Právě je 18.06.2018, 02:04

Vyrovnanost

Materiální udržování lidského života, monetární a tržní hospodářství, vytváření, získávání a alokace finančních a materiálních zdrojů.

Příspěvekod luger.205 » 25.04.2011, 11:49

Peníze a motivace
To, cos popsal, je naprosto pochopitelné v kontextu s dnešním světem. Svoboda, kterou Ti peníze dávají, by byla v RBE automaticky garantována - s tou by ses vlastně narodil.Možnost vyniknout souvisí s egem, jehož bujení je v dnešním světě podporováno a velmi pravděpodobně by v RBE zdaleka nehrálo takovou roli. Dnes bez ega člověk neprorazí a nemůže být úspěšný, čili v dnešním světe je určitě výhoda, ne-li ctnost, mít ego a věřit si.

Co se týče svobody v dnešním systému - nemyslím si, že každý může být volný. Valná většina lidí má mnoho závazků, nejen finančních, kterým se musí věnovat a ve zbývajícím čase se snaží vydělat si na jídlo. Zčásti je to způsobeno tím, že jsou lidé zavřeni v té pomyslné myšlenkové krabici, kterou nedokáží otevřít. Sociální změna podle ZG by tuto krabici prakticky odstanila, protože by srovnala možnosti všech lidí na stejnou, velmi vysokou úroveň. Určitá část lidí je určitě v dnešním systému spokojená, ale pokud člověk začne myslet i na ostatní kolem sebe a začne mu na nich záležet (chudí, bezdomovci, jídlo, voda, elektřina v Africe atd atd), měl by chtít změnu prosadit sám.

Lidi, žijící v systému, jako je Venus projekt, můžou být líní, ale nedosáhnou vlastního uspokojení. Každý člověk má rád své koníčky a v tomto systému by měl možnost se jim plně věnovat a bezplatně a bez omezení se ve vybraném směru vzdlěávat. Tím člověk (podle mě) automaticky dostane drive, aby svoji činnost rozvinul a neseděl, jak se říká, na zadku u TV.

Co se týče monolitní společnosti, bez různorodosti - nevidím to tak černě. Každý se rodí s jinými předpoklady a talenty, duchovno a "víra" je naprosto v pořádku a lidi se budou moci věnovat čemu budou chtít, přičemž jen těžko by mohl jednotlivec dosáhnout maximálního vědění ve všem, takže různorodost by určitě byla včetně různorodých názorů.

Pokud bys žil v systému, kde všechno funguje, nemyslím si, že by to mělo následky v podobě depresí. Člověk by se podle mě naopak pohnul velmi kupředu, protože když by ses nemusel zaobírat řešením problémů a nefunkčností něčeho, co má fungovat samo, můžeš se soustředit na vývoj, na vymýšlení nových věcí, což ti samo poskytne dostatek "problémů", nebo spíš překážek, které člověka zaměstnají svým odporem. Takže člověk řeší konstruktivně a nezabývá se nefunkčními věcmi a procesy.
_________________________________________________________________________________
LIFE IS JUST A RIDE
luger.205
Sympatizant TZM

Příspěvekod 00deluxe00 » 25.04.2011, 12:18

Dále rozvedu jen první část příspěvku. Ve zbytku, ačkoliv chápu, co je myšleno a jak by to mělo být, mi zůstává nadále mnoho nezodpovězených otázek, na jejichž odpovědi si zkusím v průběhu času udělat názor sám. Tvoje myšlenky chápu jako logické, ale jak jsem zmínil, na nějaké názory ještě nemám dostatek infa.

