliby na které v našem systému nezbývá příliš času, proto není na prvním místě práce a peníze, ale smysluplná činnost, relaxace, spolupráce, koníčky.

Ekovesnice by mohla fungovat jako nezisková organizace, která si vydělává na své potřeby, zároveň funguje jako vzor pro podobné vesnice, dále působí ve vzdělávání v oboru ekologie, biovýrobků, permakultury a alternativních zdrojů energie a spolupracuje se všemi organizacemi, které řeší stejná nebo podobná témata.

Tento projekt si klade za cíl, vybudovat svobodné místo k životu, ve zdravém prostředí, které bude nejen soběstačné ale bude existovat v symbióze s okolním světem, kde budou jednotliví obyvatelé (sousedi a přátelé) trávit svůj čas podle svých potřeb a ne podle předem nastaveného scénáře. Cílem není izolovat se od světa, odstřihnout se od moderních výdobytků civilizace. Naopak záměrem je vybudovat jakousi alternativu, kde se lidé budou cítit spokojenější a zároveň budou moci používat všechny moderní vymoženosti, nebo se dokonce podílet na vývoji nových zařízení pro lepší, zdravější živobytí.

Zde uvádím příklad podobných projektů:

http://www.ekovesnice.cz/
http://www.permalot.org/cs/pozemkovy-spolek
http://hn.ihned.cz/2-18804050-500000_d-07

19.07.2011 název tématu byl upraven a téma přesunuto z důvodu, že to není přímo náš projekt. Johny2005
freddy
Sympatizant TZM

Příspěvekod stejk » 08.05.2011, 12:17

Ahoj. Prosim te v ktere casti tohoto statu chces realizovat? Nevim jestli jsi sledoval v tomto tydnu navstevu Michaela Reynoldse v CR, ale je mozne, ze jednu stavbu udela v Prazske Troji v botanicke zahrade. S Peace Of Mindem chceme postavit maly zahradni domecek na Earthship principech (jedno Účko). Tedy takovy test. Rozmerove takova stavba, aby prosla na ohlaseni staveb. uradu a ne na stavebni povoleni. A bude-li se v Troji stavet velky Earthship, pak si pod Earthshipackym "dozorem" tim chceme projit znovu. Tedy jde o jiz realne zkusenosti nechat Earthshipakama zkorigovat... Tedy o jakysi vyvoj. Tenhle maly zahradni domecek chceme testnout v blizkosti Kyjova. Pokud bys tedy ale ty tohle chtel udelat nekde v rozumne dojezdove vzdalenosti, pak se nejak domluvme a at netristime sily. Tedy pokud je pro tebe tohle prijatelne.

Z navsteny Michaela je nyni na webu jedno video sice s velmi slabym zvukem zde ale v jedne casti v publiku tvrdi clovek, ze dle jeho mineni je v CR mozna legalni stavba velkeho Earthshipu s stavebnim povolenim atd... coz me velmi prekvapilo. http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1 ... -reynolds/
stejk
Diskutér

Příspěvekod freddy » 08.05.2011, 12:44

Realizovat bych chtěl kdekoliv, kde je vhodné prostředí pro takovou stavbu, nebude asi jednoduché takové místo najít, ale mělo by mít všechny předpoklady pro úspěch, nejlépe pozemek někde v částečném svahu s kouskem lesa, poblíž nějaké malé vsi, úplně ideálně bývalý ovocný sad. Ale vše je o domluvě a někomu jinému se zase může líbit jiný typ krajiny...jenže všechny tyto předpoklady, které jsem vyjmenoval, jsou důležité pro některé komponenty budoucí ekovesnice.
V Kyjově jsem nikdy nebyl, takže nemohu posoudit, jestli zrovna tam. Jinak rád se zapojím nebo podívám i na jiné projekty a Earthship mi přijde zajímavý.

