Právě je 23.01.2018, 17:25

Vyrovnanost

Materiální udržování lidského života, monetární a tržní hospodářství, vytváření, získávání a alokace finančních a materiálních zdrojů.

Příspěvekod Morpheus » 08.04.2011, 13:04

Tak jsem zase přišel ze své vtipné brigádky v cateringu, která je přímo nacucaná vším co je nám proti srsti :D a byl jsem na fotbalovém stadionu, partička čutálistů přišla ze sprch, dala si výborný obídek, pak si šla zase začutat, poklábosit, sem tam udělat nějaký cvik a za velmi velmi krásný peníz...no a vedle toho zahradník, díky němuž ten celý prostor vypadá krásně jako vypadá, nikde ani plevelíček, vše precizně vyčištěno, jako má čutálista bolavé nohy on má bolavé ruce, obídek maximálně v závodce pro fanoušky a domů hromadnou dopravou s pár tisícema v kapse...nechci aby to vypadalo jako stěžování si, závist apod, ale zaráží mě ten fakt, že takhle vypadá moderní společnost? tam kde se pohybují media se točí tolik peněz, že herci, sportovci, muzikanti atd atd jsou takto dobře placení a náš zahradníček ani nedutá a peláší si to po stejně namáhavé práci domů? jednou bude našim dětem naše společnost těžce k smíchu :roll: ale jsem rád, že nejsem sám kdo s tím chce něco dělat :)
Naším nepřítelem nejsou lidé, ale systém do kterého jsme se sami uvěznili...
Morpheus
Sympatizant TZM

Příspěvekod Funthomass » 08.04.2011, 14:08

Člověk v budoucnosti nebude chápat dnešní způsob života, nebude chápat, že na jedné straně byli miliony hladovějících dětí, o které se nikdo nepostaral, a že na druhé byli lidé, kteří denně přesouvali miliony dolarů sem a tam a tím jich ještě více získali.

"You have to stand in awe, when you look at the level of brainwashing." - P.Joseph
Funthomass
Sympatizant TZM

Příspěvekod Morpheus » 08.04.2011, 14:26

to bych si klidně dal na triko :D
Morpheus
Sympatizant TZM

Příspěvekod Morpheus » 22.04.2011, 08:12

http://fotbal.idnes.cz/fotbalovy-branka ... ranici_cig

Vůbec mi nejde na rozum, že když tohle vidí někdo kdo ve fabrice jede každej den 12ky, nebo nějakej vrcholný vědec s platem 40tisíc na měsíc, že to s ním na místě nešlehne...člověk se až stydí v jaký době musí žít
Morpheus
Sympatizant TZM

Příspěvekod Raziel-CZ » 22.04.2011, 09:39

Funthomass píše:Člověk v budoucnosti nebude chápat dnešní způsob života, nebude chápat, že na jedné straně byli miliony hladovějících dětí, o které se nikdo nepostaral, a že na druhé byli lidé, kteří denně přesouvali miliony dolarů sem a tam a tím jich ještě více získali.

To není o člověku v budoucnosti, já to nechápu i teď.
„Dokud budou existovat peníze a náboženství, nebude lidstvo nikdy svobodné.”; „Je rozdíl mezi pravdou, kterou řekneme my a pravdou, kterou řekne někdo jiný.”; „Válčit za mír je jako souložit za panenství.” Už se nechcete podílet na devastaci planety? Kontaktujte nás.
Raziel-CZ
Administrátor

Příspěvekod 00deluxe00 » 23.04.2011, 16:04

Ahoj,
nevím jak moc se to sem hodí. Nicméně to zkusím. Živím se již dlouhodobě jako spekulant na futures trzích (zkusím to převést do zdejší terminologie - obchoduji s deriváty derivátů a vytvářím prakticky peníze z ničeho). Rád bych si na to poslechl nějaký názor. Myslím, že většina lidí tím bude opovrhovat. Proto by mě zajímalo, jak se k tomu staví zdejší Zeitgeist komunita. Nemusí se to týkat přímo mě. Jde mi obecně o pohled této komunity na to, čím se zabývám. Uvítám případnou konstruktivní diskuzi, která mne, popřípadě Vám může rozšířit obzor.

O Zeitgeist a o jemu podobné věci se zajímám už nějaký pátek a tak bych si rád něco poslechl. Pokud se ovšem bude někomu chtít reagovat.
Jestli je to vyloženě nevhodné, tak se omlouvám všem co to museli číst.