Co chci rozvést je ono ''Valná většina lidí má mnoho závazků, nejen finančních, kterým se musí věnovat a ve zbývajícím čase se snaží vydělat si na jídlo. Zčásti je to způsobeno tím, že jsou lidé zavřeni v té pomyslné myšlenkové krabici, kterou nedokáží otevřít.''
Tohle všechno jde opravdu vyřešit. Stačí si trochu rozšířit obzor. Pokud se budeme bavit dále o finančnictví, tak třeba právě v něm.
Pravda je, že existuje nějaký systém, na kterém profitují bohatí. Nenarážím zde na ''může za oponou''. Zákony jsou udělané prostě tak, aby to měl nejtěžší tvrdě pracující člověk, tedy zaměstnanec, který pracuje pro firmu/stát (už kvůli tomu opovrhuji školským systémem, který lidi mimo to že je neučí přemýšlet směruje vždy automaticky na dráhu zaměstnance). Platí nejvíce na daních, má téměř nulové zvýhodnění apod. Na druhou stranu, když se podíváte na bohaté, ti mají různé daňové úlevy, větší možnosti zisku aj.
Proč to píšu, já se na to díval dříve tak že bohatí nás vykořisťují, jsou zloději - tím jsem si docela dobře odůvodňoval, proč já jsem zatím nic nedokázal. Pak jsem zjistil že to byla jen moje nevědomost. Proto jsem se začal zabývat tím systémem, jak funguje, a teď si užívám právě těch výhod, který systém poskytuje (jakkoliv mohou být ''zvrácené''). On je poskytuje pro bohaté, ale miliony lidí se k svému majetku opravdu dopracovali píli a tím že dělali něco víc, než ostatní (tj. nadávat a sedět u TV).
Co k tomu stačí je začít myslet mimo rámec, neházet odpovědnost na věci/lidi kolem sebe. Mě se tenhle přístup vyplatil. A že pro většinu lidé co jsem znal jsem zloděj, podvodník a kdoví co ještě, neřeším, chápu že jim vadí vidět úspěch kolem sebe, což jim nastavuje zrcadlo toho, jak oni samy jsou průměrný - existují i výjimky, ale těch je málo.
Tohle ale už není o změně systému, ale o přizpůsobení se mu, tedy jiné téma.

Lidé často akceptují věci, tak jak jim jsou podsouvány přes media, před nevědomou veřejnost a jakkoliv jinak. Já to nikdy nedělal a to mě i dovedlo k Zeigeistu.

To je můj subjektivní pohled na věc.
00deluxe00
Diskutér

Příspěvekod luger.205 » 25.04.2011, 12:58

Naprosto souhlasím, nemám co dodat. Maximálně to, že má vlastní neschopnost adaptace na stávající systém je pravděpodobně způsobena nedostatkem informací.

Ještě bychom ale měli zahrnout i tu část lidstva, která je z možnosti adaptace zcela vyloučena. Existují přeci milióny lidí, kteří nemají ani přístup k pitné vodě, natož aby se mohli zamýšlet nad způsoby finančního, nebo sociálního vzestupu. I oni si zaslouží žít rovnocenně, mít stejné příležitosti. Nikdo si nemůže vybrat, kde se narodí. Tento aspekt zůstává zcela nepodchycen a lidé, jakožto produkty dnešního systému, jej přehlížejí.

Lidé by přeci neměli být nuceni adaptovat se na neefektivní systém. Systém by měl lidi podporovat a ne je nutit se rvát o možnost být volný.

Čili ano, cesta je, ale je nezřetelná a není otevřena všem...
_________________________________________________________________________________
LIFE IS JUST A RIDE
luger.205
Sympatizant TZM

Příspěvekod Morpheus » 25.04.2011, 19:38

není to jednoduché přemýšlet nad něčím takovým, když je člověk defakto lapen v tomto systému, ale když se podíváme jakoby nad něj, přijde mi tento systém opravdu skoro barbarský a nechápu jak ho někdo může nazývat moderní dobou...

to že se někdo dostane nad ostatní společnost a stane se finančně nezávislejším, nemá potřebu půjček apod, není moc výhra, nastane tu nový strach, kdy se mu budou ostatní snažit tuto výhodu sebrat a jakmile se bude takto prezentovat, je jasné že bude mít vše mnohem dražší než normálně apod...ani se nedivím že slovem dnešní doby je "deprese" apod k tomu související...