Jinak díky za informaci o té stavbě v troji, to mě docela zajímá a asi bych se také šel podívat na průběh té stavby, tak se můžeme třeba sejít tam a promluvit si o tom.
Kdy se má začít stavět ten Earthship v Tróji? Bohužel ten záznam skoro vůbec neslyším
freddy
Sympatizant TZM

Příspěvekod Peace Of Mind » 08.05.2011, 13:21

Musím upřímně říct, že jsi mě velmi potěšil tím svým záměrem a cílem. Ve velké většině se shoduje s mým. Troufám si ale tvrdit, že jestli ještě nejsi ve fázi kdy máš pozemek a kdy můžeš začít cokoli budovat, tak promiň ale je to zatím jen sen a vize. Těmi to samozřejmě začíná, ale dokud nebudeš dělat něco reálně, tak je to vždy sen. snílků je na světě strašně moc, ale jen málokdo své sny promění v realitu. Držím ti pěsti a určitě můžeme naše sny, vize a budování propojit a začít společně. Jak píše v předešlé odpovědi Stejk budeme stavět u mě na pozemku menší zahradní ZeměLoď ať máme zkušenosti. Myslím, ale že nejlepší bude podílet se na výstavbě vzorové ZeměLodi v Praze a dát se do spolupráce se stavebním týmem a třeba vytvořit i svou skupinu. Mám toho v hlavě víc jako těch nápadů. Jsem v kontaktu se sdružením které to má vše na starost, takže jakmile budeme vědět dáme vědět :D
Pokusím se ještě získat více info o stavebních povoleních u nás na EarthShip.
Mira
Peace Of Mind
Diskutér

Příspěvekod freddy » 08.05.2011, 13:33

Na vlastní pozemek šetřím a do budoucna chci o větším projektu přesvědčit nějakého sponzora. Není to už pouze sen, je to spíše vize a já chci mít všechno dobře naplánované, nechci nic podcenit. Důvod proč jsem to zde uveřejnil je ten, že si nechci budovat jen vlastní píseček, chci se na tom podílet s lidmi, kteří to mají v hlavě srovnané a mají podobné vize jako já. Toto fórum je skvělou příležitostí, jak narazit na uvědomělé lidi, kteří chtějí něco dělat. Myslím, že debatami o tom, co je špatně, už jsme strávili příliš mnoho času, teď už je doba na to, začít něco realizovat.
Ostatně podobných projektů jako tento se objevuje čím dál víc, myslím, že se nacházíme v nejlepším období pro změnu.
Pokud to půjde, tak bych se také zapojil do stavby toho Earthshipu v Praze či pokud bude čas, tak i někde jinde.
freddy
Sympatizant TZM

Příspěvekod stejk » 08.05.2011, 19:30

freddy píše:Není to už pouze sen, je to spíše vize a já chci mít všechno dobře naplánované, nechci nic podcenit.

freddy píše:Pokud to půjde, tak bych se také zapojil do stavby toho Earthshipu v Praze či pokud bude čas, tak i někde jinde.
Prave mala testovaci stavba nam prisla jako nejlepsi zpusob jak nic nepodcenit. Takze jestli zijes nekde na jizni morave, tak dej vedet, at te muzeme informovat kdy prijet.

freddy píše:Jinak díky za informaci o té stavbě v troji, to mě docela zajímá a asi bych se také šel podívat na průběh té stavby, tak se můžeme třeba sejít tam a promluvit si o tom.
Kdy se má začít stavět ten Earthship v Tróji? Bohužel ten záznam skoro vůbec neslyším
Sejit se v az Praze mi prijde pozde. Tedy zbytecne pozde. Michael ve stredu 4.5.2011 rekl, ze stavba v Praze jeste neni jista. Tudiz neni ani znamo obdobi realizace. Chtel o zameru informovat.
stejk
Diskutér