S úctou

Radovan
00deluxe00
Diskutér

Příspěvekod Funthomass » 23.04.2011, 22:18

Radovane, nemáš se vůbec za co stydět. Všichni musíme udělat, co je potřeba v tomhle systému, abychom přežili. Je mi líto, ale tak to prostě zatím je. My jako skupina si však uvědomujeme, že pouze pokud změníme sami sebe, můžeme opravdu změnit svět a pokud do toho dáme hlavu a srdce, můžeme jako lidstvo dokázat cokoliv.
Hluboko uvnitř však vím, že kreativita v tobě určitě zůstala :-), jdi do ní !!!
Funthomass
Sympatizant TZM

Příspěvekod 00deluxe00 » 23.04.2011, 22:51

Já to nemyslel tak, že bych se měl za něco stydět. Měl jsem ovšem názor - možná mylný, že ačkoliv musíme dělat tak, abychom v systému přežili, je ''vydělávání'' peněz na burze něčím extra špatným.
Nemám to kvůli sobě, osobně s tím naprosto nemám konflikt, chtěl jsem jen znát názor druhé strany - proč by to tak mělo být. V řadě dokumentů příbuzných Zeitgeistu (a i v něm), je to totiž takto částečně prezentováno.
00deluxe00
Diskutér

Příspěvekod luger.205 » 24.04.2011, 01:31

V ZG filmech je to ale prezentováno jen jako argument proti stávajícímu systému. Jako fakt, že tato profese lidstvu nic nepřinese, netvoří žádné hodnoty, přitom je ale velmi dobře oceňována a placena. Proti podobným profesím v kontextu s dnešním prostředím nic nemám (kromě již zmíněného), je to skvělá adaptace člověka na scestný systém a je to zcela pochopitelný krok, pokud se někdo rozhodne této brazži věnovat. Zeitgeist se soustředí na kritiku systému. To, že někdo využívá jeho četných nedokonalostí, je napropsto normální a v té či oné míře to děláme každý, abychom přežili, případně i vzkvétali. Jsme hodnoceni podle umění vydělat peníze. Bohužel.

Doufám, že ostatní souhlasí.
_________________________________________________________________________________
LIFE IS JUST A RIDE
luger.205
Sympatizant TZM

Příspěvekod 00deluxe00 » 24.04.2011, 10:26

Děkuji za velice zajímavý názor. Osobně s tím souhlasím, napsáno to je pěkně.
Pozastavil bych se u ''vytváření hodnot''. Když to třeba porovnáme s někým kdo sedí v kanceláři či s podobnými profesemi, jaký oni vytvářejí hodnoty? Já vidím vytváření hodnot jen u např. uměleckých oblastí (malování obrazů aj.) a nebo když někdo dělá něco pro charitu. Sezením v kanceláři si myslím člověk také moc hodnot nevytvoří.
Naopak si myslím, že já - jako spekulant hodnoty do jisté míry vytvářím (záleží jak se na to člověk dívá). Předně, vytvářím likviditu trhu, díky které mohou farmáři a ostatní prodávat kontrakty na svoje plodiny. Mohou se také skrze burzu různě chránit proti nepříznivým vlivům počasí apod. - a to je kvůli tomu že je prakticky pořád někdo kdo by od nich daný kontrakt koupil/prodal. Dále mám za to, že je pro ekonomiku zdravější když se v ní peníze točí - čemuž pomáhám. Jak je to ale užitečné je druhá věc.
A v neposlední řadě vidím výhodu v tom, že jelikož se o sebe dokážu díky burze sám postarat, nepotřebuji si již brát půjčky a úvěry, a tím podporovat peněžní systém ještě více. Vše co potřebuji platím hotově. Což kdyby dělali všichni tak bude už hodně věcí jinak...

V principu se snažím svoji profesi chránit a chtěl bych slyšet nějaké věcné protiargumenty. Rád bych o tom měl totiž co nejvíce objektivní přehled.
00deluxe00
Diskutér

Příspěvekod luger.205 » 24.04.2011, 15:34

Ano, tyto profese udržují ekonomiku v chodu. Co je ale ekonomika, víme všichni. Slovo "ekonomika" znamená hospodaření. Nákládat s něčím ekonomicky znamená efektivně hospodařit a neplýtvat. Zdá se, že toto mocné slovo jaksi ztratilo svůj původní význam a zaměňuje se dnes za peněžní profit. Udržet (podporovat) ekonomiku v chodu dnes znamená udržovat peněžní obrat, starat se o prostředí, kde jsou lidi nuceni utrácet, i když by nemuseli. Ekonomika, jakou si představuji já, pravá ekonomika, má nakládat se zdroji, má být udržitelná atd. To ale naše ekonomika není. Využívá plýtvání zdroji, ropného boomu atd. Fakt, že připravuje ekonomickou půdu a rozšiřuje finanční možnosti např. farmářům, je fajn, ale pořád tady mluvíme o tom, jak udržet peníze v pohybu, namísto toho, jak využít naše globální zdroje ve prospěch všech. Ekonomika je na vysoké úrovni a přesto třetina lidí planety hladoví.