jinak otázka dokonalosti a mega nudy v alternativním systému je myslím snadno zodpověditelná...odpadne zábava s oním strachem okolo peněz a přibude zábava v podobě normálního života. Nikam se přeci neztratí sportovní rivalita, různorodost koníčků apod u kterých bude mít každý jiný názor na věc a systém tak nikdy nebude nudně dokonalý, to by opravdu nuda byla...

každopádně systém založený na tom aby se vyráběli co možná nejméně kvalitní výrobky, které budou točit peněžní koloběh apod, budou drtivou většinu lidí držet ve finanční nejistotě apod, je u mě k smíchu...nebo ne mě když jsem v něm namočen, ale pokud je tu jiná civilizace a má o nás informace, tak se určitě hodně baví...bohužel...
Naším nepřítelem nejsou lidé, ale systém do kterého jsme se sami uvěznili...
Morpheus
Sympatizant TZM

Příspěvekod 00deluxe00 » 25.04.2011, 21:54

Morpheus:
Chci poděkovat že jsi se zapojil do diskuze. Budu protiargumentovat, protože s jistými věci jednoduše nesouhlasím. Ale není to útok na tvoje názory, jsem rád že to popisuješ i z takto kritického pohledu a to pomáhá rozšířit obzor i mě.

Hlavní nesouhlas je zde: to že se někdo dostane nad ostatní společnost a stane se finančně nezávislejším, nemá potřebu půjček apod, není moc výhra, nastane tu nový strach, kdy se mu budou ostatní snažit tuto výhodu sebrat a jakmile se bude takto prezentovat, je jasné že bude mít vše mnohem dražší než normálně apod

Nebudu tady spekulovat, nakolik toto je Tvůj vlastní názor a nakolik je tohle převzato od jiných lidí, kteří toto nikdy nezažili - a s tímto názorem/přístupem ani nezažijí, na vlastní kůži.
Mohu pouze poskytnout svůj vlastní pohled na věc, tak jak jsem to zažil a zažívám denně. Jakkoliv se budu své názory snažit prezentovat dogmaticky (logicky, to co považuji za pravdu jsem nějakým způsobem prožil, a proto si to budu hájit) tak je to pořád pouze můj subjektivní pohled, který, je pravda, mám podložen pár lidmi z mého okolí.

Stal jsem se finančně nezávislým - doufám že s tím nikdo nemá problém - a víš co, žádný nový strach nenastal. Naopak ze mě spadla obrovská tíha a teď je pro mě hodně věcí úplně jinak. Že se mi budou druzí snažit ''moji výhodu sebrat?''. Toto je špatný předpoklad. S lidmi kteří přemýšlí, jak by mi to mohli sebrat, s těmi se už dávno nestýkám. Ve svém okolí nemám ani jednu takovou osobu. Naopak, mám vedle sebe lidi, kteří respektují co jsem dosáhl, čím jsem si prošel a hlavně lidi, kteří něco podobné dosáhli také, takže vědí, jak to bylo obtížné, co to vyžaduje a vše okolo.
A tito lidé už přemýšlí jinak, jinak než ti lidé, kterým neustále zaslepuje strach z toho, že přijdou o práci, a že nebudou mít peníze, oči, a nevidí to vše kolem sebe. Tento strach, je hrozně svazující, sám jsem jej zažil, i když jen poměrně krátké období. A upřímně, pokud se tohoto strachu sám nezbavíte, jen těžko si dokážete představit jaké to je.
Na druhou stranu chápu argumenty typu - přijde na mě nový strach, budou mě to lidi chtít sebrat, bude pro mě všechno draží a miliony dalších, lidé si nějak potřebují zdůvodnit to, aby si v klidu žili ve své iluzi, a nemuseli se porovnávat s těmi, kteří měli v životě jasný cíl, za něčím si šli, a také toho dosáhli. Tohle dokáže být pro lidi také hodně k nepřekousnutí.
Strach že bych přišel o peníze bych měl jen v případě, že bych je vyhrát ve sportce, či si je obstaral náhodou. Jelikož již ale vím jak tento systém funguje (jak koliv jej můžeme pomlouvat, hnusnej, zkaženej, zkorumpovanej, zastarelej) tak jsem schopen si peníze obstarat téměř kdykoliv a v libovolném množství - za tuto větu se předem omlouvám, sám vím jak by mi to znělo neuvěřitelně před nějakou dobou.