Příspěvekod tomasr » 08.05.2011, 23:18

freddy píše:Na vlastní pozemek šetřím a do budoucna chci o větším projektu přesvědčit nějakého sponzora. Není to už pouze sen, je to spíše vize a já chci mít všechno dobře naplánované, nechci nic podcenit. Důvod proč jsem to zde uveřejnil je ten, že si nechci budovat jen vlastní píseček, chci se na tom podílet s lidmi, kteří to mají v hlavě srovnané a mají podobné vize jako já. Toto fórum je skvělou příležitostí, jak narazit na uvědomělé lidi, kteří chtějí něco dělat. Myslím, že debatami o tom, co je špatně, už jsme strávili příliš mnoho času, teď už je doba na to, začít něco realizovat.
Ostatně podobných projektů jako tento se objevuje čím dál víc, myslím, že se nacházíme v nejlepším období pro změnu.
Pokud to půjde, tak bych se také zapojil do stavby toho Earthshipu v Praze či pokud bude čas, tak i někde jinde.

Tak tohle je přesně ten typ projektu, který se mi zamlouvá, sám jsem o něčem podobném přemýšlel. Vesnice s ekodomy (na způsob aktivních domů), energeticky a potravinově nezávislá. Je to samozřejmě sen a nějaká vize, ale jen kvůli penězům jí zůstává. Myslím, že první věc, která je dobrá je nalezemí podobně smýšlejících lidí, kteří by měli takovou vesnici chuť budovat a posléze v ní i žít. Těžko takovou ves může finančně utáhnout jeden člověk a nebylo by to ani dobré, proto si moc neumím představit ani nějakého sponzora. Jaká by byla jeho motivace? Vesnice by mu dělala reklamu? To se mi moc nelíbí. Ale pokud by se na vesnici podíleli její obyvatelé představit si to dovedu. Rád bych se na tohle téma pobavil osobně. Odkud jsi, jestli to není tajný:)?
tomasr
Diskutér

Příspěvekod Morpheus » 08.05.2011, 23:41

Myslím, že by bylo dobré situovat to někam do okolí velkých měst, jelikož hlavně z počátku bude určitá finanční závislost na stávajícím systému nutná,pak i z hlediska získávání nových sympatizantů atd...jinak samozřejmě velmi chválím tuto aktivitu, jsem zvědav jak si tento projekt povede.
Naším nepřítelem nejsou lidé, ale systém do kterého jsme se sami uvěznili...
Morpheus
Sympatizant TZM

Příspěvekod Johny2005 » 09.05.2011, 11:34

freddy - doplnil jsem do navržených projektů zde: viewtopic.php?f=19&t=155
pokud budou nějaké novinky či informace, určitě je sem všechny dávej, já to budu dál sledovat a kdyžtak to upravím, případně přesunu do Aktuálních projektů.

Peace of Mind, stejk: Vás bych poprosil, jestli si pak můžete založit nové téma s tím zahradním domkem, ať sem poté mohu přidat odkaz: viewtopic.php?f=19&t=155 , zatím jsem to nechal bez odkazu, jelikož v tomhle tématu se to strašně ztrácí. Díky
Nikdo není více zotročený než ten, kdo se milně domnívá, že je svobodný.
Johny2005
Sympatizant TZM

Příspěvekod tomasr » 09.05.2011, 12:21

Morpheus píše:Myslím, že by bylo dobré situovat to někam do okolí velkých měst, jelikož hlavně z počátku bude určitá finanční závislost na stávajícím systému nutná,pak i z hlediska získávání nových sympatizantů atd...jinak samozřejmě velmi chválím tuto aktivitu, jsem zvědav jak si tento projekt povede.

Sympatizanty (aktery) je dobry znat od zacatku, asi bych nestavil vesnici s tim, ze se mi nekdo prihlasi. Radsi bych se s tou komunitou s kterou budu zit znal dopredu, abych vedel s kym do toho jdu:). Blizkost velkeho mesta neni dle me nutna, ne-li nevhodna. V nasich podminkach to ale nekde v nedostupny divocine nebude:).
tomasr
Diskutér

Příspěvekod freddy » 09.05.2011, 14:12

tomasr píše:Tak tohle je přesně ten typ projektu, který se mi zamlouvá, sám jsem o něčem podobném přemýšlel. Vesnice s ekodomy (na způsob aktivních domů), energeticky a potravinově nezávislá. Je to samozřejmě sen a nějaká vize, ale jen kvůli penězům jí zůstává. Myslím, že první věc, která je dobrá je nalezemí podobně smýšlejících lidí, kteří by měli takovou vesnici chuť budovat a posléze v ní i žít.