Zeitgeist se snaží o stav, kdy je každá profese derivátem vědního oboru, což jsou prakticky všechny profese, kromě těch finančních. Farmář musí vědět, jak se o své plodiny postarat, programátor musí znát principy OOP a musí vědět, co je uživateli od programů očekáváno, musí znát ergonomiku atd. To je ale v kontrastu s peněžními profesemi, které sledují, předvídají a usměrňují pohyb zelených a fialových papírků. Mám k těmto lidem respekt, svou práci musí velmi dobře ovládat, aby se jim to vyplatilo, nicméně tvrdím, že to není obor exaktní vědy, pročež pro mě osobně nemá takový význam. Navíc je zaměřen jen čistě na profit, ne na tvoření hodnot, jako to dělají umělci svými obrazy, sochami, hudbou, polnohospodáři svými plodinami, prodejci svými službami veřejnosti, dokonce i ti sedící v kanceláři mají svojí práci. Sedět v kanceláři není přeci práce. Člověk tam sedí z nejakého důvodu, když jsem pracoval v Praze jako procesní inženýr, seděl jsem v kanceláři a staral jsem se o to, aby produkty naší fabriky byly dané kvality, musel jsem specifikovat procesy a postupy zajištění jakosti, což se promítlo v menší míře reklamací apod, čili sezení v kanceláři nemůžeš takhle generalizovat.

Nejsem expert, jsem technický středoškolák, takže ekonomické procesy nemám v malíku, ale takhle to vnímám.
_________________________________________________________________________________
LIFE IS JUST A RIDE
luger.205
Sympatizant TZM

Příspěvekod 00deluxe00 » 24.04.2011, 17:34

Ok, děkuji za podnětné názory.
00deluxe00
Diskutér

Příspěvekod 00deluxe00 » 25.04.2011, 09:08

Budu ještě reagovat. Že se sezení v kanceláři se nedá takhle úplně zobecňovat je možná pravda. Ale potom se nedá zobecňovat ani práce spekulanta. Bavíme-li se o větších firmách, tak aby tam vůbec mohl někdo sedět, respektive nemohl, je na Nás, pokud se začnou úmyslně krátit (shortovat) akcie a vyvolá se umělý propad, moc dlouho tam nikdo sedět nebude. Takže je možno říct, že díky Nám tam někdo může sedět a tedy i díky Nám se může starat o to, aby byli lepší výrobky apod. V menší firmě tohle (jestli firma bude fungovat nebo ne) může ovlivnit i jediný zaměstnanec, který může firmě schválně házet klacky pod nohy, např. před hlavním zákazníkem. Tedy člověk v kanceláři může (dle mého názoru) buď pomoci či uškodit, podobně jako spekulant.
Tohle se dá samozřejmě vyložit také různě.
- jedná se ale pořád o věci, které nastávají jen kvůli ekonomice, která je soustředěna na profit, nikoliv na efektivitu

No a na druhou stranu tady jsou spekulanti, kteří těžce profitují na pádech ekonomik některých zemích. Tohle je zase něco jiného. Ale nedá se na to tedy pohlížet taky tak, že tím tedy rujnují už tak nefunkční ekonomiku, ale akorát úplně, a dávají tak prostor pro něco nového, lepšího (byť to samozřejmě nedělají za tímto účelem) - a také k onu lepšímu nikdy nedojde už z podstaty věci a lidé se tam budou mít ještě hůř.

''Zeitgeist se snaží o stav, kdy je každá profese derivátem vědního oboru, což jsou prakticky všechny profese, kromě těch finančních'' - tedy profese jako malíř, řezbář, apod. by nebyli ? Tohle totiž nejsou obory exaktní, stejně jako spekulace. Člověk pro tyto profese musí získat cit (ať už pracuje se dřevem, keramikou, či v mém případě s živými trhy)
00deluxe00
Diskutér

Příspěvekod luger.205 » 25.04.2011, 10:13

Souhlasím. Dnes je vše svázáno se vším, čili cokoliv člověk dělá, má vliv na prakticky všechno ostatní. Dobře rozumím tomu, že třeba Tvá profese určitě živí jiné obchody, zcela jistě podporuje možnost výdělku některých firem, nebo živnostníků, což se může velmi pozitivně projevit na kvalitě jejich služeb a produktů. Je to jak píšeš. Je ale třeba si uvědomit, že pokud by neexistoval finanční systém, neexistovaly by zábrany, jejíchž zanedbatelnou část jsi schopen svou prací přemostit / odstranit. To bych řekl, že je základní teze ZeitGeistu.