Shrnutí, ano, systém je zkažený a celý to jde do háje. Ale mě to nevadí, mám se dobře. A jestli krachne, ok, přizpůsobím se novým pravidlům hry a budu opět hrát jak nejlépe umím, zase do toho dám všechno.

Btw. Já se můžu zítra rozhodnout, že pojedu do Afriky, a začnu pomáhat, ne svoji přítomností, ale svými penězi. Myslím že by tamějším lidem příliš nevadilo že ty peníze pochází ze zkaženého systému, když je nakrmí a dají jim najíst. Co můžeš udělat ty?
Já vím že tohle není řešení, jsou to jen pomyslné náplasti. Tohle sem pochopil. Ale alespoň něco.

Na závěr chci říct - kvůli tomu že je v úvodu napsán nick Morpheus, to neznamená že je tento text byť vzdáleně myšlen na tebe. Vypisuji jen své dosavadní přesvědčení a budu přímo nadšen, bude-li mi, například někdo jako ty, oponovat. Vidím ve svých postojích chyby a rád bych bych si rozšířil pohled.

PS: pod tohle se ti podepíši, protože to mám ověřené ''odpadne zábava s oním strachem okolo peněz a přibude zábava v podobě normálního života. '' - a věř nebo ne, abychom vyřešili tento bod, vůbec nepotřebujeme nový systém
00deluxe00
Diskutér

Příspěvekod Morpheus » 25.04.2011, 22:30

Sám za sebe mohu říci, že mám v sobě opravdu hodně odhodlání a síly učinit se nezávislým a využít "funkčnosti" systému...funkčnost ale pouze v úzkém slova smyslu...hlodá ve mě totiž ta myšlenka, že pokud se budu opravdu chtít stát nezávislým, budu chtít využít funkčnosti systému, zůstane po mě ta pomyslná potopa...systém je bohužel nastaven tak, aby se plýtvalo zdroji ve velkém, aby se co nejrychleji ona koruna točila a to v podstatě ve kterémkoliv kolečku tohohle složitého soukolí. Ať člověk sedí v kanceláři, nebo robotuje ve fabrice, vědomě i nevědomě je toho součástí a to nechci. Asi mi opravdu víc záleží na ostatních a to hlavně na potomcích a chci jim předat něco opravdového a ne jen něco co chvilku hezky vypadá...člověk si na to vzpomene v podstatě v každé situaci. Já třeba dnes ležel pod svým naštěstí 22let starým autem (je mi 25let) a snažil se povolit šroub...nové sikovky jsem během pár minut zničil...staré šroub bez problému povolily...už tu možná odbíhám od tématu, ale všechno se vším bohužel souvisí...
pokud bude systém nastaven tak, že nebudou mít věci nastavenu muší životnost, pokud tu budeme vytvářet skutečné hodnoty a budeme si vážit těch kteří opravdu něco dokáží a ne těch (jako zmiňuji na začátku tématu), kteří jsou často vidět v mediích apod...budu šťastný...ale to tento systém dle mě rozhodně nedokáže....
Morpheus
Sympatizant TZM

Příspěvekod luger.205 » 25.04.2011, 22:32

Já si skutečně dokážu velmi dobře představit, že finanční zabezpečení vyřeší naprostou většinu osobních problémů, dokáže člověku i otevřít oči, protože mu dá možnost vylézt z té krabice, ve které jsou drženi všichni ti, kteří musí tvrdě pracovat, aby měli na chleba. Souhlasím i s tím, že žádné velké problémy ssebou finanční zabezpečení nenese.