Proto jsem založil toto téma, abych nalezl podobně smýšlející lidi. Pokud chceš můžeš se ke mě přidat a být jedním ze zakladatelů:)

tomasr píše:Těžko takovou ves může finančně utáhnout jeden člověk a nebylo by to ani dobré, proto si moc neumím představit ani nějakého sponzora. Jaká by byla jeho motivace? Vesnice by mu dělala reklamu? To se mi moc nelíbí. Ale pokud by se na vesnici podíleli její obyvatelé představit si to dovedu.

Jeden člověk to určitě neutáhne, zatím jsme dva s mojí partnerkou a vím o několika dalších lidech, kteří by do toho šli, pokud by byl jasně stanovený plán a cíl.
Motivace případného sponzora nebo sponzorů by byla nejspíše zlepšení stávajícího stavu v některé vesnici, kterou lidé opouštějí kvůli práci a stěhují se do měst, taková vesnice by mohla znovu obnovit svůj původní význam, nabídnout pracovní místa a zároveň poskytnout příjemné prostředí pro život. Vesnice by dělala reklamu maximálně tak sobě a svým výrobkům, např. prostřednictvím internetové stránky...nic komerčního...spíše na bázi samouživení.
Na vesnici by se podíleli především její obyvatelé, ale musí také z něčeho žít. Jedna věc je vypěstovat si vlastní jídlo, vyrobit vlastní elektřinu, ale druhá věc je získat peníze, které by šli zase zpátky do ekovesnice pro různé její potřeby. To lze několika způsoby:
1. práce uvnitř ekovesnice (správa elektráren, chov dobytka, příprava jídla,..)
2. práce zvenku (prodej výrobků, semináře o ekovesnici,..)
3. práce nezávislá na ekovesnici (IT, jiná práce s pc,..)

To jsou jen názorné příklady.

tomasr píše:Rád bych se na tohle téma pobavil osobně. Odkud jsi, jestli to není tajný:)?

Tajný to není. Z Prahy. Pokud se sejdeme, rád zodpovím všechny další otázky.

Morpheus píše:Myslím, že by bylo dobré situovat to někam do okolí velkých měst, jelikož hlavně z počátku bude určitá finanční závislost na stávajícím systému nutná,pak i z hlediska získávání nových sympatizantů atd...jinak samozřejmě velmi chválím tuto aktivitu, jsem zvědav jak si tento projekt povede.

Taky si nemyslim, že by byla nutná blízkost velkých měst. Výrobky se dají prodávat i na dálku do velkých měst a na získávání sympatizantů máme internet, později přednášky, filmy, workshopy, atd.
Naopak si myslím, že je nutné být daleko od větších měst, z důvodu klidu a čisté přírody.
freddy
Sympatizant TZM

Příspěvekod luger.205 » 09.05.2011, 17:09

Skvělý projekt. Rád posloužím svými koníčky (IT - výroba skladového systému apod., jsem také elektrikář, a ani zedničina a truhlařina mi nejsou cizí)...

Navíc mě napadlo zkusit na to uplatnit nějakou EU dotaci. Tohle by se pánům nahoře mohlo líbit a mohli by občanskému sdružení pustit slušnou korunu. Zkusím popátrat a navrhnout konkrétní kroky.
_________________________________________________________________________________
LIFE IS JUST A RIDE
luger.205
Sympatizant TZM

Příspěvekod tomasr » 10.05.2011, 09:25

freddy píše:Jeden člověk to určitě neutáhne, zatím jsme dva s mojí partnerkou a vím o několika dalších lidech, kteří by do toho šli, pokud by byl jasně stanovený plán a cíl.