Malíř a řezbář jsou umělecké profese, které by v ekonomice, založené na zdrojích, pravděpodobně neexistovaly jako profese, ale jako hobby, i když třeba na vysoké úrovni. Totéž ale platí i pro zmíněné vědní deriváty, ale to už se dostáváme trochu jinam. Je ale pravda, že jsem si podobné profese neuvědomil a nezahrnul je tedy do mého výčtu. Určitě si ale rozumíme, když mluvím o vytváření hodnot versus ekonomické spekulace i přes fakt, že hodnoty, které vytváříš Ty, určitě hodnotami jsou, i když "jen" finančními. Faktem zůstává, že peněžní systém je zastaralý koncept a lidstvo jej nepotřebuje. Pokud myslíš, že tomu tak není, rád bych od Tebe, jako od finančního experta, smím-li Tě tak nazvat, slyšel názor na to, co by lidem bez peněz chybělo... motivace? regulace určitého životního / procesního aspektu? Říkám, jsem laik, ale nic mě nenapadá... ale rád bych si poupravil názor na věc a zahrnul do svých úvah i pohled finančníka.
LIFE IS JUST A RIDE
luger.205
Sympatizant TZM

Příspěvekod 00deluxe00 » 25.04.2011, 10:48

co by lidem, kdyby nebyli peníze chybělo to nevím, zkusím to ale popsat co by chybělo konkrétně mě - byť nemusím mít správný pohled a společnost se na mě určitě podepsala tak, že si jinak možné alternativy nedokáži tak úplně připustit.
k motivaci, je pravda že mě tohle (peníze) motivuje (nebudu tady nic předstírat). peníze mě ale nemotivují v podobě, že mám rád potištěný papír který pořád ztrácí hodnotu. motivuje mě svoboda, kterou si v dnešní době s dostatkem finančních prostředků mohu koupit - jde o naprostou nezávislost na komkoliv, čemkoliv, s možnost žít si kde se mi libí, dělat co se mi líbí a kdy to chci dělat. to jsou věci které mě motivovali na celé mé cestě něčeho dosáhnout, vyniknout. možná to je něco špatného, osobně si myslím že to je vzhledem k době logické uvažování.
v ZG je zmiňováno, že kdyby nebyli peníze, lidi by motivovali úplně jiné věci (z pozice kde jsem si to ale dokáži představit velmi těžko).
shrnul bych to i tak, že mě systém který je teď vyhovuje. a určitě to není protože že teď mám třeba peníze. neměl jsem je a díval jsem se na to naprosto stejně. člověk (ačkoliv má každý rozdílné podmínky) může v životě dosáhnout svobody (i když záleží zase na úhlu pohledu, já třeba ve vztahu k penězům nemusím být svobodný).
v prostředí jako je Project Venus by mě chybělo možnost vyniknout nad většinu, a to je myšleno tím, že ačkoliv mohou být všichni spokojeni a všeho bude dostatek, tak podle mě budou pořád lidi, řekněme línější a ti co mají pořád pokrokové myšlenky, něco dělají, neřeší jen aby byli spokojení oni samy apod. a když by oni neměli silnou motivaci se rozvíjet, protože by viděli že se budou mít úplně stejně jako ti co ''nic nedělají'', tak by si mohli říct, k čemu to všechno je ? proč se s tím trápit aby se oni měli líp a já nic z toho (kromě dobrého pocitu?).

určitě předvádím omezené myšlení, protože je to jednoduše mimo můj rámec - a to se snažím přemýšlet opravdu pokrokově. je možné, že kdyby byla společnost úplně jiná, že by neexistovali línější lidé? že jsou takový jen kvůli společnosti? na druhou stranu, kdyby byla jiná společnost, a všichni by byli vychováváni stejně, bez předsudků, různých přesvědčení apod. věcí, nebyli by všichni stejní a nebyla by tady (na světě) děsná nuda?

Když si představím jak by lidé žili v těch super moderních městech Venusu, všichni by dělali pro dobro všech, neexistovala by zločinnost, nebyli by rozdílné názory - protože by nikomu nebylo nikdy vštěpováno žádné přesvědčení. lidé a společnost by tak byli skoro dokonalý a člověk by ztratil smysl života, který je třeba u mě růst - postupné vymaňování se ze zaběhnutých stereotypů, starých typů myšlení, pro mě chybných přesvědčení apod.

Kdybych žil totiž někde, kde neexistuje žádný problém a vše je extrémně efektivní, působilo by to konkrétně na mě hodně depresivně.

doufám že myšlenkami nelítám sem a tam a jde pochopit co se snažím říci
00deluxe00
Diskutér

Další

Zpět na Monetární a tržní ekonomika