Stojím si ale za následujícím: Tento systém Ti ve Tvém postavení může vyhovovat, pokud Ti záleží jen na vlastním dobru. Pokud se dokážeš vžít i do situace těch, kteří nemají Tvé schopnosti a možnosti, měl by ti logicky začít vadit. A to je něco, co si musíš vyřešit sám uvnitř sebe. To ne sedá vyřešit logickými argumenty, to musí člověk cítit. Já, když si uvědomím, že jsem se mohl narodit v Africe s bonusem v podobě vrozeného AIDS, běhá mi mráz po zádech.

Pokud to přeženu do extrému, tak mocnému vladaři s plnou pokladnící je dobře i přes to, že v ulicích jeho měst hnijí mrtvoly, které přehlíží. Vždyť co dokázal on, může každý a ty mrtvoly hnijí, protože měly omezený rozhled. Těžko ale zmíněný vladař rozhodne spálit své peníze a začít žít se všemi ostatními na stejné úrovni. Je mu teď přeci dobře, jakkoliv se to může zdát "opovrženíhodné".

Nevím, jestli moje pohádka dává smysl. Neber to jako popis Tvého postavení - ta paralela s tvou situací není zdaleka přímá - myslím to spíše obecně. ;)

@Morpheus:
00Deluxe00 chápe základní teze ZGM a RBE systému, to zrovna jemu evidentně není třeba popisovat. Tady jde spíš o konkrétní situaci pohledu člověka, který se na systém adaptoval, pročež se nestýká s jeho nevýhodami.
LIFE IS JUST A RIDE
luger.205
Sympatizant TZM

Příspěvekod 00deluxe00 » 25.04.2011, 22:37

Morpheus: Chápu co je tím myšleno. Přijde mi ale v každém případě škoda, že podmiňuješ své štěstí něčím, o čem jsi přesvědčen, že se nikdy nestane, s tím systémem který je teď, protože nevím kdy a jestli vůbec můžeme doufat ve změnu - viz. tvoje ''.budu šťastný...ale to tento systém dle mě rozhodně nedokáže....''
00deluxe00
Diskutér

Příspěvekod 00deluxe00 » 25.04.2011, 22:49

luger.205:
je vidět že se chápeme, a to velmi přesně, ale k věci

napsal jsi:
''Stojím si ale za následujícím: Tento systém Ti ve Tvém postavení může vyhovovat, pokud Ti záleží jen na vlastním dobru. Pokud se dokážeš vžít i do situace těch, kteří nemají Tvé schopnosti a možnosti, měl by ti logicky začít vadit. A to je něco, co si musíš vyřešit sám uvnitř sebe.''

Jsem rád že jsi to uvedl takto. Akceptuji to celé (krom toho, že bych se měl vžít do situace lidí, kteří nemají mé schopnosti - já na tom pracoval přes 3 roky a veř mi že to neumím od narození) a jsem rozhodnut, že nad tím budu přemýšlet.
Pravdou je, že mě fakt, že všichni nemají ''mé schopnosti a možnosti'', logicky nevadí. Možná by měl, to nemohu objektivně posoudit. Ostatně kdo ano. Jak říká Bill Gates - Život není fér, zvykejte si.
Nechci vyznít jako někdo, kdo se o ostatní nezajímá - ostatně pokud tak zním je to jen Váš (není myšleno na luger.205) přelud, a je to způsobeno tím, že mě neznáte.

Ta pohádka ve tvém příspěvku je ale celkem krutá, i když možná pravdivá, metafora toho co se dnes děje. K tomu nemám co říct, pokud to tak vnímáš, je to jedna z milionu známek toho, že společnost pořád selhává a lidi s takovým chováním nemají naprosto problém.
00deluxe00
Diskutér