Já nabízím za sebe a za partnerku taky pár:).
freddy píše:Vesnice by dělala reklamu maximálně tak sobě a svým výrobkům, např. prostřednictvím internetové stránky...nic komerčního...spíše na bázi samouživení.
Na vesnici by se podíleli především její obyvatelé, ale musí také z něčeho žít. Jedna věc je vypěstovat si vlastní jídlo, vyrobit vlastní elektřinu, ale druhá věc je získat peníze, které by šli zase zpátky do ekovesnice pro různé její potřeby. To lze několika způsoby:
1. práce uvnitř ekovesnice (správa elektráren, chov dobytka, příprava jídla,..)
2. práce zvenku (prodej výrobků, semináře o ekovesnici,..)
3. práce nezávislá na ekovesnici (IT, jiná práce s pc,..)

Tak jasně, takovýhle model je potřeba. Zatímco vrámci vesnice finanční systém fungovat nemusí, není potřeba, tak vrámci kontaktu vesnice vs. okolí samozřejmě ano.
Prodej výrobků, biopotravin, poradani workshopu a provozovani ekoturistiky povazuju za nutnost. Web a eshop taky. Bez toho se vesnice nemuze uzivit, vsechno si sama nevyrobi. Navic idealni by bylo, aby obyvatele pracovali jen pro vesnici (zadarmo) a nemeli zadne vlastni prijmy, proto jsou spolecne penize vesnice potreba.
freddy píše:Tajný to není. Z Prahy. Pokud se sejdeme, rád zodpovím všechny další otázky.

Já mám rodiče na Kladně, takže bychom se mohli přes léto sejít, klidně někde v Praze.
luger.205 píše:Navíc mě napadlo zkusit na to uplatnit nějakou EU dotaci.

Tohle mě taky napadlo, na projekt ekovesnice by slyset mohli, bohuzel system dotaci je pro me tak neprehledny, ze jsem se tim vic nezabyval. Kazdopadne si myslim, ze kdyz projekt bude kvalitne spracovany, tak dotace je dost pravdepodobna.
tomasr
Diskutér

Příspěvekod luger.205 » 10.05.2011, 12:41

Ministerstvo živ. prostředí mě odkázalo na min. zemědělství. Ještě se dohaduji, že nejde o projekt zemědělství, ale od deurbanizaci a regeneraci prostředí, tak uvidíme, co z nich ještě vypadně. Pravděpodobně bych zkusil obejít naše ministerstva a zeptat se přímo v Brusselu - to ještě zjistím co a jak.

Jinak prý by dotovali max. 10% nákupní ceny pozemku. Což by sice bodlo, ale očekával bych trochu víc. Například 100% ceny pozemku, a stavbu z našich vlastních kapes.
_________________________________________________________________________________
LIFE IS JUST A RIDE
luger.205
Sympatizant TZM

Příspěvekod tomasr » 10.05.2011, 13:31

Pekne ses do toho pustil, to je dobre. Jestli to vykoumas, slozim ti virtualni poklonu:).
100% dotaci ti nikdo neda, ale 10 je fakt malo, at netvrdej, ze kdejaka cisticka dostane 40 % a takovejhle projekt jen tak malo.
Jeste mi vysvetlete nekdo jednu vec. Stavebni pozemky jsou drahy, ale zemedelske pozemky mimo obydlenou zonu jsou vcelku vpohode, videl jsem treba 2mil. za necely km2. Na takovym pozemku lze za urcitych podminek stavet (skryv urodny pudy, ekologicka vystavba, atd.) nebo nelze stavet za zadnych podminek? Pokud ano, tak pozemek je v podstate za pakatel pri dejme tomu 20 lidech. Nejdrazsi by byl material.
tomasr
Diskutér

Další

Zpět na Monetární a tržní ekonomika