Příspěvekod Morpheus » 25.04.2011, 22:55

luger: Osobně nevím, v takové situaci finančního zabezpečení nejsem, takže možná nenesou. Měl jsem asi na mysli situaci, kdy je člověk sice finančně zabezpečen, ale práce mu i tak ubírá volný čas a musí se starat, aby bylo finanční zabezpečení i v budoucnosti, ale můj názor na toto berte jen jako pozorovatelský, nepředkládám jasnou pravdu.
Jinak s pohádkou souhlasím.
00deluxe00: je to jedno z mnoha štěstí...toto bych pojmenoval "štěstí systému ve kterém člověk žije" :)
pak je tu i mnoho dalších štěstí...že jsou tu lidé, kteří sdílejí podobný názor, v přátelství, lásce atd atd...
Také nevím kdy a jestli vůbec můžu doufat ve změnu, ale s radostí pro ní udělám co bude v mých silách ;)
Morpheus
Sympatizant TZM

Příspěvekod 00deluxe00 » 25.04.2011, 23:00

Morpheus: to se poslouchá velmi dobře, já jen doufám že je takových lidí víc, a že pokud se tomu budeš opravdu věnovat, uvidíš brzy výsledky, které budou stálé a budou z nich mít užitek i mnohé další generace. takovýto cíl je dle mě chválihodný. proto držím palce, bude to velice dlouhý běh.
00deluxe00
Diskutér

Příspěvekod luger.205 » 25.04.2011, 23:01

Morpheus - Máš pravdu v tom, že pokud člověk vydělává peníze, i třeba tak efektivně, jako 00deluxe00, musí se tomu věnovat, i když by své umění a drive mohl v RBE zaměřit na vymýšlení nových věcí v rámci svých hobby, namísto zamrznutí na místě a vydělávání peněz - v tom není žádný pokrok.
LIFE IS JUST A RIDE
luger.205
Sympatizant TZM

Příspěvekod 00deluxe00 » 25.04.2011, 23:13

luger.205 píše:Morpheus - Máš pravdu v tom, že pokud člověk vydělává peníze, i třeba tak efektivně, jako 00deluxe00, musí se tomu věnovat, i když by své umění a drive mohl v RBE zaměřit na vymýšlení nových věcí v rámci svých hobby, namísto zamrznutí na místě a vydělávání peněz - v tom není žádný pokrok.

''Musí se tomu věnovat'' - tato myšlenka pochází odkud ? (řečnická otázka). Já jsem se tomu věnoval opravdu velmi, velmi hodně. Dnes mi to zabere asi 40 min týdně.Pokud tě to bude zajímat hlouběji, rád vysvětlím.
Já u sebe progres vidím. A to právě v tom, že jsem schopen mít za zlomek času více. Jestli v tomto nevidíš progres, přesvědčovat tě nebudu.
Jen pro přehled připomínám že tento příspěvek je založen na finančnictví. Reakce o tom jak je to morální či nemorální v tomto kontextu nejsou opodstatněné.
Naposledy upravil 00deluxe00 dne 25.04.2011, 23:29, celkově upraveno 1
00deluxe00
Diskutér

Příspěvekod Morpheus » 25.04.2011, 23:29

He, i toto se hezky čte :) samozřejmě to nemorální nebo jak to nazvat je, protože to pouze paratizuje na zkaženém systému, ale neber to špatně, jak bylo řečeno: život není fér, zvykejte si...jenže to je právě to no, pak tu žijeme ve společnosti, kdy se každý snaží najít skulinku jak vystrčit hlavu nad vodu a nikdo mu to nemůže zazlívat, společnost ho k tomu prostě a jednoduše donutí. Pak má člověk opravdu konečně čas na rodinu a na koníčky a třeba na skutečnou realizaci atd. Ale každý mi dá určitě za pravdu, že žít v takovém systému není na věky, změna doufejme přijde, protože jinak to tu opravdu dopadne špatně, každej si nakonec bude hledět jen svého, lokty budou ostřejší a ostřejší a za vymaněním budeme ochotni dělat cokoliv...
Morpheus
Sympatizant TZM

Příspěvekod 00deluxe00 » 25.04.2011, 23:42

Na tom co píšeš se ale víceméně shodneme, a už to tady zaznělo.
Btw. máš pěkné webovky
00deluxe00
Diskutér

PředchozíDalší

Zpět na Monetární a tržní ekonomika